Mareček v Klokánii II.
Marek sedí s Petrou ve středním QLD/Klokánie. I poslal další review o gekonech, švábech, hadech a jiných živočiších, jakož i o rovnoprávnosti
Pomalu ale jistě se dostávám k review číslo dvě, pracovní název writeoz2. nevím zda jsem zcela oprávněn mít nějaké další moudré názory stran ozilendu, neb jsem již kdysi pohořel, napsav komentář do neviditelného pesa k ANZAC day, byl moudrý, jak jinak, s nadhledem, nicméně přišly dva komentáře od čechů emigrovavších do oz. Nebyly pozitivní, co si budeme namlouvat. Nicméně s jedním tímto kritikem si dodneška píšeme a v rámci možnosti se navštěvujeme. Takže doufám, že to nedopadne jinak. Předesílám že dnes, 1 dubna, máme přesně 24 dnů před dalším ANZAC day. K tomuto datu si tedy komentář ponechám, jenom poznamenám, o co jde: ozini mají den volna a jedná se o zkratku Australian New Zealand Army Corps, oslava všech padlých ve válkách na kterých se účastnili jednotky oz a nz. Takže k současnosti, co jsem tady zažil, co me zaujalo, naštvalo a pobavilo.
minule jsem se vyjádřil ohledně gekonů v naší kuchyni. Což o to, gekonci lezou jako zamlada, ani nemusíte mít doma terárium. Nicméně kokorouči taky lezou a to až osm cm velcí, takže jsme najeli na politiku že před klíčové dveře dáváme srolované ručníky, anžtož tu nejsou prahy a pod dveřma jsou cca 2 cm díry. Výrazně !! jsme omezili kokorouče. Hurá. Nicméně počet gekonků lezoucích nám v domku se omezil také. Prozíravý posluchač pochopí, že je to omezením děr do domu. Je tomu skutečné tak. Ale my máme gekonky radí, zvykli jsme si na ně stejně jako oni na nás. Takže jsme uvažovali o řešeni o nějaké speciální díře, kterou proleze jenom gekonek a kokorouč ma smůlu. To jde blbé, neb kokorouč je pořád o trochu menší nez gekon. Napadl me systém finger print. Ovšem představa, ze gekon bude přikládat svoje 4 tlapky na čtecí zařízeni mě vskutku dojala :)) nakonec jsme s uspokojením zjistili, že ty nenažraný mrchy gekonci se sem stejné nějak dostanou. Barák je celý na kůlech, zřejmé kvůli povodním, a tak je vlastně celý (hodně) děravý. Ty nažraný mrchy kokoroučí se sem taky stejně nějak dostanou, ale omezili jsme kritické množství a slabší jedinci, kteří byli na pokraji koronární okluze, jsou schopni tuto frekvenci přežít - za pomoci červeného vína. Ještě na závěr o této zvířeně: než jsme zavedli towel-door systém, tak jednou ráno jsme našli v poloprázdné skleničce 10 cm od hlavy spáče kokorouče velikosti průměru skleničky. Což mě motivovalo k úvaze, zda by nešlo nastavit pastičky-skleničky s vínem či něčím podobným na různá místa mimo spací pokoje. Zatím jsem to ještě nerealizoval, neb towel-door systém se zda zatím dostatečně účinný.
další téma: zní to blbě, ale zase kokorouči. Jednou jsme přizabili zaživa (hezký termín, že ?) kokorouče, ještě se hýbal na verandě. Během cca jedné minuty jakýmsi zázračným šestým smyslem byl ještě polozaživa obklopen místními mravenci. Pouze potvrzeni teorie schopnosti přežití zvířat v tropech a jejich schopnosti vyhledat připadnou potravu. Ještě že ti mravenci neměří metr a půl na výšku. I když: nejenom mravenci. Myslím že tady mají všechny zvířata jakýsi smysl "najít rychle mršinu". Ale: dost bolo kokoroučů ! stejně si to nezaslouží.
přejdeme k mravencům :) řešili jsme problém jak uložit cukr. Ukořistil jsem pixlu plechového designu a jal se do ni sypat cukr. Fajn. Odložil jsem pixlu na almaru. Během cca 20 minut, když jsem dostal chuť na čaj, jsem zjistil, že je v pixle s cukrem asi 300 mravenců. Následná řešeni různého charakteru se nejevila buď efektivní a pokud efektivní, tak ergonomicky nepřijatelná. Závěrečné řešeni řeší výše neřešené :) vzal jsem dvoulitrovou plastovou láhev od koly (důkladné vysušil:)), nasypal do ní cukr a uzavřel. Funguje dodnes ke spokojenosti všech a zároveň trochu i jako dobrý dávkovač. Tedy hlásím: problém cukru vyřešen. Tak.
