Čtyrkové Benecko

24.- 26.3.2023


Opět po roce na Benecku, tentokrát jsme měli pobyt o hodinu kratší…

Nástup letního času nás tentokrát zastihl v noci z 25. na 26. března, ale vyhlásili jsme, že BLČ (Benecký letní čas) začne pro účastníky přesunem času (jak bývalo zde zvykem) „ze čtvrté na pátou“. Protože v půlce Prahy vypukly jarní prázdniny v 7. březnovém týdnu a „pětková“ chata byla díky tomu po oba prostřední březnové víkendy obsazená, vyšel na nás víkend už úplně jarní.

Očekávané toulání rozkvetlou jarní přírodou vedlo většinu účastníků k tomu, že ponechali běžky doma. A tak před 17 hodinou na místě srazu na Skalce bylo o plot opřeno jen několik párů lyží.

Všichni přišli včas, přestože blízká hospoda fungovala, byla morálka účastníků natolik na výši, že jsme v 17:05 zdárně vyjeli.

Už po cestě bylo zřejmé, že to slunečný víkend asi nebude. Slunce rudě zapadalo a záhy začalo pršet. To vydrželo až na Benecko. V jediné tamní otevřené restauraci na Skalce jsme našli Fidlu s Eliškou, kteří už stačili dopravit na chatu 50+30 litrů Svijanského mázu. Kupodivu restaurace skoro nikoho nezlákala, takže jsme houfně odešli na chatu dát si to nástupní pivko tam.

Po nezbytném zahajovacím vzájemném vypovídání se pěkně hrálo. Hudba byla silná (Venca, Fidla, Jitka, Pepa, Achyl, Olinka, Kačenka, Šéfíček/t12, Karel Prov./t14) písně zpěvné a lid ochotný pět známé i méně známé songy. Došlo také na tance! Fidla nám přednesl dva „lechtivé fejetony“ na jedno písmeno (N a P?) u čehož jsme se smíchy skoro umlátili. Hrálo se asi do dvou.

Romana vymyslela a Franta Hr. zařídil možnost odvozu běžkařů na Mísečky, kde sníh byl. Takže 8 lidů vyjelo v ½9 za sněhem. Podle jejich zpráv sníh tam opravdu byl a při výstupu směr Vrbatka ho bylo v povětří až až, včetně silného větru. Opravdu jako za Hanče a Vrbaty, skoro přesně před 110 lety, zkrátka jak říkají krkonošáci "hančárna".

V okamžiku, kdy pěší skupina vyšla před chatu, začalo pršet, po chvíli lejt. Naštěstí to zachránila otevřená Skalka, kde se dalo vyčkat až to trochu ustane a dalo se přes Rovinku vyjít na žlutou a pak dál do Vítkovic. Já a Musilovi jsme šli rovnou na Vítkovice, takže jsme deštníky vůbec nesložili.

Problém, který bylo nutno už ráno řešit byl v tom, že jsou už všechny hospody zavřené! Franta Hr. nakonec zjistil, že ve Vítkovicích se ve skiareálu Aldrov koná Zakončení sezony, a tam určitě občerstvovny budou fungovat. A byla to pravda, ve skiareálu bylo co pít i jíst i nějaké atrakce byly (Krakonoš s jednou lyží, masky, skok přes vodu…). Na zpáteční cestě i slunce dalo o sobě chvíli vědět. A než zapadlo, byli jsme všichni zpět na chatě.

Chvíli po večeři došla padesátka svijanského. Pěkně se hrálo a taky se tančilo – například „kolová mazurka“. Pavel St. a Franta Hr. (jako předtančující) intenzivně zvali přítomné na TAKový bál. Fidla přednesl další dvě písmena (S a F?). Když se šlo po druhé hodině spát, třicítka ještě prázdná nebyla…

Nedělní dopoledne bylo pošmourné a dešťové. Tak se kecalo a hrálo a taky se konečně pivo k mé radosti dopilo. A kolem jedenácté se sluníčku uráčilo vysvitnout a vyhnat lidi alespoň do dvou ven.

Ve dvě jsme začali uklízet a stihlo se to opravdu rychle, takže ve tři už jsme mohli odejít. Příště bude na úklid stačit hodina, stačí návrat do ½3.

Na Skalce jsme počkali na spolehlivý kuklovský bus, přijel ve čtyři jak měl. Po cestě nebyly žádné zácpy, tak jsme se o ½7 mohli na Skalce v Dobročovické rozloučit.

Díky účastníkům domácím i hostům za krásný víkend, ani nepřízeň počasí ho myslím nepokazila. Díky Frantovi Hr., že se o  nás zase pěkně staral.

Ze čtyrky nás bylo letos 24 včetně 2 dětí, z jiných tras nás posílilo 8 lidů a naši jiní známí byli 2. Celkem nás bylo 34, busem jelo 32. Loni byla účast 23 + 7.

Je dobré, že se tahle tradiční akce na čtyrce stále koná, ale bez pomoci kamarádů z jiných tras bychom nyní sami Benecko, tak jak jsme zvyklí, neuspořádali.

Celkem brzo letos sesmolil MaPe.


Celé album fotek, kde jsou i fotky "na výšku", je zde...

Fotky a videa PavlaS./t1 jsou Rajčeti

Sdílej to!

Be the first to comment