57. (104. 4ková) Stezka - 24.-28.9.2015


Svou „Střelenou“ Stezku Můra zajistil opravdu zodpovědně .....

Noclehy pro 4.trasu Můra ohlásil následovně:

  • 24.9. Chyše, Sokolovna, Pension U Wolfů, Chata p.Macáka.
  • 25.9. Žihle, ZŠ, Penzion U Kiliána
  • 26.9. Žihle, ZŠ, Penzion U Kiliána
  • 27.9. Mladotice, sál OÚ

Zakončení bylo na Velké louce v Plasech nad Střelou v režii 15.trasy

Fotky dosud poslali: Jimmi/t1, Eichi, PepaV, Šimon/t26, iFri/t15... prohlédni si album

Posílejte fotky, případně komentujte text. Pokud máte svůj souvislejší pohled na tuto Stezku, neváhejte jej publikovat!

Když na TAKové schůzi ohlásila 15.trasa, že 57. Stezku uspořádá v tomto kraji, bylo na čtyřce jasné, že zajišťování padne jednoznačně na rodáka Můru. Můra neprotestoval a zajistil.

Při vyhlášení přihlašování 1.7. jsem netušil, jestli se budu moci zúčastnit a vůbec něco ujdu. Koncem srpna bylo nutno se rozhodnout, tak jsem se to risknul, spoléhaje na to, že po 3 měsících od zákroku bych měl teoreticky být Stezky schopen (pingl mi někdo odveze ...) Ale z opatrnosti jsem požádal Můru a Ivana aby se do trasové přihlášky nechali zapsat jako vedoucí – co kdyby něco. Pingl mi Stáňa odvezla a tak jsem jel.

V termínu se přihlásilo 60 lidů, poslední Vobrázek 18 minut před závěrečnou a tím se vyhnul zvýšenému stezkovnému, které tentokráte organizátoři vyžadovali pro přihlášky po 7.9. Stejně se ale dohlásili ještě 3 další, a tak nás bylo přihlášeno 63. Platby tentokrát směřovaly hlavně na účet (89%), v hotovosti 8%, jen se 2 účastníky byla učiněna dohoda o zaplacení na Stezce. A do 8.9. bylo 95% stezkovného uhrazeno! Díky.

V čas srazu houfného odjezdu bylo na Masaryčce 21 ohlášených čtyřkařů, dvaadvacátý Miloš řešil rychlým během zpoždění svého vlaku. Očekávaný rychlík do Rakovníka přistavili skoro v dobu plánovaného odjezdu, takže to stihl. Obdobně host Šimon/t26 byl 4 minuty před odjezdem vlaku ještě v tramvaji, ale stihl to i on. Ne tak ČD – označení a přidělení nám rezervovaných míst probíhalo, když už jsme byli ve vlaku, takže jsme vzali vlak útokem a nalodili se do dvou nesousedních vagonů. A taky s námi do Chyší jeli 4 hosté ze šestadvacítky. V Rakovníku jsme zaplnili přistavený vagónek motoráčku směr Žlutice, ale ten nás dovezl jen do Blatna, kde čekal Můra, Jitka, Pepa a výlukový bus do Chyší. Taky se s námi nalodila dvě děvčata z dvacítky, která dala přednost nabídnutému noclehu v sokolovně před plánovaným převisem. V Zámecké hospodě v Chyších jsme se sešli s těmi, co dorazili autmo. Po dobrém guláši s bramboráčky nás uvítal majitel p. hrabě Lažanský a pak se moc pěkně hrálo i trochu tančilo. Bydleli jsme v sokolovně, v postýlkách v penzionu a v chatě pana Macáka.

Páteční dopoledne jsme věnovali prohlídce zámku za průvodcování přímo majitele a obnovitele rodového chyšského zámku hraběte Lažanského. Jeho výklad o staré i té nové historii zámku a rodu Lažanských byl asi časným zlatým hřebem téhle Stezky.

S oberleným Kryšpínem jsme se nechali odvézt do Tisu, kde jsme přibrali právě dojedší Janu Šť. a vydali se příjemnou cestou do osady Sklárna, kde Můra domluvil posezení v osvěžovně. Čtyrka na Sklárnu šplhala krpálem od Střely a opravdu jsme se tu sešli – i s částí pětky, která na Sklárně bydlela. Poseděli jsme, popili a pak pod Můrovým vedením vyrazili cestami značenými i nábližkami do Žihle. Tady jsme měli luxusní ubytování v místní škole, postýlky byly v penzionu a doma u Můry. Večer jsme trávili v hospodě U Kiliána, kde bylo za chvíli těsno a hodně hlučno. O večeru moc nevím, neboť jsem se uchýlil relaxovat do klidu školní tělocvičny.

Už v pátek hlásil Můra, že sobotní dopolední přesun zamluveným autobusem do Rabštejna asi nebude, neboť tento se rozbil a nepojízdné byly i další autobusy, o nichž Můra věděl.Takže došlo k pěšímu pochodu po modré. Já jsem to absolvoval autem, ale pak si velkou okružní naučnou stezku užil pěšky včetně horského (skoro slovenského) výstupu od Střely na vyhlídku k Hraběcímu kříži. Hodně tras si Rabštejn nenechalo ujít, takže jsme se hezky setkávali se známými. Nakonec se několik tras sešlo v pěkné hospodě U Laury , kde byl sice obrovský šrumec, ale obsluha jej v klidu zvládala a po delším čekání všechny nasytila i napojila. K setkání se taky zahrálo za velkého přispění čtyrky. Hanička N. nás tři vyvezla na nejvyšší bod na Nový Dvůr a odtud jsme v pohodě došli do Žihle. Ostatní to brali delší cestou přes Poustky.