Trávníky. Máme před domečkem trávník. Fajn. Na rozdíl od našich sousedů neposekaný. Sám jsem řešil, proč mají všichni tak nádherné posekaný trávník zavánějící snobárnou. Už tam chyběli jenom golfové důlky. Snobárnu nepodporuji, sekačku nemaje, tak wocogo ? po moudrém rozhovoru se sousedem jsem ale názor přehodnotil: minule jsem psal cosi o hadech, jako tajpan, pakobra atd. takže jsem velmi rychle pochopil, proč je třeba sekat trávníky. Creek je od nás asi 80 metrů vzdálen a lezou tam odtud because of voda. Sekačku si půjčím od domorodců co nejdřív. Všichni tu chodíme v sandálech a vysoka tráva kde není vidět kam šlapete a na co šlapete bude muset zkrátka pryč.
nedávno jsme tady četli jakési noviny a jakési hodnocení. Po systému politiky, zvlastěpak po volbě presidenta v cz není asi o čem diskutovat, kde jsou jaké poměry. Nicméně ani zde, jak vidno z inkriminovaného průzkumu, není třeba mít velké iluze. Poslední příčka ve veřejném hodnocení důvěryhodnosti povolaní patřila dealerům aut. Příčka o jednu vyšší patřila.. politikům. Což ponechávám bez komentáře.
trocha black humoru neuškodí. Velká většina aut tady v queenslandu má na SPZce následující sdělení: Queensland - sunshine state. Lepší - dle mého názoru - má už snad jenom v austrálii Victoria: Victoria - on the move, což na autě je víc než příznačné :) nicméně narazil jsem na výjimku. Autobus přivážející skupinu evidentně mentálně postižených dětí/lidí měl na SPZce méně často viděný nápis: Queensland - smart state. Nehodlám zde polemizovat o tom, zda zrovna tento nápis je přidělován jiným způsobem nez klasický sunshine state. :)
zdejší zvířena: fotografie, kterou jsem viděl cca dva roky dozadu, mi připomíná další zdejší záležitost. Na oné fotografii byl had namotaný - a samozřejmé chcíplý - na větráku chladiče procesoru desktopu. Netvrdím, že tohle mě u mého noťasu:) zrovna čeká, nicméně při práci na kompu na místní universitě mi lezli do noťasu mravenci. Co udělá mravenec uvnitř různých komponent v noťasu radši nedomyslet. Takže při psaní na místě, kde jsou mravenci, člověk musí kromě klávesnice skenovat mravence.
ještě jednou hadi. Tuhle jsme měli party s různými lidmi z university, z ulice atd. také mj. viz foto. Nás soused z ulice nám říkal dvě zajímavosti:
- když hada zabijete nebo najdete někde zabitého a chcete si vzít třeba lebku, nebo s nim něco děláte, buďte opatrní. Hadí jed ma víceméně plnou působnost ještě SEDM let po té, co had zemře. Stal se prý případ, ze někdo přejel hada, ten stačil kousnout do pneumatiky a při její následné opravě se člověk, který ji opravoval, škrábnul o zakousnutý hadi zub a musel do nemocnice. Takže pozor :)
- další hadi záležitost víceméně úsměvná, úsměvná jednak proto, ze vše dobře dopadlo a jednak svoji pointou: kolegu našeho kámoše z ulice kousnul had do podrážky boty. Naštěstí ne do nohy. Nicméně, a to je ta úsměvnější záležitost, podrážka té boty, do které kousl had za 14 dni odpadla od boty. Teda to vám řeknu ten hadi jed musí bejt ale svinstvo :)
míváme tady pizzové úterý. Místní chain-pizzerie mají v úterý akci, pro změnu zřejmě z důvodu konkurence, všechny v okolí, slevu z deseti dolarů za pizzu na pět klokaních dolarů. Takže v úterý mají tady všichni v okolí pizzový den a více či méně se pak scházejí ve frontě na pizzu. Něco jako malá místní pavlač.
k našemu domečku: jak psáno výše, je celý na kůlech. Zřejmě, jak psáno také výše, kvůli povodním. Výsledek ? pokud jde někdo z koupelny do obejváku a trochu pospíchá nebo dupe, tak máme v celém baráku houpačku. Možná to ale funguje dobře proti zemětřesení. To už je ale asi návod spíš pro jiné oblasti než tady.
