Rozloučení s Fúzym


Čtyrka se v pátek 8. března v České Kamenici rozloučila s Petrem Malcem - Fúzym, věrným čtyřkařem a účastníkem Stezek dávných i nedávných.

Mira se ujala nelehkého úkolu...

Dobrý den, chtěla bych Vás jménem rodiny přivítat a poděkovat všem, kteří přišli dnes do této smuteční síně a na chvilku ji proměnit v nesmuteční.
Většina z Vás tátu znala dobře a dlouho, takže víte, že to byl člověk optimistický, veselý a já bych ráda, aby se v tomto duchu neslo i toto rozloučení. Určitě proto pochopíte, že nechci být i přes velký smutek patetická a chci to pojmout po svém.
Milý tatínku, úplně Tě vidím, jak při pohledu na nás říkáš a ukazuješ: „Vážení sešlí nebo Týýý vypadají“…protože humor byl stavebním kamenem Tvého bytí. K tomu počítám i lehkost, s jakou jsi zvládl třeba všechny stupně vzdělání v Teplicích a stal se tak obtížně dosažitelným vzorem své mladší sestře Olince. Studium na vysoké jsem ti stihla trochu zkomplikovat já s maminkou. Však jsi nám také často s nadsázkou a úsměvem říkával, že jsme Ti zkazily dětství. Ale na druhou stranu jsi to vždy s ženskými „uměl“. Platí to i pro případ, (kolegyně prominou, patřím tam taky), že jedna byla blbá, druhá ošklivá a třetí taky učitelka…A že jich kolem Tebe vždycky bylo dost. Dokázal jsi soužití s nimi ukočírovat.
Všechny naše babičky opěvovaly Tvou manuální zručnost a schopnosti. Jen babi Růženka si občas ve svém kulometném hnízdě posteskla, že to ale dlouho trvá. Ovšem, nikdo neuměl doma prokrastinovat s takovou grácií jako Ty. Jojo, Fúzy, Můzy na Tobě prostě v žádném případě nešetřily. Nejen ty pracovní, …taky jsi ještě uměl krásně kreslit, hrát na klavír, stejně bravurně jsi odehrál pro kamarády herecké party králů, rabína nebo Bra´taca z Hvězdné brány. Nechyběl Ti šarm (sám jsi skromně říkal, že ti sluší všechno), byl jsi ozdobou plesů, zábav, školních srazů, představitelem nejrozličnějších pohybových a tanečních kreací, o čemž dobře vědí třeba i Ivanka, moje sestřenice a moje úžasné spolužačky. V Habarticích jsi opět dostál své letoře a podílel se na „rozhýbání“ vesnice směrem sportovním i kulturním.
Kromě životních partnerek jsi měl, myslím, velké štěstí na kamarády. Podíleli se během těch let i na naší výchově, vzdělání a já jsem osudu vděčná, že s nimi často můžeme být. I v té velké „4kové“ partě jsme věděli, kde Tě najít. Vždy v centru dění, uprostřed společnosti, studnice vtipů, průpovídek, nápadů, ptákovin i již dvacetkrát rozkošatělých příběhů… Ne že bys taky neuměl být za „dědka“ a to pěkně nepříjemného, ale to se nestávalo často a na funkci to rozhodně nemělo vliv. Proto jsem tak moc věřila, že ten Tvůj moravsko-slovenský kořínek vězí hodně hluboko a dopřeje Ti být tu s námi hóódně dlouho. Brácha byl vžycky spíš uzavřenější a hledal si informace sám, ale já byla dítě zvídavé a komunikativní. Mám v sobě dozajista kus maminky, ale kachní žaludek a valnou část nátury jsem spíš zdědila po Tobě. Řečeno dnešními slovy, všechno, co umím je od taty. Byl jsi vždycky mým Googlem, Playstationem, parťákem u sportu v televizi, rádcem, ochráncem, ale taky jsi díky Bohu nikdy nedopustil, abych si o sobě myslela něco víc či něco „mimořádného“ a držela se nohama na zemi. I proto stejně pořád čekám, že se objevíš ve dveřích a zahoukáš: „Dáme si panáka“ nebo zabékáme si"… Zůstává tu po Tobě velká stopa, budeme doufat, že kus Tvého úžasného já se promítne do Mirunky a dalších členů rodiny… Spolu s nimi a s kamarády budeme vzpomínat a přát si, abys u toho nebeskýho báru potkal všechny ty báječné lidi, kteří už tu s námi nemůžou být. Nepochybuji o tom, že to bude skvělá společnost, ale … a „Nejvyšší“ promine, doufám, že vám tam zakázal kouřit.
Chtěla bych poprosit všechny, kteří budou moci vstát, aby při tatínkově oblíbené písni Život je jen náhoda, povstali.

