Mizerný gádžové, mizerný cígoši


V neděli 11. září ve 20:00 si bylo možné na stanici rozhlasu Vltava poslechnout komponovaný pořad Mizerný gádžové, mizerný cigoši inspirovaný románem Mizernej cigoš, který přeložila Kačenka Ryvolová. V pořadu zazněly úryvky z románu, rozhovor s autorem Ronaldem Lee i s naší kamarádkou, TAKto překladatelkou, a řada pěkných písniček.

Přiložena upoutávka z Týdeníku Rozhlas TR 2011(36),11

Současná Kanada je možná pro mnohé vzorem fungující multikulturní společnosti, kde nezáleží na tom, odkud kdo přišel a jakou má barvu pleti. Proto se ostatně v minulých letech stala útočištěm i českých Romů. I k tomu ale bylo nutné dospět. Jaká tedy byla situace například před více než čtyřiceti lety? O tom velmi svěžím, vtipným Způsobem vypráví román romského spisovatele, i profesora na torontské univerzitě, tvůrce učebnice romštíny i romsko-anglického slovníku a mimo jiné frontmana kapely E Zhívindi Yag (česky Planoucí oheň) Ronalda Lee (1934). Jeho částečně autobiografický román Goddam Gypsy poprvé vyšel v roce 1971 v nakladatelství Tundra Books, později byl přeložen do španělštiny a němčiny. V českém překladu anglistky a romistky Karolíny Ryvolové jej v roce 2009 vydalo nakladatelství Signeta pod názvem Mizernej cigoš. Nyní na něj upozorní Vltavské Schůzky s literaturou, které s herci Lukášem Hlavicou a Jaroslavem Achabem Haidlerem natočil režisér Jaroslav Kodeš.
Obálka Ladislavy Gažiové velmi dobře vystihuje ústřední motiv příběhu. Kufr stojící na dešti připomíná dlouhou cestu za lepším životem i pocit vykořeněnosti. V úvodu románu zastihneme hlavního hrdinu Janka na dálnici za Montrealem, kde stopuje. Píše se rok 1958, vrchol beatnické generace, a Janko právě opustil svůj dosavadní život, prožitý zejména mezi Neromy, práci v kanceláři jednoho montrealského mrakodrapu i nevěrnou manželku. A právě návrat takzvaně asimilovaného Roma k romské komunitě a k romské identitě vůbec je tématem celé knihy. Janko je na rozdíl od Svého-kumpána, španělskéìho Kalderaše Kolji, vzdělaný a vzdělání vidí jako východisko Z mizérie. Umí být tedy k celé řadě romských nešvarů kritický. Zároveň se ale s romskými zákony ztotožňuje, je aktivní jako veřejný obhájce práv Romů v Kanadě a nesmlouvavý vůči kanadské Společnosti, v níž marně hledá uplatnění. "Jak je možné, že každý, kdo je popotahován v tisku, může mít etnickou  anonymitu, jen na cikána a indiána se vždycky ukazuje prstem?" ptá se Janko před čtvrt stoletím, ale i dnešního čtenáře zamrazí.

Ivana Myšková, redaktorka ČRO 3 - Vltava
Neděle 11. Září, ČRO 3 - Vltava, 20.00

Kredit: Týdeník Rozhlas

Sdílej to!

Be the first to comment