Sobotní večer byl zahájen řízkem U Kiliána a pak jsme se přesunuli do hasičárny, kde se udál společenský večer. Vystoupil pro nás Žihelský smíšený pěvecký sbor a byl to myslím druhý stezkový zlatý hřebík. Krásný sborový zpěv někoho dojal, všechny asi překvapil. Pak naše kapela posílená dojedším Martinem Kap. dokazovala, že taky umí. Došlo i na tanečky. Cepín na ten svůj s místní sbormistrovou asi dlouho nezapomene.

Po nedělní snídani nastaly odjezdy ohlášené i nečekané. Většina nás, co jsme zůstali, se opět vrátila do hasičárny, bylo třeba uklidit a hlavně dopít pivo (sobotní večer byl totiž v naší režii). K dopíjení i pánským úklidovým kreacím nám hrály housle, kytara, basa a vozembouch. Po asi půldruhé hodině bylo dopito a mohli jsme vyrazit do Mladotic s domluvenou přestávkou v Chrašťovících (pro nás otevřená hospoda a krám). Šlo se po modré směrem k zajímavému Odlezelskému jezeru (vzniklo relativně nedávno po sesuvu) a podél Mladotického potoka a pak po silničce do Chrašťovic. Paní v krámě nechala brambory na poli a na nás opravdu počkala, nasytila a ve čtyřkaři nacpané hospodě nás i napojili.

Do Mladotic se pak dalo mašírovat po silnici nebo se kousek vrátit a jít po potoce. Mladotická hospoda u nádraží byla otevřená jen pro nás. V prostorném sále se dalo v zadní části rozložit spaní a vpředu se sedělo. Uvařili pro nás guláš trochu vylepšený zabijačkou. Po nedělní půlnoci vypukl sv.Václav se gratulovalo a oba Václavové (S. a L.) poručili paňáky – byla griotte a rum .... Můrovi byla provolána sláva a zapěto, že je vůl, neboť Stezku zajistil hodně dobře a líbila se. K muzice se vedle neudolatelného Vency připojil i dojedší Erik.

Ráno nastaly další odjezdy a loučení. Poslední stezkový den bylo třeba dojít do 13.15 do Plas na zakončení na Velkou louku. Já se nechal do Plas odvézt, velkou část zbyvších odvedl Můra docela dramatickou cestou včetně brodu a trati.

Na zakončení nás dorazilo 38. Patnáctka pojala zakončení v historickém stylu, ale svižně, vtipně, jen místy trochu nepřehledně. Rytířem za čtyrku byl Venca S. (s panským titulem Ztratilhlas a Topilmobil, sezením na Kolíně), o myš soutěžila Jitka Vos. a v trasovém klání v přenosu ohně čtyrku reprezentoval tým Petr V., Lobi, Věra M., Šeri, Olinka B. a Pavouk. Nutno přiznat, že letos jsme si vavříny neodnesli, ale snaha a sranda byla.

Stezkový vlak odjížděl až v 18 hodin, takže byl čas na pivo a pokec se známými nebo na prohlídku plasských pamětihodností.

Když se vláček rozjížděl, tak jsme ještě Můrovi, který jel opačným směrem do Žihle, zamávali a zazpívali. Po cestě se u nás hrálo, do odpočinkového vagonu nikdo nechtěl jít spát. V restauračním voze byly bílé ubrusy a pivo tentokrát bez fronty ......

Do Prahy jsme dojeli včas tak, jak bylo plánováno. Tradiční valčíček byl důstojný, ve velkém kruhu pevně spojeni ... a uprostřed s kytarou, houslemi, doplněno flétnou a posléze i basou.

Jsem rád, že jsem na Stezku mohl jet, něco ušel i vystoupal, díky všem, co mne nebo bágl poposunuli.

Bylo fajn, že se Můrovi povedlo zajistit hospůdky pro polední nebo odpolední setkání, takže jsme i zahráli a chodili celkem pohromadě, což nám pár tras závidělo. Problém stále dělají nečekané příjezdy, ale i odjezdy. Když vaří jen pro nás předem objednaný počet jídel, tak rozdíl rozúčtují mezi pozůstalé....

Napsal a svěřil se MaPe.

Tradiční statistika:
Přihlášeno v termínu 60, odhlášeno včas 1x, odhlášeno pozdě 1x, dohlášeno 3x

Celkem mělo být 61 lidí
Kromě nich byli:
Ohlášení hosté 8x (Čenda, Petra, Gulka, Martin, Jana/t26, Ondra/t26, Vojta/t26 a Honza/t26)
Hosté v nouzi s noclehem 2x (holky z t20 na 0. nocleh)
Jen na zakončení 2x (Katka B., Franta Ka.)
Na trase však bylo dalších 8 lidí, o nichž se nevědělo, že přijedou.

Vlakem tam: 22 (+4 ze 26ky), vlakem zpět 36 (skutečně 33)
Přihlášeni na nocleh: 0. ­ 36, 1.­ 55, 2. ­ 57, 3. ­ 52
Stezkou prošlo 6 psů a 3 pejsci.

Sdílej to!

Be the first to comment