Z historie TAKu


Převzato z http://takpraha.cz

Začínají šedesátá léta, nastupují studenti ke studiu na Fakultě strojního inženýrství pražské "Techniky". Tají ledy studené války a právě někde tady lze najít kořeny toho, co bylo později nazváno "Uvolňováním napětí".

V tomto dění se ocitají přespolní kluci na Hlávkově a Podolské koleji. Ze dne na den ve velkém městě, sami na vše od naplnění žaludku až po deset zkoušek prvního ročníku. Nasají atmosféru Semaforu, pivnice U Fleků, tančí, hrají fotbálek, mariáš. V hospodě na Sibiři nachází v dalším ročníku staré i nové přátele. Život už není jenom boj, ale hledání a vytváření radosti.

Věci se dávají do pohybu na podzim 1962, kdy uzavřena československo-polská konvence o malém pohraničním styku a pár kamarádů odjíždí do neznáma na jubilejní "X. Ogólnopolski rajd studenski". Nádherná, do té doby nepoznaná, atmosféra nutí kluky k akcím i doma, ale iniciativa z vyšších ročníků končí jejich diplomkou. Na podzim 1963 je další rajd, už třetí za účasti našich studentů. Formuje se několik skupinek společně jezdících po horách. Pod hlavičkou ČSM (pro neznalce - Československý svaz mládeže) dosahují dobré pozice na fakultě a jsou zváni na kolegium děkana, Tonda Rosický jako zástupce ročníku, Vašek Kobylka místopředseda fakultního výboru a tak úzké kontakty na kolejní radu v Podolí. Porajdovou iniciativu zastřešuje Honza Novák. Ke schůzkám na podolské koleji, ke známým z rajdů přicházejí i další. Dohadují se zásady činnosti a formální uspořádání klubu. Je přijat název "Turistický Akademický Klub (podle polského vzoru Akademicki klub turystyczny - AKT). V roce 1964 Jsou FV ČSM strojní fakulty schváleny stanovy TAKu. První akce je hned na jaře 1964 v Krkonoších a zde Jeník vysloví slovo "STEZKA". To už je i něco peněz pro vklad do vlastního konta. První čtyři trasy začínají fungovat.

Sdílej to!