Zprávy z Ugandy


Wickie s Vaškem se vydali do Afriky, tentokrát za gorilami do Ugandy - "na cestu za všechny prachy"

V dalším textu je text, jak byl vygenerován a chronologicky seřazen skriptem, doplněn o diakritiku a opraveny zjevné překlepy, přidáno několik odkazů (často na fotky, které se zobrazí ve vyskakovacím okně - "lightboxu") a vysvětlivek (zelené odkazy)
Nejnovější je zpráva z Prahy z pondělí 23.5.2016

Zeditovaný text doplněný i několika dalšími fotkami dala Wickie na své stránky sem. Níže zobrazovaný text má, aspoň podle admina těchto stránek, půvab autenticity nepravidelně posílaných zpráv omezené délky.

Výběr z emailů ze závěru cesty
čt 12.5.2016 19:57
Vašek chodit bude - mícha není přerušena!
V hlavním městě funguje Internet
Všechny zdraví Wickie
so 14.5.2016 16:44
Asi nás budou repatriovat už příští týden na visacím lůžku - náčelník nemůže sedět! Do té doby komunikace silně omezena, máme nový pokoj ve špitále pod garážemi, bez oken a bez signálu! Jinak bezva...
Všechny zdraví Wickie
po 16.05.2016 21:29
Nahodili kvůli mně generátor, musím rychle! Jsme ve Victoria University Healthcare Centre[...]. V podzemí, pokoj č. 9, ale jsme tu velmi populární, všichni o nás vědí... Snad už zítra konečně budeme vědět, kdy nás pošlou domů, je to děsně dlouhé, namáhavé - hlavně ta komunikace! Nejsem lékař ani pojišťovák a teď tady musím fungovat jako simultánní překladatelka! Později to bude moc zábavná story, teď lezu únavou po zdi...
Domů, pane Berka, domů!
Držte palce! [...]


 

Vzhůru do Ugandy!

02.02.2016 12:55

Už v pondělí 25.dubna odlétáme na další výpravu, tentokrát do africké Ugandy.
Bude-li odkud, budeme na náš web vkládat krátké "on-line" zprávy z jejího průběhu. V opačném případě sledujte kouřová znamení a naslouchejte dunění tamtamů! Držte nám palce a na shledanou!
Saša Ryvolová a Vašek Lomič

Welcome to Juu-Ganda

29.04.2016 12:09

V pondělí 25.dubna 2016 jsme přistáli v Entebbe. Hned na letišti nás postihla první, byť očekávaná ztáta - vízum za sto dolarů! Následující ráno nás přivítalo lijákem, ale Patrik s pronajatou Toyotou měl zpoždění a než jsme se prodrali dopravní zácpou v Kampale, déšť ustal. Vašek se seznamuje s řízením vlevo, automatickým řazením a předností na kruhových objezdech. Provoz je úděsný, dopravní předpisy jsou jen pro blbce a vše je dovoleno! Nejzáludnější jsou motorky, které se zjevují bez předchozího varování (nejraději v protisměru) a mívají příčný náklad (např. železné či bambusové tyče aj.). Auto má své nejlepší dny dávno za sebou (adekvátně našemu věku), trochu táhne doleva a tachometr pro jistotu nefunguje vůbec! Přesto se nám podařilo už kolem čtvrté odpoledne dosáhnout našeho prvního cíle - jezera Nabugabo!

Na samotě u jezera

29.04.2016 12:36

Pokud si chcete užít klidu a samoty, jeďte do Ugandy - nejlépe v době monzunů! V krásném kempu na břehu jezera ani živáčka, stavíme stan a grilujeme na ohni klobásky. Voda osvěžující, cychlidy nevidno - po dešti zakaleno... Nebe plné hvězd... Na snídani přišla tlupa kočkodanů, ale s osvědčeným prakem jsme chléb s paštikou uhájili! Před polednem vyrážíme na další pouť k dalšímu jezeru. Cestou všude stánky s ovocem a zeleninou - velký ananas v přepočtu za 7Kč, trs banánů za 15 Kč, kasava i žluťoučké brambory - a námi tak oblíbené "fast food" špízy! Zato silnice nám dávají zabrat! Někde bez krajnic, ve vesnicích (a co jich je!) co sto metrů příčné zpomalovací prahy - "ležící policajti". Dlouhá stoupání do hor (průsmyk přes 2000m n.m.) a auto moc netáhne... Zato nádherné výhledy!