Co se stalo, nedá se odestát, ale je to o smrti, se kterou smířit nejde se… Fuzy byl ve čtyrkové partě skoro od počátku stezkového dění – od konce šedesátých let, s někým bydlel i na koleji, odkud se rekrutoval základ nynější party. Je na těch dávných fotkách - tehdy s vlasy i vousy jako uhel černými. A byla s Fúzym ohromná sranda, měl vždy zásobu nových vtipů, které si dokázal neuvěřitelně pamatovat. Taky si pamatoval všechno, co se kdy na čtyrce událo a býval posledním arbitrem sporů o tom, kde, kdy a s kým se věci udály. S Fúzym nám odešel i kus trasové historie.
Na poslední rozloučení v České Kamenici se sešla ve smuteční síni snad celá čtyrka (60). Když Mira mluvila o svém tátovi i našem kamarádovi, byli jsme ve vzpomínkách s ní. Naši čtyřkoví muzikanti dokázali z kůru smuteční síně přes vlastní smutek krásně zahrát. V kruhu pevně spojeni jsme závěrečný Valčík na rozloučenou poslali Fúzymu nahoru na nebeskou Stezku i s nezbytným „sigi, saga“.
Kamenická restaurace U Slunce má velký sál, kde byla čtyrka nasycena i napojena, i připilo se Fúzymu jeho oblíbenou griotkou a fernetem. Vzpomínkové posezení se pak konalo na chalupě v Habarticích, kam se kupodivu vešlo snad 40 lidů. Hrály se Fúzyho oblíbené i jiné, vzpomínalo se a konzumoval Březňák, taky něco silnějšího a nachystané dobroty. Bylo to jako o stezkovém nebo habartickém večeru, tak jak by se to Fúzymu určitě líbilo.
Tak tam Fúzy nahoře na nebeské Stezce pozdravuj naše kamarády, kteří nás předešli a dej jim ochutnat z té dobré nálady, kterou jsi vždycky přinášel.
Ivano a celá rodino, děkujeme.


Anžto jsem již stár, musel jsem vnímat narůstající definitivní odchody blízkých a přátel.
Každé loučení je především intimní záležitostí každého z nás. Začal jsem tedy před tou danou skutečností prchat do hájemství vlastní ulity, kde jsem si mohl tiše skučet. Jenže ani vlastnímu stínu neutečeš. Proto jsem prvně zalitoval, že jsem nebyl s Vámi ostatními a s Tebou, který jsi nad námi ještě chvíli poletoval chrlíc své trefné soudy.
Tak mi to zkuste prominout.
neckář


Ahoj Fúzy,
jedna z prvních vět, kterou jsem od tebe slyšel před čtyřmi desítkami let, když jsem přišel na čtyřku, byla "...u nás v Ústí se žije krátce, ale o to intenzivněji". To jsi byl ty - rozhodně jsi se nešetřil a veselil se s námi tak, jako by každý takový den mohl být tvůj den poslední…
Ano, později jsi Ústí opustil a trošku zvolnil, ale stejně by to mnohým vystačilo na několik životů. Chybíš nám.
IvanŠ


Znali jsme Fúzyho tak dlouho, že není možné aby byl najednou úplně pryč. Určitě muselo v každém z nás něco z něj zůstat, a tím si ho budeme vzájemně připomínat. Až někdo na Stezce, nebo na slezině, či na jiné sešlosti zvolá "dáme si panáka", nebo "zabékáme si", nebo zvojtí nějaký vtip, budeme vědět, že tam s námi Fúzy je.
Já se hlásím k těm vtipům. Milan


Album fotek - má více stran a jsou v něm i fotky "na výšku" - najdete zde.

Sdílej to!

Anonymní host

sobota 16. březen 2019 22:52

Světlana: Moje vzpomínka???? Fúzimu se smál vždy celý obličej.....on i maminka odešli moc brzy. Koho bozi milují, umírá mlád.....