Zápisky z Tanzánie

Zprávy od Wickie


V dalším jsou zprávy od Wickie a Vaška z jejich cesty na černý kontinent.

[7:53, 2. 9. 2022] TAK konečně zase on the road, na cestě za modravé dálky! Čeká nás Tanzánie! Praha, Vídeň, Addis Abeba, Arusha. Shledáváme se s dalšími účastníky výpravy: Tomáš, Péťa a Magda, se kterými budeme sdílet zážitky z Velké migrace pakoňů na řece Mara… Držte palce!
První den přesun na sever pod sopku Ol Donyo Lengai a noční výstup na vrchol! Šíleně namáhavý, na hranici našich možností! Necelé tři tisíce metrů s obrovským převýšením, strmé stoupání v sopečném prachu, vítr... Nejmladší a nejstarší kus vrchol nepokořili, zůstali jsme ve dvou tisících a drsné zimě do východu slunce na plácku jako dlaň. Ranní sestup o nic snazší, dolů jsme dorazili všichni s křečemi v lýtkach, stehnech… Silný zážitek pro začátek!

[8:18, 5. 9. 2022] Saša Ryvolová: Jsme v Serengeti, právě jsme prožili úchvatnou Velkou migraci pakoňů - přechod stád přes řeku Mara! Obrovský zážitek, National Geographic naživo!
[8:18, 5. 9. 2022] Saša Ryvolová: Ráj divokých zvířat, tisíce kopytníků, žirafy, zebry, antilopy a pakoně, občas hyena či supi na mršině! Africký sen!
Táboříme ve speciálním kempu bez vybaveni, bez WC. Na záchod chodíme za křovíčko max. 15m od stanu, s lopatou a klackem na lvy! Romantika!
[8:51, 5. 9. 2022] Saša Ryvolová: Odpoledne v křoví mršina pakoně, za křovíčkem lvice jako vyšitá! Na závěr dne ještě stádečko slonů se dvěma úplně nejmenšími slůňaty! Tanzánie nám předvádí všechny svoje poklady, zítra prý pojedeme - na levharty, ha-ha!
Večer slavíme s průvodci úspěšný den, slivovice chutná všem! Zpíváme u ohně, dokud nás bouřka nezažene do stanů.

[18:28, 6.9.22] Saša Ryvolová: Včera přejezd do centrální Serengeti, odpoledne levhart a tři úžasná lvíčata, bohužel v hustém dešti… Dnes báječný den, viděli jsme tolik lvů, že mám pocit, že mi roste hříva! Nádherné setkání s gepardy doslova z očí do očí, neuvěřitelné! Hadilov písař, mangusty, pštrosi… Elegantní žirafy a na závěr jezírko plné zívajících hrochů! Po návratu v kempu přímo před naším stanem rozvážný marabu! Africký sen!

[11:21 7.9.22] Saša Ryvolová: Safari není levná záležitost - luxus něco stojí! Vstává se v pět ráno, ještě před úsvitem, vyrážíme bez snídaně, jen s banánem v ruce. Levhart nepočká! Konvoj aut se řítí z kempu o závod, jde o to získat nejlepší pozici, když rangerové objeví zvíře! Oblaka prachu, písečná roleta hází jako mustang, kdo se nedrží... Vyplatilo se! Ještě za šera potkáváme tři hyeny i s mládětem a po několika km přímo u cesty lvici se dvěma sotva měsíčními lvíčaty! Jedno právě saje, druhé sedí opodál na drnu a kníká, stěžuje si! Máma si pro něj došla, lapla ho do tlamy a v klídku mizí ve vyprahlé trávě! Jedeme dál. Pro změnu se podél cesty batolí hroch jako stodola! Lví pár už byl jen bonbónek na rozloučenou, levhart dneska nebude! Zato další jezírko plné hrochů v dopoledním slunci - a fofrem zpátky, odpoledne nás čeká přejezd k Ngoro Ngoro!

[19:46 9.9.2022] Saša Ryvolová: Přejezd do Ngoro Ngoro v mlze a dešti nám dal zabrat!! Kemp nad kráterem je v nadmořské výšce 2380 m.n.m, pokud se říká "mlha jako mlíko", tohle už je krupicová kaše! V kempu neteče voda, nejde elektřina, zima jako na Sibiři! Holt Afrika! Ze zvířat už jsme měli snad všechno, jen lední medvěd nám ještě schází! Možná přijde dnes v noci...

Ráno změna, vstáváme už v půl páté, opět do zimy a mlhy! Musíme zabalit, posnidat (oběd nebude?) a dojet k bráně parku na šestou! Pravidla NP jsou striktní, jen čtyři hodiny v kráteru, ani vteřina nazmar - NAZDAR! Šílená jízda absolutně poslepu, není vidět na krok, než jsme dojeli dolů, Amanimu třeští hlava, není divu! Nám taky… Začínáme být trochu zklamaní, taková štrapáce a tolik peněz a teď mlha a nikde ani tlapka, ani kopýtko! Všude pusto! Kde je ten vrchol výpravy?!