aboriginies: rovnoprávnost. Australská politická korektnost. A tak dále. Všichni tady v austrálii jsou (OFICIÁLNĚ - za rohem u piva je vše jinak) politicky, gender a janevímcoještě korektní. Fajn. Jednoho to rozpláče a běda když se chová na veřejnosti jinak. Nicméně: pokud by to mělo být opravdu rovnoprávné, pak tedy všem stejným metrem. Nicméně 2: pokud se náhodou stane, že je problém s aboriginci či obráceně a policista je z "nesprávného" rodu, musí se zavolat zase ten správný "rodový" policista, aby nedej bože nebyl nařčen z jakéhokoliv nedefinovatelného druhu rasismu vůči té druhé rase. Pochopitelné to je pouze kvůli aborigincum, neboť běloši obecné drzí hubu a řídi se přikázáními policie. Obraceně to nějak nefunguje neboť stížnosti na policii stran této problematiky přicházely víceméně pouze z nebílé strany. Tedy zřejmé se nejedná pouze o aborigince, ale i jiné etnikum jako černoši či arabové. Politická korektnost a rovnoprávnost. Obecně je složité získat v oz pracovní vízum či jiné vízum než krátkodobé turistické (nebudu sem zatahovat reciprocitu vízových politik různých zemi). Pokud ho už ale získáte, je veškerá australská velkohubá rovnoprávnost zase vniveč, protože, pokud např. hledáte prací, na kterou máte pracovní povolení, velká většina v novinách uváděných "lepších" pracovních pozic má zcela politicky nekorektně dole v inzerátu uvedenou prostou větu "australian citizenship required". Vzpomeňte si na situaci v cz nebo i v jiných EC zemích: pokud máte legální pobyt a/nebo pracovní povoleni, nevztahuje se na pracovní místa žádné další omezeni. Konkrétně se tomu říká diskriminace. Takže v tomhle ohledu je EC nejdemokratičtější zemi. Nevím jak funguje v US/CAN, ale mám pocit, že je to tam jako u nás v EC. Další záležitost rovnoprávnosti. Pokud tady v oz bere podporu v nezaměstanosti bílý či "australský" člověk, dostává 600 klokaních dolarů měsíčné. Pokud jste ale aborigines, dostáváte 1200 dolarů měsíčné. Výsledkem toho je, že se to obrací proti oz společnosti a naopak to neřeší problém ne/zaměstnanosti aboriginců, neboť ti nejsou nuceni se jakkoliv snažit. Výsledkem je mizivá zaměstnanost aboriginců a taky je nevidíte jinak než jako většinou opilé či polozdrogované někde na ulici. Další krasný příklad rovnoprávnosti, raději bez komentáře, neboť, jak známo, "co řeknu, to sedí, ale nerad bych seděl za to, co řeknu". Nabízí se analogie s cikány u nás. Nicméně je tu jeden rozdíl. Dá se říci, že aboriginci jsou "doma" zatímco cikáni byli "vyhnáni" pár set let zpátky z indie, takže jsou to naopak oni, kteří by se měli přizpůsobit společnosti, ve které chtějí žít či žijí ---- co člověka tahá "za uši", je fakt, že aboriginci si neustále stěžují, nicméně si neuvědomují, resp. nechtějí uvědomit (neb je to prostě pohodlnější) co by bylo, kdyby nekolonizovali austrálii bílí. Můžeme se úspěšné bavit o tom, co bylo a nebylo správné. Nicméně ať si sami abíci představí, co by nastalo, kdyby austrálii kolonizovala čína, indonésie či jiná země, kde dodneška neviděli asfaltové silnice ani z rychlíku, o nějakých sociálních či pracovních podporách a vyspělé společnosti ani nemluvě. Ale je jaksi asi principem věci, že ten kdo si neustále stěžuje, má šanci něco získat, aby byl klid či v rámci jakéhosi sociálního smíru, než kdyby se choval jako většinová společnost. A jak vidíme, získává. Toliko prozatím k abíkum a rovnoprávnosti a podobným vymoženostem dnešní multi kulturní doby.
a teď to buď zítra pošlu nebo ještě něco dopíšu. Jinak přiložené fotky se vztahují k obecnému životu zde, dále k výletu na pobřeží na camp beach (nesmí se tam campovat:)), party uspořádané s lidmi z university cqu.edu.au, místní pavoukově zvířeně dosahující sedmi centimetrů, místnímu upgradu kokoroučů - toy biters, ty na rozdíl od kokoroučů opravdu koušou a mají, jak vidno, také sedm centimetrů, českému absinthu v australských bottle shopech, stromu na pobřeží, který, zřejmě kvůli stále stejné vanoucím větrům, ma větve jenom na jednu stranu:), fotka s číslem 2177 je to, na co koukáme každé ráno z baráku, můj brazilský spolubydlící sekající trávu - sekačka je stejně těžká jako on:), pár záběrů ze série "funerální fotografie" z místního hřbitova - mj. krásné místo pro poslední odpočinek:) (je opuštěný, jezdím okolo na kole a roste tam palma, kam chodím zdarma na kokosové ořechy:) - nebojte, mám helmu na kolo, je zde povinná:)) a noční záběr na vodopád v Kershaw Gardens, kt. Jsou kousek od našeho baráku a krásně nočně nasvícený.
Tak. All thé best a nechť se daří.
Pazour a klokaní dráp, marek,
Psáno baj voko v rozmezí 1.4. - 9.4.08
Související