V.S. - Náš největší Čech - 21.11.2008


Václaf se na Studánce představil u příležitosti dožitých narozenin....

Asi by bylo snadnější napsat, kdo tam nebyl, ale bylo by to svým způsobem nefér vůči těm, kteří uvízli ve vánici, či se neprohrabali z horských vísek. Spokojme se jednoduše s konstatováním, že se - někdy alespoň na chvíli - objevili i lidé, kteří o sobě na čtyřce zrovna moc vědět nedávají.

V dalším je uveden proslov, který přednesl MaPe a na základě kterého byl Vašek zvolen naším největším Čechem a jedna z písní, která byla sborově přednesena (včetně jejího minutového úryvku zaznamenaného a později uloženého na youtube.com), jakož i "Zasláno" od JS...


   Vážení přítomní, lide čtyřkový i Takový a vůbec český, milý Václave!

Není to tak dávno, co jsme si směli zvolit Největšího Čecha. Národ český byl vzácně zajedno, avšak nedoceněný český genius Jára Cimrman nakonec zvolen býti nesměl. Snad proto, že jeho existence je zpochybňována? Nebo bylo důvodem, že podoba genia není známa? Pravda, z jeho podoby se zachovalo jen torzo.
My máme mezi sebou člověka jistotně existujícího, jehož myšlenky a činy jsou srovnatelné.
Jsou prospěšné trase a nestydím se to říci - i českému národu.

Zasláno... Ahoj V.,

tak jsem to přežila, ale bylo to náročné. Po té, co se mi podařilo poslední slavící v 05 hod. vystrkat z hospody, měli pocit, že si ještě neužili dost, takže se odebrali na benzinovou pumpu na Dvorcích a tam vítali svítání za zpěvu, hry na kytaru (Fr. Krupka) a banjo (Andrej). Noční směna měla celkem pochopení, zato ranní si již myslala, že bychom jim mohli odrazovat zákazníky. Nevím, jak na to přišli, protože nikdo se k pumpě za ranního kuropění ani nesnažil přijet. Stejně se do toho ale vložil Evžen - lovec žen - nevím, co svým vemlouvaným hlasem madam za pultem vykládal, ale jisté je, že pak už žádné námitky neměla a byla vcelku příjemná. Domů jsem se dostala až v 9.30 a od Andreje jsem se dozvěděla, že ještě někde ve městě - na rozlučku zaskočili na dvě a pak se rozešli - někdy před polednem.
Oslaveno bylo tedy důstojně. Vašek tentokrát nic neztratil - asi to bylo i tím, že raději všechno nechal v hospodě a po 24hodinovém spánku si vyzvedl.
Já jen hlásím, že odcházeje z hospody jsem uschovala u sebe jedny dioptrické brýle - bez futrálu. ležely na nějakém stole. Komu chybí, ať se mi přihlásí. Pak jsem zaplatila dva opominuté účty - vcelku na malou částku.
No a jinak, myslím, že za naše páteční působení v hospodě Na Studánce se nemusíme stydět. Dle referencí již střízlivého Václava - při vyzvednutí zanechavších darů - byl hostinský velmi spokojen až nadšen. Prý se taková parta hned tak nevidí, že se nikdo nehádal a nepral a všichni statečně bez problémů konzumovali. Říkal, že mně nevěřil, když jsem ho o tom ubezpečovala, ale teď prý ví, že jsem měla pravdu, takže se na nás nebude mračit, že jsme mu tu závěrečnou trochu natáhli. Nikdo ze sousedů si prý na hudbu a případný rámus nestěžoval - ptal se u sousedů. Prý to bylo decentní a potichu.
Zdravím J.

P.S. No a pro úplnost s námi u pumpy byl ještě Pavouk, toho jsme měli na hlídání, neb byl velmi vláčný, ale vcelku neškodný. Tedy 6 statečných.

Je to právě oslavenec Vašek Samohel, a já navrhuji, abychom naším, opakuji naším největším Čechem, zvolili právě jeho. Je k tomu pravá příležitost při jeho vstupu do 7. desetiletí života.
V několika ukázkách z jeho díla chceme dokázat, že on je tím pravým.

