Odhalení - 2.12.2014


Na co že to Můra lákal na Slezinu a co že se to odhalilo?

Navzdory ledovce a zrušené tramvajové dopravě několik 4kařů dorazilo.

V salonku U Olmerů bylo po létech skrývání odhaleno povedené čtyřkové výtvarné dílo – obraz do trasové soutěže na 49.Stezce na Kyjovsku, obraz inspirovaný krajinou, náladou, zážitky a sny během této Stezky, která byla na podzim 2007. Jen nepříznivou shodou okolností soutěž tenkrát nevyhrál. Pod Vojtíškovým vedením se na realizaci díla během Stezky podílely hlavně mladé výtvarnice.

Obraz byl poprvé odhalen 13.11.2007 v naší tehdejší hospodě na Panoku. Visel tam jen krátce, Panok záhy skončil. Na Studánku jsme ho nepřenesli. Byl deponován u Můry, který se nyní chopil realizace jeho znovuodhalení, tedy přesvědčil provozovatele hospody o uměleckých kvalitách díla a provedl vlastní zavěšení.

Vernisáž byla sice ve skromném počtu, ale nechyběly fanfáry i zpěv oslavného čtyřkového chorálu.

Tak ať se nám podobné ptákoviny i v budoucnu daří.

Níže uvádím projev, který jsem pronesl při prvním odhalení.

MaPe

 

Popis díla a vysvětlení jeho myšlenky ­ jak mělo být proneseno na Zakončení 49. Stezky a jen shodou nepříznivých okolností tomu tak nebylo.

Obrazu, který je vám předveden si opravdu ceníme, náklady na jeho pořízení byly nemalé. Věřím, že oceníte i tuto drobnost. Při tvorbě obrazu jsme se měli inspirovat krajinou, náladou, zážitky a sny během této Stezky. Troufám si tvrdit a sami se přesvědčíte, že autoři (tedy hlavně autorky) čtyřkového obrazu se dokázaly inspirovat tím vším.

Krajinu zde zastupuje malovaný vinný sklípek jako zdejší významný krajinotvorný prvek. Zaplňuje vlastně celou plochu obrazu. Můžeme v něm vidět i snový zážitek autorek. Tak si možná představovaly ideální místo večerního stezkového jásání. O skvělé náladě během Stezky svědčí veselé a jásavé barvy. Temnější tembr použitý u vchodu do sklípku by mohl vyjadřovat určité obavy ­ co tam nalejou a v jakém stavu se dostaneme ven.

Nevím jaký zážitek nám naznačují plný demižon a tykev v levém dolní rohu obrazu v porovnání s prázdným a haloweenovskou tykví v rohu protějším. Že by s tím nějak souvisel i ogar se zelenkavým obličejem ročníku 49 nebo nedostatečně oděná Moravanka lepých tvarů? Nevíme, ale proč nepopustit uzdu fantazii. A holub na střeše? Zde zřejmě autorky vyjádřily pomíjejícnost věcí příjemných a realitu návratu do krutého světa mimo Stezku. O tom jasně svědčí blízká postava kocoura, o jehož úmyslech lze jen těžko pochybovat.

Dostáváme se k nejnápadnější části obrazu, jejíž provedení dává obrazu i vlastnost koláže. Ano je to střecha sestavená z desítek nalepených účtenek. Těmito účtenkami a zejména částkami na nich sečtenými prospěla čtyřka nejenom k zastřešení sklípku na obraze, ale i prosperitě tohoto koutu Moravy...

Sdílej to!

Be the first to comment