87. čtyřková Stezka - Železné hory (co se psalo před...)


Archivní zvací maily apod. ...... Na Stezce by se nás podle přihlášek mělo objevit 79, na celou Stezku jede 59, ale myslím, že to stejně není konečné číslo. Vlakem z Prahy pojede 45. Sraz je v pátek 4.5. v 17,30 na hlavním nádraží u pokladen vlevo. Jedeme rychlíkem R 683 směr Brno, odjíždí v 17,54. Přestupujeme v 19,07/19,12 v Čáslavi na osobák do Třemošnice (to je konečná), jsme tam v 19,45.

Kupuji společnou jízdenku (ne pro režisty, penzisty a majitele jiných, ještě větších slev). Rychlík má úschovu během přepravy, kola bere, cyklisti si to doufám zařídí. V Třemošnici sedíme a částečně i spíme v hotelu CLUB (42 postýlek + 21 v sousední ubytovně) je to po žluté asi 400 m od nádraží. Je objednaná večeře (guláš nebo filé).

 • V příloze jsem napsal o TAKové rozhledně u České Lhotice a taky o tom, jak bychom mohli něco záslužného na této Stezce udělat.
 • Všechny pozdravuje Jirka Havrlík, termín pikniku na mlýně v Lochovicích zůstává původní a to 26.-27.května, více na Stezce.

Tak hezké první májové dny, na ty stezkové se těší MaPe


Na Stezce by se nás podle přihlášek mělo objevit 79, na celou Stezku jede 59, ale myslím, že to stejně není konečné číslo. Vlakem z Prahy pojede 45. Sraz je v pátek 4.5. v 17,30 na hlavním nádraží u pokladen vlevo. Jedeme rychlíkem R 683 směr Brno, odjíždí v 17,54. Přestupujeme v 19,07/19,12 v Čáslavi na osobák do Třemošnice (to je konečná), jsme tam v 19,45.

Kupuji společnou jízdenku (ne pro režisty, penzisty a majitele jiných, ještě větších slev). Rychlík má úschovu během přepravy, kola bere, cyklisti si to doufám zařídí. V Třemošnici sedíme a částečně i spíme v hotelu CLUB (42 postýlek + 21 v sousední ubytovně) je to po žluté asi 400 m od nádraží. Je objednaná večeře (guláš nebo filé).

 • V příloze jsem napsal o TAKové rozhledně u České Lhotice a taky o tom, jak bychom mohli něco záslužného na této Stezce udělat.
 • Všechny pozdravuje Jirka Havrlík, termín pikniku na mlýně v Lochovicích zůstává původní a to 26.-27.května, více na Stezce.
Jak je dále ve stezkovém návodu, jedním z možných cílů nedělního výletu by mohla být Česká Lhotice u Nasavrk (asi 7 km po žluté z H.Bradla). Zde stojí rozhledna, kterou má pod patronací TAK. Myšlenkou této patronace bylo „přispět na něco užitečného, lidem prospěšného, aby po nás zbylo i něco hmatatelnějšího, než jen vzpomínky“. Na TAKu byla vypsaná sbírka, je míněna nejen pro členy TAKu, ale i pro příznivce na trasách. Z výnosu sbírky se přispělo obci na dokončení rozhledny. Více se dočtete o celé historii a obrázek rozhledny najdete na TAKových stránkách (http://www.takpraha.cz).

Proč o tom píšu ? Můžeme přispět jinak než finančně a to pomocí při údržbě rozhledny. Momentálně je potřeba dokončit nátěry. Stezka nás (opravdu nechtěně!!) přivedla do tohoto kraje, tak bychom pomoci mohli. Nemyslím, že nastoupíme v počtu 79, ale rád bych, kdyby se několik dobrovolníků našlo a pomohlo věci užitečné, čtyřce k „nehynoucí zásluhám“ a ještě větší slávě. Pokud by byl zájem velký, je možno pracovat systémem plotu Toma Sawyera a pod rozhlednou uspořádat zároveň piknik.

Rozhledna je dřevěná, takže se jedná zřejmě o nátěr typu LUXOLu, materiál i pomůcky dodá obec. Pokud byste se rozhodli natěračského výletu zúčastnit, vezměte si nějaké staré triko či něco proti ušpinění. V Třemošnici to dáme do auta, takže nebudete muset nic nosit. Jednorázové rukavice a flašku dodám. MaPe


Milé kamarádky a kamarádi,
je zde první jarní den a s ním také nastal čas se přihlásit na naši další

Jarní 87. 4kovou Stezku

4.5. – 8.5. 2007

Železné hory čili Iron Mountains

Třemošnice - Horní Bradlo - Vápenný Podol

Pátek 4.5.

