Mareček v Klokánii III.


Mareček poslal další review.... o dárcovství krve, telefonování, internetu, testech inteligence i o autech...


Národ sobě. Inu, proč ne, že ? V australském případě se jedná spíše o variantu národy, černi, bili, žlutí, hlavně ovšem multi kulti a hlavně a vůbec všichni multikulturně všem a hlavně sobě. V případě této glosy je to ale konkrétně: já těm všem nahoře popsaným a tudíž národu, ke kterému rovnoprávné nepatřím. Daroval jsem, jak mám v blbém zvyku, krev na donation centre, konkrétně ARCBS (australian red cross blood service). Obdržel jsem nádhernou samolepku s nápisem "make another heart hrob - give blood", kterou si mohu slavnostně nalepit na místo vpichu po odběru na ventrální častí mého levého lokte. Následující je určeno všem bývalým, současným a budoucím dárcům červeného zlata. Rozdíly oproti dárcovství v CZ (cz/au):
  1. Perioda dávání krve muži-ženy: cz: 3měsíce/4měsíce(kvůli menstruaci), oz: 3/3
  2. Vyšetřeni před dáváním krve v oz se dělá pouze na hemoglobin, ostatní se dělá až následně.
  3. Mají bud tenčí (neměřil jsem) nebo ostřejší jehly, takže to podstatné méně bolí.
  4. Při odběru testovacího vzorku nepoužívají klasické jehly, ale nastřelovací okamžité jehličky, takže to méně bolí a nevznikají modřiny a zároveň neodebírají z lokte, ale z prstu.
  5. v česku se před odběrem nesmí, až na jeden suchej rohlík a čaj, jíst, takže dárci mají větši náběh na zhroucení. Zde se naopak máte pořádně najíst a napít bez omezení, takže máte správný krevní tlak, nehrozí tolik stavy blízké mdlobě a celkové se cítíte lépe. To vidím jako plus.
  6. stejné jako v česku nesmí dávat ten, kdo pobýval v letech cca 94-99 v UK. To kvůli nemoci BSE. Tady je to navíc konkretizováno ještě na severní irsko a anglický, byť samosprávný ostrov Isle of Man. Jelikož se ale před měsícem v severní častí Queenslandu objevila horečka dengue, tak nesmí dávat ani ti, kdož pobývali v okolí Cairns a vůbec v severní častí QLD. Nebudu rozpitvávat zákaz typu HIV, žloutenka a intravenosni aplikace drog, ty mají taky smůlu.
  7. taktéž se v česku před dárcovstvím striktně nesmí kouřit ani pit. Poté co jsem byl o půl kila lehčí (zde se dává 470 ml, v česku 450 ml krve), šel jsem moudře na vzduch, kde kouřily dvě dárcovské sestry a zapředl s nimi ještě moudřejší rozhovor. Docela se divily, odkud že to jsem, cizince tady v rockhamptonu dávat krev ještě neviděly a v naší disputací jsem se dozvěděl, ze dříve - cca 15 let - se defaultně dávala po odběru v austrálii dárci sklenka červeného a krabička cigaret :))). Krabičku cigaret zrušili tak před 15 lety, sklenku červeného tak před deseti lety. Pouze v SA (south australia) dávají sklenku červeného dodnes:) když jsem se dotazoval na kouření a pití, tak mi bylo řečeno (kouřící sestrou, poté co vydechla radioaktivní oblak dýmu), ze kouřit by se tedy asi nemělo, leč striktní to není - a pití ? no řekla mi, že to není dobře, ale když si člověk dá jedno pivo před odběrem na stabilizaci tekutin, no tak proč ne, že -:)
  8. jinak je odebíraným k dispozici občerstvení, trochu méně rozmanité než v CZ, nicméně zdejší rozinkové koláčky mě chutnaly obzvláště. S tím vínem by to byla výtečná kombinace. Jinak k mání jsou džusy či jiné ovocné stavy dle výběru, čaj, kafe a vlídné slovo ve smyslu small talk.
  9. kolo mi před odběrnou stanici neukradli, jenom se divili, ze jedu po odběru na kole před cele město. Že všichni ostatní jedou autem už nikoho neudiví.
Vzpomínám si, jak se při odběru v CZ po dotazu, jestli jsem OK, zhrozili, když jsem jim řekl, že to bude ok, páč jsem tady autem. V CZ musíte mj. podepsat, že se nebudete účastnit veřejné dopravy jako řidič. Tenkrát mi sestra řekla, že to radši neslyšela a příště ať přijedu mhdéčkem. Tak. Toliko snad vše k této oblasti veřejného jatečného hospodářství. Jinak, kdyby vás to zajímalo, mám A rh plus a nějaký chudák, pevné doufám, že bílý, s tím pak má běhat a žit. Pro znalce:) nejčastější skupiny v oz v procentech: nula plus 40, nula minus 9, a plus - to je ta moje, takže začínám konečné ovlivňovat aus populaci - 31, b plus 8 a nějaký zbytky na zbytek. A na závěr otázka: je bezpečné dávat krev ? ARCBC tvrdí ve svém načervenalém letáku: je to extrémně bezpečné. Takže se o mě nebojte, jsem v extrémním bezpečí. Stejné jako případný příjemce. God save the queen! - (polo) rasistická poznámka nakonec (Pierre Botha by měl radost): mezi cca 30 dárci nebyli žádní nebílí.

