4.trasa událost

[ Přidat událost ] [ Zpět na kalendář ]

květen 2012

54. (97.4ková) STEZKA

pátek 04. květen 2012 16:00 - úterý 08. květen 2012 21:00
STEZKA
proti proudu Tiché Orlice a pak do Litomyšle

Stezku organizuje trasa 12. Zakončení bude na hrázi poldru (býv. Primátorského rybníka). Stezka je oficiálně od pátku, zakončení v úterý, kdy je státní svátek.

Přihlášky přijímá MaPe, příp. Šíma, nebo se lze přihlásit (po zalogování uživatelským jménem a heslem) webovým formulářem. Platit lze bezhotovostně (převodem na účet) i hotově. Dohlášky/storna do Velké rady 16.4.2012. Obšírnější povídání najdeš zde.

Noclehy pro 4.trasu zajišťují Míla a Věra D. z HK. a vypadají následovně:

 • 4.5. Borohrádek, Havlíčkova 323, hosp. "U Medvěda" - foto ze zajišťování
 • 5.5. Oucmanice, Obecní hospoda (čp.34) - foto ze zajišťování
 • 6.5. Ústí n./Orl., Sporthotel Tichá Orlice, V Lukách 1362
 • 7.5. Zhoř, hospoda (čp.37) - foto ze zajišťování
(Mapa s noclehy je dole.)

Ceny, jak je vybíráme na trase:
Stezkovné (složení)270Kč (členové TAKu platící příspěvky 200Kč)
Vlak tam120Kč (jen místenka 20Kč)
Nocleh ne/po200Kč (povinné postele ve Sporthotelu)
Nocleh jiný à50Kč (tj. za každý ze tří zbývajících noclehů)
Vlak zpět140Kč

4.
Na Stezku v předstihu: Vobrázek je domluven s Mlokem a dalšími, že vyrazí z Holic a během pátku dojdou do 0.tého noclehu v Borohrádku. Sraz je v pátek 11 hodin na nádraží v Holicích. Kdo chce vyrazit s nimi, ať dá vědět Vobrázkovi (606563113). Doporučovány ke shlédnutí Veliny s dřevěným kostelem.
Je možné začít i jinde než v Holicích, např. v Týništi (kterému někteří pamětníci 4kařky Táni Ruskové říkali Tániště) nebo v Kostelci nad Orlicí potom po zelené přes Sklenářku (vila v lese, která je tak nazývána podle Otýlie Sklenářové-Malé) na Zdelov, Šachov (nezruší Tonda vlak?) do Borohrádku, kde je samozřejmě několik hospod, takže Medvídek může být až konečná.
Vlak tam Z Prahy, hl.n. R859 Krakonoš odj.16.09. MaPe koupil místenky 11-48 do vagonu č. 367, který má být UPROSTŘED vlaku. Sraz je ve vlaku! S tímhle rychlíkem jedeme do Hradce Králové (směr Trutnov, obvykle ze 6.nástupiště). V HK je asi 12min. na přestup na Os5629 do Borohrádku (pokračuje do Chocně). V Borohrádku bychom měli být v 18.50, přičemž do noclehu je to asi 600m. (Z nádraží po žluté vpravo, pak hned vlevo kolem fotbalového hřiště Čechovou ulicí, poté 2. odbočka vlevo a po cca 100 m jste tam.)
Cena: Místenka pro individualisty 20Kč nebo hromadná jízdenka s místenkou 120Kč.
Poznámka: Trasa 8, která spí v Horním Jelení, tj. asi 6km na jih od našeho noclehu, pojede patrně vlakem do Moravan a odtud autobusem do noclehu. V sobotu si chtějí udělat kolečko směrem na Holice. Mírnou šanci se s některými potkat máme v neděli, kdy jdou spát na Andrlův Chlum. Trasa 12, která spí v Chocni, nejspíš pojede bez přestupu přes Pardubice. Obdobně 3. trasa, která začíná v Brandýse n.O., zřejmě přes Borohrádek nepojede. Trasa 7 začíná až v sobotu a směřuje do Sudislavi n.O., která je asi 2½km na východ od našeho sobotního noclehu v Oucmanicích.