Odjezd z Prahy hl.n. v 17.54 vlakem R 683 ( převoz kol možný )
Pojdeme na společnou skupinovou jízdenku, sraz v 17,30 hod u pokladen vlevo

  19.07  příjezd Čáslav , zde přestup na vlak OS 15923 
  19.12  odjezd do Třemošnice 
  19.46  příjezd Třemošnice 
0. nocleh – v postýlkách s povlečením
Hotel CLUB v Třemošnici ( po žluté značce z nádraží cca 400 metrů )

Club hotel - 42 lůžek ( 14/2 + 14x přistýlka ) ā Kč 150.-
Ubytovna na stadionu ( vedle hotelu) - dalších 21 lůžek ā Kč 150.-
Příjemná restaurace v hotelu Club je tento večer jen pro nás
Předpokládá se konzumace objednané večeře ( výběr ze dvou druhů : Guláš s knedlíkem ā Kč 65.- či
Rybí filé přírodní /brambor ā Kč 83.-)

Snídaně : Gulášová polévka Kč 25.- včetně pečiva

Sobota 5.5.
směr Horní Bradlo je to asi 18 km
Možné trasy : červená hřebenovka - po cca 4 km první občerstvení v Běstvině ( nutné sejít z červené do údolí cca 1 km ) - velmi příjemná hospůdka Na Rozkoši, či údolím říčky Doubravy po žluté z Třemošnice, se zastávkou v Běstvině a dále pokračování po červené do Horního Bradla .

Další možnost občerstvení a pokochání se krásou přírody je v Klokočově ( cca 7 km od Běstviny ) - na návsi památná Královská lípa ( stáří 1000 let, obvod kmene 888 cm tj 444 x 2 ) dle pověsti a pamětníků zde odpočíval císař Karel IV.

Z návsi lze odbočit vlevo do údolí říčky Chrudimky - zde ztracené a úžasné ! místo - Mlýn na Pilce ( další možnost odpočinku ) pivo,nealko, káva

Po modré značce přes lávku překročíme kříšťálovou Chrudimku a pokračujeme až do Horního Bradla ( cca 2,5 km ) - zde spíme 2x na jednom místě !

1. a 2. nocleh – 5./6.5. a 6./7.5. - opět v postýlkách s povlečením
Pension U Kozlů + Tatra ( cca 80 m od sebe ) - zde celkem 50+20 lůžek ā Kč 150.- za noc a osobu

Večeře v sobotu 5.5. - polévka + přírodní vepřový řizek + rýže ā Kč 80.-
Večeře v neděli 6.5. - kuře + brambor + salát ā Kč 80.-

V Penzionu U Kozlů - sezení uvnitř i venku - podle počasí ( pro otužilé či více podroušené je tu malý bazén, zmrzlým majitel zatopí v kamnech )

A co je možné podniknout v neděli 6.5. z Horního Bradla ? Tak třeba :
Pěší + cyklo výlety po okolí (Skansen Veselý Kopec, rozhledna u České Lhotice – má ji pod patronací TAK) obrázek rozhledny najdete na TAKových stránkách : http://www.takpraha.cz/

Pondělí 7.5. - to už pěkně do dalšího noclehu
Horní Bradlo - Vápenný Podol ( cca 12 km ), možnost několika tras kolem Sečské přehrady, (občerstvení Seč náměstí )

3. nocleh 7./8.5. v krásném Pensionu Šenk /Vápenný Podol
cca 15 lůžek ā Kč 300.- + většina z nás konečně tradičně na zemi v salonku s kobercem ā Kč30.-

Večeře - Vepřo/knedlo/bramb.knedlík - Kč 80.- . K snídani polévka ā Kč 30.-(bořšč či vývar )

Úterý 8.5.
Po modré značce do Heřmanova Městce (cca 6 km ) ( či po červené do Třemošnice cca 7 km ). Odtud vlakem do Prahy. Odjezd z H.M. v 15.26 či v 17.26 hod. V Přelouči se přestupuje na rychlík ( příjezd do Prahy v 17.05 či v 19.05 )


Vaše přihlášky včetně níže uvedených poplatků sbírá MaPe (a pomůže mu Vojtěch).
Zřejmě budeme muset vyhotovit oficiální seznamy, potřebujeme vědět i čísla OP, proto pokud se vám od loňského jara číslo změnilo, řekněte.

Ubytovatelé a hostinští chtějí být jako obvykle předem informováni o tom kolik lidu budou ubytovávat a sytit, proto je uzávěrka přihlášek 20.4. 2007 !!

Trasovné Kč 50.-
Vlakovné Kč 50.- (jen cesta tam, poplatky za kola si cyklisté vyřídí sami)

 
Mapa :  KČT – Železné hory č. 45  1 : 50 000
     Starší Ždárské vrchy č. 31  1 : 100 000

Sdílej to!

Be the first to comment