Pyšelská Prodaná nevěsta


Pyšelští ochotníci se pod vedením Bohumila Gondíka pustili do díla, jehož realizaci si lze v amaterských podmínkách jen stěží představit. Spolu s dalšími třemi sokolskými soubory nastudovali Prodanou nevěstu.

Dvě předvánoční premiéry v Pyšelích byly dopředu beznadějně vyprodány a tak máme nyní možnost  zhlédnout představení v některé z repríz… Bohužel dostupná místa a termíny uvedení kolidují s jinými, již dohodnutými akcemi (představení v Pyšelích se 4kovým Beneckem). Eventuelní zabukování vstupenek lze zajistit prostřednictvím Luďka Pařízka.

 • 12.2.2011 14:00 a 18:00 Slatiňany
 • 26.2.2011 18:00 Pardubice
 • 05.3.2011 16:00 Děčín
 • 19.3.2011 19:00 Salesiánské (dříve Klicperovo) divadlo, Praha, Kobyliské nám.
 • 26.3.2011 ????
 • 02.4.2011 19:00 Boskovice
 • 16.4.2011 19:00 Lázně Toušeň
 • 30.4.2011  ????

Více o nastudování pyšelské Prodanky (včetně kompletní fotogalerie) lze spatřit na stránkách SDOLu

Video je zde a další odkazy jsou na stránkách Gaudium Praha. Formani mají své stránky zde. A aby to bylo kompletní Divadlo při Sokolu Lázní Toušeň má stránky zde.

 


Kvíz:
Jeník z Prodané nevěsty se jmenoval

 1. Mícha
 2. Krušina
 3. Horák

Řešení

Sdílej to!

Anonymní host

čtvrtek 20. leden 2011 20:39

Prvorozený Míchův syn Jeník na tom byl stejně jako já. Říkali mu Horák.

Julius Fučík

Fanda

sobota 22. leden 2011 05:33

Ono dostat na jedno místo tolik lidí z různých míst není snadné a v ochotnickém prostředí už vůbec ne. Tak pan Gondík pendloval mezi soubory a nacvičoval per partes. To jsem teda zvědav, jaký psychický masochismus si na sebe vymyslí příště.

Voj

pondělí 31. leden 2011 19:33

V programu repríz došlo ke změnám, především 19.3. se hraje namísto v Pyšelích v Praze v Salesiánském divadle. Také jsou v jednání další dva termíny repríz a to 26.3. a 30.4.

Anonymní host

pátek 25. únor 2011 22:47

Prodaná nevěsta byla původně vytvořena jako hra se zpěvy a tanci. Měla také jen dvě jednání, nikoli tři, Teprve později dokomponováním a doplněním některých částí vznikla opera v podobě v jaké ji asi mnozí znají. Prvá verze je z roku 1866 a konečná, celkem čtvrtá a do dnes hraná, je z roku 1870. Podle ukázky bych typoval, že se inscenace blíží druhé či třetí verzi z roku 1869.
Zdravím Tomáš

Anonymní host (B.G.)

pondělí 28. únor 2011 09:56

Nazdar Tomáši,

nevím, jestli budu mít dostatečně vyhovující odpověď, neboť nejsem v této oblasti historikem, ale z toho, co jsem měl k dispozici při dramaturgické úpravě textu Prodané nevěsty, je naše interpretace takměř shodná s tou z roku 1866.
První zmínka o libretu předaném Smetanovi je z r.1863.Už tehdy se skutečně jednalo o komickou operu o dvou jednáních. I když sám Sabina mluví o operetě. V roce 1865 Smetana oznámil: "Dokončil jsem svoji první komickou operu a dal jsem ji sám jméno Prodaná nevěsta, protože básník textu Sabina nevěděl, jak ji pojmenovat".
Při studiu náčrtku díla, je nutno konstatovat, že opera je dvouaktová a mezi jednotlivými čísly hudebními je spojovací text mluvený.
My jsme naší dramaturgickou úpravu přiblížili této verzi, s tím, že jsme všechny dialogy, koncipovali jako činoherně mluvené, což ve jmenoveném originále není, Tam jsou tři dialogy zpívané.
Také jsme některá dějová fakta vyřadili. Ani v mluvené, ani zpívané podobě se neobjevilo: "Až uzříš, komus koupil nevěstu...." a stejně tak " Ten lásky sen, tak krásný byl".

Tyto nepoužité árie nám dovolily děj poněkud zdramatizovat a pro nepoučeného diváka tak Jeníka vykreslit poněkud tajuplně. Do poslední chvíle nikdo nepozná, jak to vlastně je.
Je to čistě činoherní osnova, která nabývá své účinnosti právě v tom tajemství, které vytváří napětí. Byl to také krok, pro který jsme si dovolili přinést na světlo světa podtitul: "Lidová hra se zpěvy a tanci na slova Karla Sabiny a hudbu Bedřicha Smetany".
Takto nebyla prodaná nevěsta dosud nikdy pojmenována. Že se o ní mluvilo, jako o lidové hře a ne jako o opeře, je právě pouze z té doby r.1866, kdy byla hrána v podobě zpívané a mluvené. Potom už to byla jenom opera.

Tak to je asi všechno. Snad to bude, Tomáši, stačit. Kdyby ne, opět se ozvi a já se budu snažit na otázky odpovědět. Ale jak jsem řekl. Nejsem Dr. Králík, který by mohl na toto téma vést přednášku klidně několikahodinovou.

Zdraví Tě Bohouš.

Anonymní host

středa 02. březen 2011 20:04

Co se týče historického vývoje naší "národní a lidové" opery Prodaná nevěsta chtěl bych připomenout ještě jednu věc.
Vzpoměl jsem si na představení Prodané nevěsty uvedené divadelním spolkem Slavobud před lety na TAKovém bále. Tato zkratka opery měla, pokud si vzpomínám, pouze zpívané party. Na bále měla velký ohlas. Cituji z prvého TAKového Almanchu: "Na znamení obdivu položili protagonisté Slavobudu den po provedení díla věnec na mistrův hrob." Na stuze věnce stálo: "Mistře promiňte".