Borohrádek stravujeme se, bydlíme, případně spíme v restauraci U Medvěda.
Restaurace U Medvěda, kterou vede pan Nedvídek, je bývalá sokolovna. V hospodě je lokál a pak také další sál, asi pro 40 lidí. Obsluha zdá se býti vstřícná, pan vedoucí slíbil k večeři gulášek (cena asi 70Kč), snídaně domácí párky (2-3 nožičky) 35Kč.
Pivo: Staropramen 12° za 24 Kč, Prazdroj 12° za 30Kč, Braník 10° - 16Kč, 11° - 17 Kč.
Nocleh: v tělocvičně nevyšel, zápasníci se bojí o žíněnky. Budeme tedy spát ve vedlejším sále, kde je čisto a kde se nehraje a nepije. V případě vlahé noci je hned vedle budovy travnaté hřiště.


so 5.
fotka z webu majitelů
Do Oucmanic se jde nejspíše proti proudu Tiché Orlice po červené přes Choceň do Brandýsa n./Orlicí a odtud na jih po neznačené silnici/cestě do noclehu, což je to asi 25km, které si lze zkrátit třeba vláčkem do Újezdu n.O. nebo až do Chocně (odj. 10.42 nebo 14.42)

Půjdeme-li z Borohrádku po svých, ještě v Borohrádku směrem na Čermnou má sídlo pražírna kávy Petra Frolíka, po dalších asi 3km přijdeme do Čermné nad Orlicí. V této obci, která je tvořena ze 4 místních částí je několik hospod a podle původního plánu jsme zde měli spát spát v hospodě U Hřiště (Malá Čermná). V hospodě, "U Krtka", v sousední Velké Čermné spala před 3 lety na 51.Stezce 26ka. Ostatně slovo čermný znamenalo totéž co dnešní červený a stalo se základem pro označení mnoha sídel, kde byla železitá, tedy červená, půda. Pokud zůstaneme u nezkomolených Čermných, jmenujme nedalekou Dolní Čermnou, kde jsme spali na 51.Stezce v kempu nebo Čermnou u Hostinného, která je poblíž "Severčiných" Chotěvic, anebo Čermnou ve Slezsku, kde spala 4ka na 29. Stezce na podzim 1987, příp. Českou Čermnou u Náchoda, kde spala 4ka na trasové Stezce v roce 2001.). Čermná n.O. má své stránky zde.

Cestou jdeme dále přes Darebnice, Choceň, kde měla spát trasa 12, Hradníky (Pelíny), (ne)mineme penzion Mítkov a pokračujeme do Brandýsa nad Orlicí. Z Brandýsa n.O. se jde na jih po neznačené silnici/cestě do noclehu
Hospoda: s výčepem a sálem, kde budeme i spát. Při pěkném počasí je kryté posezení ve dvoře, kde ti otužilejší asi přenocují.
Snídaně: gulášovka + pečivo, možná nějaký ten jogurt, šunka, sýr... do 50 Kč
Pivo: G10° za 21, Kozel 11° za 22, Pernštejn 12° za19(!), Polička 11° jen za 17!
Večeře: řízek s bramborem - asi 85 Kč
Nocleh: sál hospody.

ne 6.
Do Ústí nad Orlicí. Pro inspiraci se podívejte se na Průvodce z Brandýsa do Ústí s tím, že z Říček je to po modré do Sporthotelu o kus kratší.
Věra s Mílou doporučují po zelené k Orlici, pak pokračovat po modré přes Sudislavice (kde spí 7.trasa, směřující rovněž na východ) dále na Sudslavické maštale a pak na Hrádek (tam byl původně zamýšlen nocleh, ale 5ka má Pension Kolibu zamluvený na tři noclehy už od srpna!). Dá se tam najíst a popít. Snad to má 5ka dobře naveženo, půjdou se taky projít a personál mezitím nezavře :). Pak musíme zamířit směr Ústí nad Orlicí – buď po silnici – nic moc, nebo o trochu delší trasou po modré. Tam neexistuje žádná nábližka, musíme do Ústí, a to do západní části, kde se nachází Sporthotel (na mapě hřiště a koupaliště). Tam nás čeká mana nebeská. Konečně pořádná sprcha a další požitky. Koupaliště asi v provozu nebude. Ale nedaleko je Orlice a vyhlášené vodácké tábořiště Cakle. (Tam bylo málo postýlek, a někdy i pod vodou...). Hotel je skoro nový, vyšli nám maximálně vstříc.
Hospoda: Povinné jídlo, tj večeře a snídaně za max.150Kč (sponzoring z trasovného není vyloučen :) ) - k večeři nejspíš zase guláš, nebo nějaká vepřovka.
Pivo: Prazdroj 12° za 31Kč, Holba 11° - 22 Kč.
Nocleh: Povinné postele s množstevní slevou.

po 7.
Do Zhoře, která formálně patří pod střediskovou obec Němčice.

Z Ústí se vydáme konečně na jih. Kousek od hotelu musíme najít modrou, ale pozor! směr Andrlův kopec (jinak bychom se vrátili do Řetůvky). My však pokračujeme do Řetové po modré, nebo si zajdeme po zelené na Andrlův kopec, a přes Přívrat můžeme projít Miroslavovou zemí, jak nazývá přívratské sdružení pro veselejší současnost svou obec do Zhoře, kde zase hajánkujeme. Z Řetové tedy vedou 2 značené cesty, kterými se můžeme vydat do Zhoře. Buď po zelené nebo se vydáme po modré směr Vlčkov a nezapomeneme buď "U Antoníčka" nebo dál na "Vyvažadlech" odbočit doleva na žlutou a pak podle mapy nebo čuchu dojít k silnici 358 a po ní (vpravo na západ) do Zhoře. Vydržte, už je to jen kousek!

