LUCUL CLUB 1974-2018 (zatím)

aneb od Řeky ke Svíčkiádě


Neckář by mohl začít poněkud pohádkově "Bylo - nebylo...", ale ono naštěstí BYLO!

Naše dnes už magické číslo 4 nás pohltilo natolik, že když jsme odrostli plnoletosti, abychom mohli pivo nejen pít, nýbrž i točit dalším generacím, vydali jsme se - samozřejmě v počtu 4 - v létě 1974 na zkušenou kioskovat k rybníku Řeka v požehnaném kraji žďárském.

Bundáš, Dášenka, Knírač a Neckář

Velice záhy jsme si „kiosek U trychtýře” oblíbili a místní, včetně tuláckých tlup, zase nás. Pod přísným okem porybného s jeho dechberoucím splávkem jsme se živě zajímali zejména o faunu v hojně obydlené přilehlé vodní říši. Po krátkém čase jsme dosáhli takové virtuozity v přípravě nejen ohledně chutí, ale i vůní, že se málem profláklo, že jsme vlastně pytláci.

Čas se jako vždy v nejlepším nachýlil a nastalo loučení s kulinářským rájem. Nemohlo to skončit jinak, než vzpomínkou na prožrané i prožité slasti a tichým holdem panu Luciu Liciniu Lucullovi žijícímu 117 – 56 AC.

A tak se zrodily I. Lukulské hody. Protože jsme soutěživí, byl to zároveň boj o pověstné vavříny. Každý si ulovil svou rybu, kterou pak po vlastním způsobu upravil a nechal ostatními degustovat. Sešel se 4+1 vzorek:

  1. kaprvíno
  2. kaprkari
  3. kapraprika
  4. kaprčesnek
  5. kaprhouby

Z dochovaných zápisů a pivem zamlžených komentů se pravděpodobně vavřínem ozdobeným stal NECKÁŘ, který přiznal až mnoho let poté, že si už nepamatuje čím svého kapra vybavil k tak euforickému pomlaskávání konzumentů. Historie se ale neptá, chce oslavovat a tak byl Neckář zvolen, či vlastně uloven I. prezidentem 4kového LuculClubu.

V dalších letech se v chaotických periodách Lukulské hody konaly vždy s předem daným tématem degustační krmě. S dojetím lze konstatovat, že jsme se zatím dožili XII. (3x4) LH.

U příležitosti 44. výročí založení LC byly 1. prosince 2018 uspořádány XIII. (3x4+1) na thema SVÍČKIÁDA. Lze tvrdit, že „svíčková“ je majstrštyk každého českého kuchaře. A to se i potvrdilo. Soutěžit jsme si raději ani netroufli. Prof. Pavlov by nám dal za pravdu po zhlédnutí uslintaného ubrusu už při degustaci omáček.

Pod tíhou letité odpovědnosti za blaho naší hmotnosti a zejména tradice, prezident LC Neckář na vlastní žádost abdikoval. Naprosto „tajnou volbou“ byl novým prezidentem LC jmenován PEPÍČEK MASTÍK za nehynoucí zásluhy v gastronomické sféře 4.trasy i jinde.

K dnešnímu dni je evidováno 34 žijících členů LC. V celé historii nebyl nikdo vyloučen!

Z DIBLE ve svém osobním vlastnictví čerpal Neckář

Sdílej to!

Be the first to comment