Na dlabance křížem krážem

05.05.2016 19:45

Následuje nocleh tentokrát na jezeře Bunyonyi. Půjčili jsme si loďku dlabanku a celý den objížděli ostrovy. Trochu nás mate, který je který, ale asi je to jedno - všechny jsou skoro stejné, porostlé eukalypty. Jen legenda je pokaždé jiná. Na jednom bývalo leprosárium, na dalším je dnes ekofarma a na ten mrňavý byly odsouvány padlé děvy! Dlabanka je moc romantické plavidlo, ale dost vratké a hlavně desně těžké. Další den nás vítá NP Mgahinga. Závěrečný úsek cesty je naprostý tankodrom. V poslední vesnici je pro zpestření zrovna trh. Projíždíme po centimetrech mezi hlávkami zelí, svazky mrkve a davy lidí. V Komunitním kempu u brány parku si za kus trávníku účtují 5 USD/os., ale aspoň nám ohřáli vodu na sprchovaní...

Zlaté opice

05.05.2016 19:50

O půl osmé ráno se registrujeme na správě parku, platíme hříšný peníz a vyrážíme na Golden Monkeys Trip. Jsme dost vysoko v horách a bereme to jako aklimatizaci před gorilami, navic "Zlatušky" jsou endemické a tudíž vzácné... Je zataženo, ale zatím neprší. Stoupáme úzkou blátivou stezičkou prudce do kopce až k bambusovému háji, kde se prý s oblibou pasou. Nejsou! Pod stromy je tma jako o půlnoci a stačí se na chvilku zastavit a hned nastoupí mravenci. Ty potvory vám vlezou všude a koušou i přes ponožky! Nakonec jsme ty zatra opice přece jenom našli, ale bohužel se cpaly výhonky vysoko v korunách... Spíš je tušíme, než vidíme a pokud vůbec, poštěstil se mi jeden slušný snimek. Fotka za všechny prachy - DOSLOVA!

Gorila ex machina

06.05.2016 08:15

Nadešel náš velký den! Včera jsem se celou cestu modlila, aby přestalo pršet, abychom je našli, aby, aby... Andělíčku, můj strážníčku... Trek za gorilou horskou patři k vrcholům toho, co Uganda nabízí - a taky za vrcholné ceny! Na druhou stranu v květnu, kdy je deštné období a turistů málo, jsou ve slevě! Vybrali jsme si skupinu Habiyanya, protože je početná a jsou v ní i mláďata. Už doma nás kdekdo strašil, že je to fyzicky náročná záležitost, že polezeme několik hodin po čtyrech do kopce, že musíme mít 8 litrů vody a nosiče... A že je nakonec ani nemusíme najít! Mám trému jako před maturitou. Ve skupině je nás pět: my dva s Vaškem, postarší manžele z JARu a mladší, leč o to tlustší Američanka z New Yorku. Dáma si bere hned dva nosiče - jeden potáhne, druhý bude tlačit, říká rangerka Farida. Děla si psinu? Ani náhodou! Push, push! Ještě že nám přeje počasí - po včerejším lijáku modračka jako z plakátu.

Silverback a ti druzí

06.05.2016 18:47

Do kopce je to tedy pořádně, ale po čtyrech ještě pořád ne. Občas máme vítanou zastávku, než dotlačí kolegyni z Yorku. V peletonu vedeme my s Vaškem - za Čechy, za Slovany. Farida průběžné komunikuje vysílačkou s trackery, kteří šli před námi a plnili roli pátračů. Najdeme je? Na kraji pralesa dáváme povinnou svačinu, dál už půjdeme bez batohu. Ke gorilám se nechodí s jídlem, pitím ani s chřipkou. Taky prý ne s náušnicemi. Mohla bych přijít o ucho... Prodíráme se hustým porostem, zase prudce do kopce - tam nahoře se něco hýbá! Že by? Sssss, Madame... Co? Cože? Malém jsem na ni šlápla! Na gorilu! Leží za padlým kmenem a klidné na mne zírá. A tamhle v tom ďolíku jsou ostatní - včetně majestátního Silverbacka. Několik samic a hlavně mláďata. Nejmenší je jenom pár týdnů staré. Celou hodinu je máme před sebou na vzdálenost ani ne pěti metrů! Úžasný zážitek! Moje včerejší modlitbičky zabraly na celé čáře a pršet začalo až na zpáteční cestě...