Stále se mi nepodařilo rozchodit 802.cz VOIP telefen, takže volaní do cz za 30 haléřů minuta české měny se nekoná. Nejsem si jist, zda jsou na vině Widle Vista, nicméně na W2K a XP to svištělo jak zamlada. Pokud byste někdo mohl poradit co s tím, dejte vědět. Mám nainstalovaný pro jistotu dva softy a sice Phoner a X-lite - ke stažení na 802.cz. Nefunguje ani jeden. Možná mu děla špatně poloha hlavou dolu. Fakt nevím. Jinak ke zdejším operátorům. Obecné v oblasti technologii je evropa a myslím ze CZ vůbec dost vepředu nejenom z hlediska použivání nových softu, ale jak praví sila zvyku, to co bylo přetrvává. Takže u nás jsou vlastně mobilní hovory relativně levné oproti cenám zde. A hlavně cenová politika. A nejenom mobily. Zdejší operátor pevných linek Telstra si dodnes účtuje u každého hovoru SPOJOVACÍ poplatek cca 40 centů - jednorázově a pak každá minuta se platí zvlášť. Taktéž u mobilních operátoru každý hovor stoji řádově 40 centů a spojovací poplatek funguje stejné. V praxi to tedy vypadá tak, ze první minuta hovoru vás přijde na necelý dolar, tedy cca 16 korun bez ohledu na vteřiny, které opravdu provoláte. Musím nějak zprovoznit tu 802ku ! volaní do evropy je taky docela - co to je docela - zřejmě ve srovnáni s cz cenami - drahé. Nejlépe jsou na tom kupodivu -:) - UK, Irsko, US a Canada. Nicméně stejné vyjde minuta tak na dolar něco. Už se těším až budu volat z austrálie přes česko do austrálie přes VOIP za deset centů (kačka šedesát) minuta. Zlata možnost volby.

internet: taky kapitola sama pro sebe. U nás dostanete modem zdarma, instalace za korunu - tedy zdarma a můžete svištět. Vzpomínám na instalaci technika od upc.cz v praze: instalace sice za korunu, ale nikdo ji nechtěl :)) Zde platíte za instalaci, říkají tomu connection fee od 60 do 150 dolarů a modem platíte mezi 120-240 dolary dle počtu portů v modemu. Wifi moc nefunguje a veřejný internet, o kterém se běžné v civilizovaném světě dá říci, že se neustále rozšiřuje a cena snižuje, tady nyní stojí cca 6 dolarů za hodinu v inet kavárně. V roce 99 stal od jednoho do tři dolarů za hodinu. Přechod od jiného inet operátora se taky platí, radově třicet dolarů - nejedna se o převod tlf čísla, pouze přechod k ISP.
Je to, jak výše psáno, způsobeno zvykem. Když u nás v cz začínaly tyhle novinky, tak si nikdo nedovolil, mj. i kvůli tehdejší kupní sile obyvatelstva, dat vysoké ceny. A to se diky stoupající konkurenci nezměnilo. Takže v cz si myslím dost užíváme velké cenové svobody těchto statků. Další příklad, jsme jedna z mála, ne-li jediná země, kde se dají posílat sms z inetu zdarma - pokud si odmyslím syslovy lícní torby T-mobile. Tady to nikde není, v uk to nikde není a nikde jinde jsem o tom neslyšel. Pokud se mýlím, opravte mě, začnu to ihned využívat.