Poznámka: Pokud náhodou uvažujete o pondělní návštěvě Litomyšle, je to možné, dokonce má být Stezkařům od 15h umožněna mimořádná pondělní prohlídka zámku. Zájemci se mají před 15h shromáždit u pokladny.

Hospoda: je opravená, skoro nová a paní vedoucí je chápavá, tedy ochotná. Večeře - kuřecí plátky s bramborem + volské oko - asi 95 Kč.
Snídaně - párek, chléb - do 25 Kč, asi i polévka.
Pivo: Prazdroj 12° za 30 Kč, G10° - 20,50 Kč, G12° - 22 Kč, Radegast 12° - 23 Kč.
Nocleh: na sále, bohužel...

út 8.
Na Zakončení je to po silnici asi 6½km. Polními cestami s využitím žluté a zelené je to asi 8km - viz mapa.
Ze Zhoře jede do Litomyšle i autobus (odj. 9.19, 11.19) a jste za chvilku u zámku. Na Zakončení Stezky je to od vlastního zámku necelé 2km.
Zakončení se koná na hrázi suchého poldru (býv. Primátorského rybníka), je na červené turistické značce, která dále vede přes náměstí na nádraží, odkud bude odjíždět Stezkový vlak zpět. V případě deštivého počasí, kdy by poldr začal plnit svou protipovodňovou funkci, bude zakončení v prostoru, blíže k centru na téže červené turistické značce (jižně od atletického stadionu).

Přímo v areálu není možné parkovat!, tj. několik existujících míst bude vyhrazeno pro pořadatele a pro provozovatele občerstvení.
Pořadatelé prosí případné motoristy o toleranci a doporučují jako nejbližší místo pro parkování oficiální parkoviště v okolí plaveckého stadionu (ca 750m od poldru).

Areál zámku je v rekonstrukci, proto není Zakončení tam, přesto je zámek (kromě pondělí) přístupný. Nicméně by měla být stezkařům, kteří přijdou v pondělí před 15h k pokladně zámku, prohlídka mimořádně umožněna.

Program zakončení:
12:00K dispozici areál vč. občerstvení
13:00Zahájení, hymna
Nástup trasových rytířek, vlajkonošů a myšáků
Představení jednotlivých rytířek a jejich pasování (limit 12 slov nebo 144s)
Soutěž myšáků
Volná zábava (Majáles)
16:00Poslední opozdilci opouštějí areál, který uklidila trasa 2.

Vlak zpět:

Schválený grafikon Stezkového vlaku
Litomyšl (odjezd)16:40
Choceň17:49
Pardubice18:45
Kolín19:33
Pečky19:53
Český Brod20:17
Úvaly20:33
Klánovice20:39
Dolní Počernice20:46
Kyje20:49
Libeň20:53
Praha hl.n.21:04
Občerstvení: Kácovské pivo

Pravděpodobná skladba vlaku:

 • Lokomotiva T458.1
 • Motorový vůz M262.0, tj. rezerva 56míst (32+24)
 • Služební vůz (občerstvení)
 • 6x přípojný vůz Balm, tj. 68míst = (20+32+16)
 • Balm_bistro, tj. 48míst (16+32)+bistro
 • Motorový vůz M262.1 (56míst (32+24))
4.trasa by měla být v pátém voze za lokomotivou...

Mapy:

 • KČT 47 - Vysokomýtsko a Skutečsko - (2008) - páteční nocleh a asi ½ sobotního putování po červené značce
 • KČT 49 - Českomoravské mezihoří, Českotřebovsko - (2010) - od Chocně na východ, tj. docházení do sobotního noclehu a zbytek Stezky
Jiné informace:
Bankomaty na trase: Choceň, Ústí n.O. (asi nejvíce), Litomyšl
Wifi připojení na Internet v ceně noclehu by mělo být ve Sporthotelu v Ústí n.O.

Mapa noclehů (plus místo Zakončení) - Mapou lze posouvat, můžete ji zvětšovat, kliknutím na značky lze otevírat komentáře s fotkami ke značkám, dvojklikem se mapa vycentruje a zvětší, lze nastavit "leteckou" orthofotomapu atd.
Poznámka pro uživatele MS Internet Exploreru: Byly zaznamenány případy, kdy se některá bublina objeví po kliknutí na značku až po odsunutí kurzoru.