Krajinou stromových lvů

06.05.2016 19:02

NP Queen Elizabeth je proslulý výskytem tzv. stromových lvů. Nejedná se o samostatný druh, jen o libůstku zdejších lvů odpočívat v rozsochách velkých stromů a tím pádem vstřícně pózovat návštěvníkům parku. Tedy obvykle... Mají jich tu prý padesát kusů! Ale asi jsme všechno štěstí vyčerpali u goril - projezdili jsme park křížem krážem, poctivě objeli všechny loopy kolem lvích stromu, ale ani tlapka... NIC. Prý si možná odskočili na pár dnů přes řeku do Konga.Viděli jsme samozřejmě spoustu antilop, hrochy a pár slonů. Na druhou stranu tady náčelník Vašek natočil letecké záběry z dronu - prchající stádo bůvolů vypadá na plátně vždycky dramaticky... Tábořili jsme na krásném plácku těsné nad řekou a do usínání nám zněl temný řev hrochů...

Mezi křovisky

06.05.2016 19:50

I Kazinga Channel je součásti NP Queen Elizabeth. Dorazili jsme sem těsně před uzavřením brány, už za tmy, a uvízli v čemsi, co bylo označeno jako Camp-site 3. Nikde ani živáčka, tma tmoucí, prší. Od řeky opět zaznívá řev hrochů - už si začínám zvykat... Než jsme postavili stan, dva "hipáci" už se popásají pár metrů od auta. Vašek je nazval živoucí sekačky na trávu! O něco později přicházejí z blízkých křovisek další zvuky, o dost děsivější... Mňoukání, mručení, mlaskání - stromoví asi nebudou, ale při chuti určitě! Nejsem sice zrovna hysterka, ale ve stanu dnes rozhodně nespím! Ne a ne! Sežrat se nenechám, když mne ta výprava stála tolik peněz! Noc v autě byla k nepřečkání, Vašek nebyl sežrán a ráno bylo zase všechno O.K. Noční děs zahnala projížďka lodi na kanálu se spoustou ptactva i zvířectva.

Šimpové v lese

07.05.2016 20:31

Další den jsme opět překročili rovník a vydali se do podhůří Rwenzori. Pohodový den jsme strávili na svazích pohoří mezi políčky a chatrčemi domorodců v příkrém srázu a večer už vjíždíme do města s velkým "M" - Fort Portal. Po divoké páteční noci v hodinovém hotelu si plníme další cestovatelský sen - výpravu za šimpanzy.
V Kibale Forest NP jich prý mají přes jedenáct set, tak by snad byla velká smůla, kdyby na nás nějaký nevybyl! Tady je to o dost jiné, než u goril. Jde se hustým lesem, ale skoro po rovině a chybí vysílačky trackerů. Jsme tu jen my dva s Vaškem, ranger a šimpové někde mezi stromy... ! Naštěstí jsou dost hluční a už z dálky je slyšet jejich křik! Našli jsme je! Tlupa kolem třiceti členů včetně mláďat polehává v odpolední siestě na zemi, takže je vidíme jako na talíři. Jedna ze samic kojí mládě. Alfa samec hlídá svůj harém a občas z plných plic zařve, aby snad někdo nezapomněl, kdo je v lese pánem! Hodina uplynula, audience je u konce! Zase jsme měli štěstí. Díky Ugando!

Murchison Falls-in

12.05.2016 19:24

Všechno jde skvěle, dnes máme v plánu Murchison Falls NP. Na bráně nám doporučili novou trasu "Honeymoon Trail". Směji se, když se ptám, zda na to nejsme moc staří! Krasná krajina, kolem cesty paviáni, prasata, půvabné velké antilopy - snad losi...Najednou smyk! Sem-tam, sem-tam, náčelník už to neudrží! Převracíme se dvakrát přes střechu, zůstáváme na boku opřeni o strom. Tma, řinkot skla, všechno lítá... Nevidím Vaška! "Vašku, žiješ? Vašku, Vašku..!" Nic. Ticho!
Pokračovaní příště!

Andělé na motorce

12.05.2016 19:37

Snažím se dostat z auta, nemůžu vyprostit nohu zpod sedadla. Stále křičím: "Vašku, Vašku, mluv se mnou!" Konečně jsem se uvolnila, soukám se rozbitým okénkem ven. Od předku auta leze po čtyrech Vašek, z hlavy mu cáká krev, ale žije a reaguje! Nemůže se postavit, má něco se zády. Zřejmě proletěl předním sklem... Co teď? Naše věci jsou roztroušené všude kolem, v trávě i pod autem - nenajdu mobil! Je nízká sezóna, nikde ani živáčka a na bránu tak 25km. Najednou povědomý zvuk - motorka a na ní dva andělé - rangeři! Jsme zachráněni, aspoň prozatím! Kluci zavolali na bránu pro pick-up, prohledali okolí a našli obě karimatky. Jako provizorní nosítka to musí stačit! Než přijel pick-up, vytahali z trávy a auta skoro všechen náš majetek, naložili a vezou nás do Masindi do špitálu. Ugandského špitálu! Cesta je strastiplnná, na hrbolech to drncá a velitel kvílí - jiná možnost ale není.