[10. 9. 13:07] Saša Ryvolová: Jen pro info: vstup do kráteru je 70 USD na os., plus auto 385 USD (naštěstí je náš na to pět)!
[10. 9. 13:07] Saša Ryvolová: Naštěstí se nakonec vyčasilo, mlha se zvedla a my vidíme prvního obyvatele kráterního mikroklimatu! Je to hyena - a támhle další, a ještě! Po pláni najednou pobíhá nejmíň deset hyen, jsou viditelně vzrušené - a my taky! Jedna uhání přímo k nám a vleče v tlamě něco velkého a hodně ošklivého! Už ji máme úplně blízko, táhne rozsápanou hlavu pakoně! Nechce se dělit s kamarádkami, to dá rozum! Kříží cestu přímo před autem, budou to doufejme hodně efektní fotky! Amani říká, že tohle vidí za deset let teprve podruhé!
[10. 9. 13:07] Saša Ryvolová: Objevují se první antilopy, zebry! Jedna stojí obkročmo nad velkým šutrem a provádí dost podivné, až bych řekla lascivní pohyby! Ona si o ten kámen drbe brřcho?! Toč to, Vašku! U jezera na břehu leží rozpláclý hroch, držku jako vrata pootevřenou, mžourá na nás jedním okem - Ngoro Ngoro nám přece jenom vydává svoje poklady!
[10. 9. 15:37] Saša Ryvolová: Poslední bonus: u cesty (kupodivu jsou vždycky u cesty) leží vedle zabité a náležitě okousané zebry lví samec a dvě lvice, všichni přecpani k prasknuti, auta je nezajímají ani trochu, mají vystaráno! Naše čtyři hodiny už skoro uplynuly, musíme fofrem nahoru - pár minut navíc by se sakra prodražilo! Ještě povinný snímek z vyhlídky nad kráterem a už jen přesun do Arushi! Naše společné safari konci, zítra se rozjedeme každý jiným směrem, nás s Vaškem čeká ještě pár dní na Zanzibaru!

[12.9. 7:28] Jsme na Zanzibaru - vypustíme páru?! Všechno je úžasně barevné, lidé pohodovi - Hakuna Matata! Většina památek v rekonstrukci, ale život na pobřeží malebnost sama! Lodičky, moře, tržnice... Bydlíme v pitoreskním hotýlku u přístavu ala hippies, sedátka z bubnu od pračky, umyvadlo v pneumatice...

[19:38, 13. 9. 2022] Saša Ryvolová: Jeden den na prohlídku pamětihodností Stone Townu (hl.město) úplně stačí - Sultánův palác a House of Wonders jsou "v rekonstrukci", tj. na zbourání, jen vlnité plechy, konečná… Arabská pevnost je hezká, protože hradby se tak snadno nezbortí. Dům Fredyho Mercuryho zatím stojí a prospívá - vstup 8 USD ?! O kus dál ještě dům princezny Salme se zajímavým příběhem a večer posezení při bubnování na pláži, kam se vracejí loďky z protějšího Prison Island. Na jeden den slušný výkon!
[19:51, 13. 9. 2022] Saša Ryvolová: Příští den poznávací a výchovný! Jedeme hromadnou dopravou (minibusem) "dala-dala" na západní pobřeží. Slave Chamber bylo tajné překladiště otroků ještě 17 let po abolici - díra v zemi, zakrytá došky. Ve zdech vytesané díry na přikování řetězy. Chmurná historie, ale k vidění vlastně nic… Další zastávka "Coral Cave" je zase díra v zemi, v ní pár netopýrů a maličké jezírko s průzračnou vodou. Zato v novém Sultánově muzeu "House of plesures" jsme se dozvěděli úžasné věci! Sultán měl čtyři manželky a pětasedmdesát konkubín, polovina byly Rusky! Prý se mu líbilo, že jsou "dobře stavěné", festovní! I princezna Salme byla poloviční Ruska! Prchla ze Zanzibaru s bílým oficírem a většinu života strávila v Evropě . Emancipace se nevyhnula ani Sultánově rodině…
[20:05, 13. 9. 2022] Saša Ryvolová: Dnes moc vydařený výlet do rezervace Jozani, kde žijí endemické opice Red colobus (guerézy zanzibarske). Trochu jsme se báli, že je mezi listím nepůjde fotit, ale nakonec máme spoustu pěkných fotek, stačila jen trocha trpělivosti, nehulákat a pak už krásná písečná pláž s modrým nebem a spoustou pestrobarevných půlměsíců kitesurfingů - reklama na cestovku "Exotický ráj"?! Karibu - Vítejte!

[19:46 15.9.2022] Saša Ryvolová: Zdejší ženské se barev nebojí, červená, modrá, kanárkově žlutá, všechny barvy duhy! Bohužel se nechtějí fotit, dokonce ani malé holčičky! Občas nějaký snímek ukradnu, ale je to nervák! Naopak varování, že jsme v přísně muslimské zemi a holá kolena či ramena jsou zavrženíhodná, už dávno neplatí, všechny bělošky chodí v šortkách a tílku, jen já, nána důvěřivá se motám v dlouhé sukni… Holt turistický ruch přebije každou víru!

[20:12 15.9.2022] Saša Ryvolová: Včera jsme šnorchlování u ostrova Mnemba, pěkné, ale voda docela studená! Jako bonus plavání s delfíny, což jsme ani nechtěli, protože lodě je nahánějí jako o poslední leči - ale je to v ceně… Odpoledne želví akvárium, opět s plaváním, místní stokilové krasavice ječí jako pominulé a dělají si selfie, hotový cirkus! Želvy mají nádherné barevné krunýře a jsou v tom mumraji úplně v pohodě - stejně mi jich ale bylo líto, já bych to nevydržela!

[20:15 15.9.2022] Saša Ryvolová: Dnes poslední zanzibarske atrakce - návštěva nedalekého Prison Island. Vězni tam už dávno nejsou, zato kolonie želv slonich! Všechny očíslované, ale čislo čtyři jsme nenašli!


Odkaz na album fotek, které posílala Wickie na WhatsApp.

Sdílej to!

Be the first to comment