Vernisáž - 13.11.2007


Na slezině došlo k odhalení díla, které, vkusně zarámováno, od té doby zdobí salonek v Panoku.
V dalším je Řeč, kterou pronesl MaPe u příležitosti odhalení tohoto artefaktu veřejnosti.


Popis díla a vysvětlení jeho myšlenky - jak mělo být proneseno na zakončení 49. Stezky a jen shodou nepříznivých okolností tomu tak nebylo.

 


Obrazu, který je vám předveden si opravdu ceníme, náklady na jeho pořízení byly nemalé. Věřím, že oceníte i tuto drobnost.

Při tvorbě obrazu jsme se měli inspirovat krajinou, náladou, zážitky a sny během této Stezky. Troufám si tvrdit a sami se přesvědčíte, že autoři (tedy hlavně autorky) čtyřkového obrazu se dokázaly inspirovat tím vším.

"Dílo"
Krajinu zde zastupuje malovaný vinný sklípek jako zdejší významný krajinotvorný prvek. Zaplňuje vlastně celou plochu obrazu. Můžeme v něm vidět i snový zážitek autorek. Tak si možná představovaly ideální místo večerního stezkového jásání.

O skvělé náladě během Stezky svědčí veselé a jásavé barvy. Temnější tembr použitý u vchodu do sklípku by mohl vyjadřovat určité obavy - co tam nalejou a v jakém stavu se dostaneme ven.

Nevím jaký zážitek nám naznačují plný demižon a tykev v levém dolní rohu obrazu v porovnání s prázdným a haloweenovskou tykví v rohu protějším. Že by s tím nějak souvisel i ogar se zelenkavým obličejem ročníku 49 nebo nedostatečně oděná Moravanka lepých tvarů ? Nevíme, ale proč nepopustit uzdu fantazii.

A holub na střeše ? Zde zřejmě autorky vyjádřily pomíjejícnost věcí příjemných a realitu návratu do krutého světa mimo Stezku. O tom jasně svědčí blízká postava kocoura o jehož úmyslech lze těžko pochybovat.

Dostáváme se k nejnápadnější části obrazu, jejíž provedení dává obrazu i vlastnost koláže. Ano je to střecha sestavená z desítek nalepených účtenek. Těmito účtenkami a zejména částkami na nich sečtenými prospěla čtyřka nejenom k zastřešení sklípku na obraze, ale i prosperitě tohoto koutu Moravy...

Sdílej to!

Be the first to comment