Fejeton šetrný


Šetřit se zkrátka musí umět…

Před několika lety jsem obdržel doporučený dopis do vlastních rukou, kterým se jistý  úřad domáhal nedoplatku  jedné koruny české. Zasmál jsem se pověstné blbosti naší byrokracie. Ta koruna se musí  vymoci, i kdyby to stálo třeba sto. Daně se musí platit, a tak jsem raději zaplatil, jinak by mi mohli kvůli tomu třeba udělat exekuci na barák...!
Jaké překvapení  ale, když jsem včera otevřel podobný dopis, na kterém se skvěla známka za 32Kč a odesílatel požadoval nedoplatek 25 Kč. Jenže tentokrát to byla soukromá firma, honosněji s.r.o., kde bych předpokládal jistou soudnost. Nechápu, proč vyhrožují odpojením dodávek a raději to nepřevedli do dalšího období, když si ty vodovodní trubky stejně jinam přepojit nemůžu?
Rychle se nám firmy, zvláště  ty monopolní, naučily používat arogance moci...
To dnešní úřady se ze svých chyb jinak poučili! Tak např. Pražská správa sociálního pojištění šetří všude přímo vzorově. S přehledem o vašich platbách vám ten formulář ročního vyúčtování, který  musí každá OSVČ odevzdat (na rozdíl od rozhazovačné zdravotní pojišťovny) nepošlou.Vždyť si ho můžete přeci vyzvednout osobně! Dobře, stejně se musím zeptat, proč dlužím 20Kč, když jsem včas zaplatil právě tolik, kolik jsem měl. Platím parkovné na předpokládanou dobu jednání, protože pracoviště pro náš obvod je na jiném, kde neplatí moje rezidenční karta – zřejmě zde sehnali levnější nájem. Ale ouha. Úřad je přemístěn – ale proč plýtvat inkoustem na připojení řádky o takové věci svým platičům, že? Nové parkovné a úžasný pohled. Velké centralizované pracoviště, skoro prázdno, okének jak na hlavní poště a za nimi veselé úřednice. K jedné přistupuji a jsem odeslán k té správné přepážce. Ano ta, jak je tam ta dlouhá fronta. K okénku se dostávám v době, kdy už je mé parkovné vyčerpáno. Vzpouzím se uvěřit tvrzení, že jestliže jsem jeden měsíc zaplatil více, je to múj dobrovolný příspěvek nad rámec povinnosti, zatímco další měsíc jsem zaplatil o to méně, tudíž je to můj dluh. Holt státní kasa teď šetřit musí, ať to stojí, co to stojí – ale z vašeho.

PS. Šetřit je heslem doby:
Máme novou špičkovou myčku renomovaného výrobce třídy A nevím kolik +. Nemeje pořádně, ať tam dáte prášek nebo tablety. Ale zato šetří vodu a elektřinu - proto komu by vadilo pár vzorků předchozí krmě na talíři? Vždyť co se doma uvaří... Bojím se jen, kdy bude nutné vyměnit mou starou pračku. Já chci čistě prát a ne šetřit za každou cenu!!!
 

Sdílej to!

Be the first to comment