Vašek Samohel a chirurgie.
Když si uvědomil, jaké jsou problémy s dostupností lékaře při nehodách v odlehlých končinách, sepsal geniální článek: "Použití domácího nářadí k chirurgickým výkonům". Řídě se jeho postupy mohou i naprostí laici provádět menší chirurgické výkony přímo v terénu. Vždyť motorová pila se najde v každé vesnici! Dlužno říci, že svojí terénní chirurgii podložil pokusy na sobě samém.

Píseň o krásném magoru

   Celý svět slyšel tu zprávu TAKu,
   zprávu tu o krásném magoru,
   celý svět přiskočil ku panáku,
   a zdvihl kořalku nahoru.

   Dobrý den Václave Samoheli,
   tak jsme se tedy už dočkali,
   sedíme tu pěkně na prdeli,
   bychom Ti radostně zpívali.

R: Tak vyřiď prosím z O2 [ou tu:] domů
   na Samohelově nábřeží,
   až zase příště dojdeš domů,
   že čtyřka k Tobě náleží.

   No tak se podívej do zrcátka,
   trémou se třese nám dneska hlas,
   že přišla v ústrety šedesátka
   a svět je mladý zas a zas.

R: Tak zařvi klidně přes ulici,
   až na nábřeží Rašína,
   co chceme dneska všichni říci,
   že život stále začíná.

 

Vašek Samohel a cestování
Problémy s výstavbou cest, silnic a dálnic vyřešil Vašek jednou provždy. Skončily problémy s výkupem pozemků, ekologisty a podezřelými neúměrnými náklady na 1 km.
Kdo se řídí jeho heslem : KDE JE VŮLE, TAM JE CESTA, dokáže si klestit svou cestu sám.
Skončila i betonová loby. Kdo se zúčastnil Vaškova praktického cvičení: "Stavba mostu z toho, co je zrovna po ruce" dokáže i řeky překonávat.

Vašek Samohel a hudba
Co říci, proslavil se jako legendární kytarista, zpěvák a instrumentální virtuos a improvizátor. Nejsem hudebně vzdělán, proto bych použil citát z článku hudebního kritika Vojty Samohela.
Na kytaru začal hrát již v ranném dětství. V době studií působil v bigbeatové kapele Kalamity Makers. Po rozpadu skupiny nastalo období tápání na okraji hudebního dění, aby se nakonec objevil jako člen ojedinělého hudebního tělesa: čtyřkové kapely. Vyvinul zcela novou formu založenou na svých bigbeatových kořenech, přesahující klasickou tvorbu autorů, minulého i předminulého století a dosahující až na hranici jazzu.
Tolik hudební kritik.
Jeho spoluhráči tvrdí, že vynalezl interpretaci žánrových hudebních děl v šestnáctisedminovém taktu, v exponovaných místech se samovol(hel)nými přechody do taktu dokonce devatenáctisedminového. Čtyřkoví muzikanti zajisté rádi upřesní delikátní podrobnosti.

Vašek Samohel - balneolog
Vaškova snaha o povznesení trasového i národního zdraví ho přivedla k objevu přírodní balneologie. Nalézal nové léčivé vody a bahna, vstupoval do rybníčků, močálů, louží a všelijakých náhonů. Dokonce i do kanálů - například do Kanálu Baťova.
Vlastním tělem zkoumal jejich účinnost a svým příkladem nebo vlastní rukou dokázal strhnout do osvěžujících vod mnohé následovníky.

To byla jen nepatrná ukázka z jeho díla. Zmínit bychom mohli i zásluhy ve vývoji anorganické stravy, jeho novinky v transportu hotových peněz. Naposledy se zabýval teorií jak ukládat věci, abychom je pak zaručeně našli.
Přátelé, myslím, že jsem přinesl dosti důkazů. Naším největším Čechem je Vašek Samohel. Víme jak vypadá, i když někdy vypadá pokaždé jinak.

Tak nám buď Vašku dlouho zdráv a vesel.

Sdílej to!

Be the first to comment