soused Kery. kolega z ulice, fajn člověk, občas k nám chodí na sklenku vína, jelikož doma nemůže, alebrž ma hrozně "shy" přítelkyni a nikdo z nás ji dosud nespatřil. Dokonce tak shy, že se bojí ji vzít sebou k nám na víno či obraceně. Má auto zvíci tři litrů obsahu motoru, těší se ze si pořídí nové zvíci čtyr litrů obsahu a vůbec neřeší kolik to žere. K tomuto tématu viz níže. Přítelkyně je sice shy, nicméně dělá v jedné z cestovek, jak nazývám personální či chcete-li recruitment agencies, tak pevné doufám, že její plachost se pretransferuje na pracovní úsilí a sežene mi fleka. Uvidíme. Kery se jal pracovat na hoře Archer. Tedy té hoře, jak psáno minule: 604mnm, ke které vede silnice, kde jsme našli cca 20 přejetých hadů. Jal se pracovat na hoře Archer proto, ze mu tam nabídli job. Job převeliký, neb mu nabízejí 35 dolarů za hodinu. Normální tarify jsou zhruba od 14 do 25 dolarů za hodinu. Job převeliký i proto, ze ma na hoře Archer vysekat prostor řádově dvacet na dvacet metrů. A jelikož tady za poslední půlrok dvakrát! pršelo, tráva roste nehorázné rychle a má něco okolo metru a půl. Jenže hora Archer se vyznačuje horáznou drsnou tropickou džunglí a následné nehorázným výskytem hadu. Tak velkým, ze pár šílenců, co tam bydlí - cca 5km od města - musí mít okolo svého pozemku vykopaný přikop, kam tyto potvory padají a už nevylezou. No, ale co bysme "my neaboriginci - pro mrzký grošík neudělali, že. Říkal, že když to dělal minule, viděl tam tajpany (to jsou ti hodní hadi, co jako jediní na světe se neleknou a neutečou, ale drsně na vás zaútočí i když jste 15 metrů od nich) velikosti 4 metru délky a 10ti centimetrů v průměru. Když odjížděl, bral si nové silné texasky, zástěru tloušťky 1cm, tkaničky na zavázaní kalhot k botám a říkal že se mu tam moc nechce. Jediné co jsem pro nej v té chvíli mohl udělat, bylo poslední foto před odjezdem. Třeba se bude hodit do rodinného alba. V případě potřeby předám jeho přítelkyni, jestli někdy vyleze z baráku. Foto vám pošlu, abyste věděli, jak vypadá pracující australan. God save Kery !

Když si koupíte místní pivko 4X alébrž XXXX, kromě toho, že nemusíte nosit otvírák, prostě se vyšroubuje zátka (tuším že švýcarský patent) a otočíte zátku vnitřkem ven, vykoukne na vás moudrý dotaz: hádanka. Když otočíte jakýmkoliv směrem o stoosmdesát, je tam odpověď. Občas jsou to tedy dost zoufalé otázky typu, který hráč v kterém roce provedl kdejakou hovadinu, nicméně některé dotazy jsou docela žertovné a poučné zároveň. Par přikladů, zkuste si odpovědět, řešeni je za fotkama:
jaký je nejsušší kontinent na Zemi?
Který je nejvíc pity nápoj na Zemi ?
Docela me dostala otázka:
Který australský žurnalista/moderátor byl 14x vyhozen z práce a vždycky se vrátil ?:))
A tak podobné. Tady je jasně vidět, že pití piva je intelektuální záležitost:)