Noc ve středověku

12.05.2016 19:48

Dorazili jsme až za soumraku a možná dobré tak! Masindi špitál je jako ze středověku! Volné lůžko mají jediné, na odd. nedonošenců, noční sestra má uniformu a na hlavě kulicha. "Bažanta? Neznám! Rentgen? Cože to?" Vaškovi dali injekci proti bolesti a vytahali mu střepy z lebky, mne poskytli štoudev s vodou na umytí. Nedonošenec stále pláče, má vzdor všemu hlas jako zvon... Přespím na podlaze u jeho nohou a ráno nás pošlou sanitkou cca 200 km do Kampaly. Je to hlavní město, tam si budou vědět rady! Don't worry, Madame!

Melodie podzemí

16.05.2016 21:15

Jsme v hlavním městě Ugandy v Kampale, kde sice mají na všechno specialisty, ale komunikace vázne. Neznáme zdejší systém, postupy, ugandská angličtina má pro nás nesrozumitený přízvuk... Po třech dnech jsme dostali pokoj sami pro sebe - ovšem v podzemí vedle garáží, kde není okno ani signál. I lékaři chodí telefonovat na dvorek! Cétečko odhalilo, že problém je vážnější, je to na operaci a Vaškova zdravotní pojišťovna ho dnes chtěla poslat domu leteckým speciálem - bez zavazadel a beze mne! Naštěstí už se to snad podařilo přehodnotit, zítra čekáme další zprávu, kdy nás budou repatriovat. Zinková rakev netřeba, stačí visuté lůžko, jako za války!

Návrat velkého náčelníka

st 18.05.2016 20:20

Toto je poslední [jak doufáme] zpráva z naší letošní výpravy: Velký náčelník "Přeražená záda" se vrací domů! Zítra, tj. ve čtvrtek 19.května 2016 bude naložen do leteckého speciálu, vybaveného jednotkou první pomoci i poslední záchrany a odvezen zpět do vlasti, do nemocnice Motol. Od pátečního poledne lze tedy projevy soustrasti adresovat přímo jemu... Datum operace zatím známo není... Věrná jeho družka "Stará pažba" pak poletí tentýž večer linkovym spojem a po nutném zhrobuvstáni bude též opět k dispozici!
Držte nám palce, bude co vyprávět!
Saša Ryvolová a Vašek Lomič

Konec vše napraví

po 23.05.2016 10:22

Po značných organizačních a komunikačních šumech byl náčelník skutečně odeslán v doprovodu maďarského lékaře do Prahy záchranným Speciálem, který je TAK malý, že se do něj nevešly ani berle! Následoval převoz do nemocnice v Motole, kde už v sobotu absolvoval Vašek operaci, narvali do něj pár šroubů a trochu morfinu a zdá se, že všechno bude dobré! Pacient jeví známky mlsnosti a smysluplně komunikuje... Mě sice na letišti v Entebbe málem zavřeli, ale nakonec jsem jim zřejmě nestála za to!
Děkujeme všem, kdo nám drželi palce (a že vás bylo!)

Sdílej to!

Andrea

úterý 17. květen 2016 08:41

Ahojte oba dva,

šokujete nás se zprávami, bohužel ne s těmi které jsme očekávali (jako dýchánek s gorilami atd). Držíme palce ať je lépe, Vaškovi pevnou vůli a energii na uzdravení (vždyť je to pořádnej chlap, tak to půjde jak po másle ;-) ) a Tobě Saši pevné nervy a hooodně energie. Kdyby třeba se vám chtělo, tak dejte vědět, než odletím ráda vám přinesu nějaké ovoce a švestkový kompot proti zácpě :-D. Letím 26.5, Renda už dneska.

Držte se!

Pa pa Andrea a Renda

Zajicinacestach

úterý 17. květen 2016 13:15

 Ahoj Sašenko a Vašku,

s napětím sledujeme další vývoj a držíme palečky na všech zaječích pacičkách... Kdybyste cokoliv potřebovali, rádi pomůžeme, dejte vědět a držte se. Myslíme na vás!!!