87. Stezka - POVÍDAČKY NAŠÍ KAČKY


O dietní chybě i jazykově-komunikačních dovednostech na pozadí 87. Stezky v Železných horách...Jak výstižně pravila Olinka hned z kraje letošní výpravy do Železných hor, Stezka je jedna velká dietní chyba. Projevovat se to začalo už ve vlaku cestou do Třemošnice, když Wickina po požití prvních pár kapek startovního vína na rozehřátí organismu před velkou zátěží prohlásila, že jistá finanční transakce byla plátka za opláčku. Tušili jsme, co měla na mysli, zato když Kosák v neděli ráno s velikou naléhavostí tvrdil, že by ho trmělo, trmělo, kdybych se na něj zlobila, už jsme začínali být trochu v lingvistických úzkých (trměti: já trmím, ty trmíš, a kdo netrmí, ten čumí). Ale nebyl sám, kdo na sebe upozornil vytříbenými jazykovými dovednostmi a ostrovtipem. Zrzavá Helenka místo do ordinace vstupovala do organizace, Pivana byla Pivěna, a mezi ní a malou Mijunkou proběhl následující rozhovor:

H: Do který chodíš třídy?
M: (tenkým hláskem a s jistou pýchou) Do druhý!
H: (udiveně) Do pátý?
M: (přidala na intenzitě a poslušně slabikuje) Ne-e! Do-dru-hý!!!!
H: (spokojeně) Aha. Takže do pátý.

No jo, pánbůh někde bere, jinde dává. Zatímco Helenčino ouško vykazuje jistou poruchovost, Můrovo staré vypíchnuté je teď jako nové. Na jeho obnovený hudební i jiný sluch by se alespoň podle některých muzikantů celkem hodilo Prasáčkovo staročeské přísloví Sobě ježek kadeřav.

A když jsme s dietními chybami začali, tak s nimi taky skončíme. Milánek při úterním loučením laškovně poplácal Helenku po bříšku a ona ho vyděšeně chytla za napřaženou ruku: Tam mi nesahej, tam mám špeky! A na to Milánek vece: "Já kdybych měl takový břicho jako ty, tak začnu žrát!" No, nevím, jak ostatní Stezkaři, ale já osobně žrát přestávám. V žilách mi koluje výbušná kalorická směs smažených sýrů, gulášů, tlačenek a utopenců v pivně-kořalkovém nálevu, a nejsem si jistá, jestli ji do podzimu vůbec dokážu vypudit. Tak ať nám ten detox pěkně ubíhá a děkuju za krásnou a jazykově poučnou 87. čtyřkovou Stezku.

Karolína vulgo Kačenka -Tlačenka

Sdílej to!