Mikuláše 2017-18

Později, ale přece


Zprávy o 4kových událostech na webu by měly být maximálně aktuální. Budiž mi 4kovou veřejností a zejména účastníky prominuto tohle zdržení, které je opravdu těžko omluvitelné...

Mikuláš 2017

se odehrál 9. - 10. prosince v Žampachu, v hotelu Troníček. Díky Romaně jsme měli rezervaci už od 21.března. Čtyřka sem jezdila na Mikuláše v létech osmadesátých a zkraje devadesátých, kdy to ještě bylo rekreační zařízení hostivařské pneumatikárny Mitas. Snad ta nostalgie způsobila, že o mikulášování byl neočekávaný zájem, obsadili jsme všech 38 postýlek a ještě bylo málo, takže se spalo i na zemi a u Rumpála na chatě. Celkem bylo u Troníčka 35 dospěláků a 20 dětí, k tomu ještě jen na večer přijelo 5 dospěláků a 2 děti a 3 dospěláci byli u Rumpála na chatě. Sobotní odpolední výlet zamířil k vysokému viaduktu (tam jsme potkali pěší příchozí z Luk pod Medníkem) a po naučné stezce jílovských zlatých dolů a pak po žluté k trati pod jílovským nádražím a krkolomně po zelené do Žampachu, to již skoro za tmy. Část se také vydala po posázavské stezce. Večeři jsme měli ze tří předem objednaných možností (největší zájem bylo o svíčkovou 17/9 dětských, pak o vrabce 17/3 a řízek 10). Restaurace souvisela s oddělitelnou dětskou hernou, kde se děti usadily a kam přišla nebesko/pekelná trojice v již tradičním složení (Franta Kahoun, Jirka a Lenka Šlemrovi). Průběh mikulášské návštěvy je dokumentován na fotkách, kde jsou vaše děti či vnoučata recitující, na nástroje hrající i jinak se producírující.

Muzikantů se na Mikuláše nedostávalo, tak to zachránil s kytarou Milan, pak hrál dospělákům i Vašík Matoušek na housličky (Mikulášovi nechtěl …) a Dejo s mandolínou.

Snídaně byla formou švédského stolu, pak jsme ještě poseděli a před polednem se vydali různě na cestu domů. Já si zopakoval cestu podél Sázavy (jako tehdy z Kamenného Přívozu) přes staré trampské osady na nádraží do Luk pod Medníkem. Víkend dobře završila zde kupodivu otevřená hospoda, kde jsme vyčkali na vláček domů.

Mikuláš 2018

byl 8.- 9. prosince v Kochánkách a moc nescházelo a tentokrát nebyl. Uvažovalo se o 3 variantách – Loučeň u Otomanských, Samopše na Sázavě (chatky), Kochánky u Benátek n/J. Taky jsme měli zřejmě i rezervaci U Troníčka v Žampachu (tam to ale chce celý objekt). Koncem října byl proveden průzkum zájmu a ozvalo se 7 lidí včetně dětí, takže jsem to viděl spíše na Mikulášské odpoledne někde v Praze než na tradiční výjezd s noclehem mimo Prahu. Můra měl názor, že tradiční akce je dobré udržovat a tak zorganizoval celou Šlemrovic a Šmídovic rodinu a taky přemluvil Kelímka. To už vypadalo lépe a tak jsme na  slezině 5.11. učinili rozhodnutí, že to uspořádáme a to v Kochánkách, v ubytovně a restauraci Na hřišti. Zařízení objevil Roman, na místě okoukla Stáňa a ta se taky postarala o objednávku a všechno potřebné domluvila a zařídila.

Nakonec jsme obsadili všech 30 postelí (bylo to ve 2 těsně sousedících objektech). Bylo nás 22 dospěláků a 10 dětí, jen na večer ještě dojel Zaki se ženou a 2 děti. S účastí muzikantů to vypadalo bledě a tak jsme moc uvítali Achyla, který dorazil s kytarou i basou. Počasí za moc nestálo, hrozilo deštěm, odpoledne jsme vyrazili jen na okružní vycházku k Jizeře ke Kačovskému jezu a po zelené zpět do Kochánek. Po večerním dobrém řízku se již očekával příchod nebesko/pekelné trojice.

Mikuláše bez Franty Kah. si už asi nedokážeme představit, Lenka Šlemrová na chvíli odložila několikatýdenního Edu babičce a změnila se v krásného anděla a Jirka se navlékl do hřejivého čertího převleku. Průběh mikulášské návštěvy je dokumentován na fotkách. V paměti mi utkvěla radost Helenky Šmídové, když děti Matěj i Kristýnka obdržely od čerta po cca 25 kg uhlí… A taky jak Matěj obětavě zaskočil, když měl dědeček Můra za dárek pro vnoučka Edu předvést Mikulášovi kotrmelec!

Večer hrál Achyl, Dejo i Vašík Matoušci, Franta Kahoun, na flétnu Terezka Trávníčková. Helenka Šmídová všechny překvapila, když se chopila kytary a krásně hrála a zpívala – to byl objev večera, věřme, že někdy bude i opakování.

Tak se mikulášský výjezd 2018 podařil a jedna ze čtyrkových tradic pokračuje.

Díky! MaPe

Sdílej to!

Be the first to comment