auta, ceny benzinu, oz mentalita a realita. Kdož jste četli moje moudré úvahy o USA, t.c. a stále na mých 3w stránkách, o užívání aut v US, pojízdných zdech atp. jistě poznáte i austrálii. Osobně myslím že v us je to opravdu ještě horší než tady, nicméně i tady nikdo neudělá krok bez auta, já co jezdím, tonu na kole jsem za exota a těch par (pozor- i místních!) exotů co dělají totéž, už se víceméně můžeme přátelsky zdravit evtl. čekat na přátelskou výpomoc, když píchněte kolo:). Pokud přejíždíte most přes fitzroy river, tak na vás křičí neslušné nadávky začínající na první 3 písmena fuč., ale i jiné a další výrazy zasluhující si pozornost a reakci. Pouze jedna dáma mě dojala, když mě upozornila, ze mi vypadla mapa z batohu. Oceněníhodné. Jinak zde velké procento populace - přestože městské - vlastní v lepším případe SUV, což je marketingový název pro větši kombík, v horším a houfnějším případě terénní auto. čili spotřeba pod deset dvanáct nejde. Jednou jsem se zajímal "čisté akademicky" o koupi nissan terenního typu. Po dotazu na spotřebu mi májitel sdělil, že to nepočítá, ale že nádrž stoji báj voko 100 klokanich dolarů. Tak jsem se zeptal jestli tak 15 na sto ? on sdělil že pod 15 to rozhodně nevleze. Netvrdím, ze v outbacku není terénní auto důležité, nicméně městský občani když nemají auto rozměru malý trafiky a obsahu motoru 4litry, tak zřejmé mají problémy s komunikaci s okolím. - - Co se týče cen benzinu, když jsem zde byl 99, stal nejlevnější benzin 69 centů, dnes je to tak dolar 30. důvod proč si současná euroamerická/EUUS/ společnost nemusí " nebo pouze periodicky musí " dělat problémy s benzinem je následující: ropné krize či periodické problémy ekonomicky funguji tak, ze producenti ropy, až na výjimky, většinou žiji z ropy a jejich společnost nic kloudného neprodukuje. Typicky příklad arabasi a OPEC. Všechno kupují od nás a žijou jenom z ropy. Ceny ropy se ze strany OPEC v průběhu let zvyšují, protože funguje klasicky diktát jakéhosi monopolu/oligopolu. EUUS společnost si rve vlasy, jak je ropa drahá. Pak se v euus postupné zvýší ceny, tedy i platy a obecně cenová hladina a tedy i inflace. To se zpětné přenese zpátky na arabáše, páč i oni jsou nuceni kupovat výrobky, které nejsou schopni vyrobit, za drahé ceny a jde to všechno dokola. Co jsem tu byl v 99 a teď tak ceny šly obecně nahoru tak o sto procent u služeb, ostatní o dost, potraviny relativně málo nahoru. Platy šly nahoru tak o polovinu až dvě třetiny. Takže pokud si komunistický zvyklé státy střední evropy stěžuji na své vlády, jak se zdražuje, jsou totální paka a jdou proti sobě. Protože, kdyby se např. V CZ nezdražovalo, tedy nekopíroval se model vývoje světa a světové ekonomiky, tak na tom za chvíli budeme jako za komoušů: u nás platy tak dva a půl tisíce, tedy cca 150 DM, v západním německu tak dva tisíce DM. Tak to bylo v roce 89. jak je to dneska ? průměr v CZ 900 euro "dle báj voko" současného devisového kursu. Jasně že chleba už nestojí dvě pade, ale odpovidajicne vývoji světové ekonomiky. Takže pokud si lide stěžuji na zdražování, stěžuji si vlastně nepřímo na pomalé ale stále zvyšovaní životní urovné. Jenže to jim proste nedojde. A jsme u podílu dementního obyvatelstva v lidské společnosti. Jenže to už se zase blížíme tématu elit a tématu kdo a jakým způsobem vládne či měl by vládnout. Závěr, australan si bude lejt do auta benzin 15 litrů na sto, čas od času se zhrozí, ceny se dorovnají a život jde dál.
V US to samý a u nás v evropě je to to samý s tím rozdílem, ze u nás žerou auta řádově míň a krom toho ještě máme MHD a vlaky:). god sava EUUS society! Až dojde arabášům ropa!

to by pro dnešek stačilo. Je neděle a tak si jdu zahrát kulečník. Je neděle a tudíž je v místní irské hospodě zadarmo. Takže jdu učit svého brazilského kolegu, jak se hraje druhá liga v CZ v Cípu.

S pozdravem "In rum we trust!"
Marek von Bahnhof

odpovědi na otázky: antarktida čaj (pivo je až na druhem místě:)) Derryn Hinch

PS: jazykové a jakékoliv jiné korekce nepřijímám.
PS2: vité gdo vymyslel wine cask ? taky jsem to nevěděl, ale skromné do dávám ze ozici. No.. aspoň něco, ze.
PS3: Kery se vrátil z tajpani zabijačky živ a zdráv a nikoliv obrovsky tajpan za volantem jeho přenádherného vozu. Takže je opět bohatší a kou pi si jistojisté novější a krásnější vůz.

končím s psaním. včera jsem jel večer na kulečník. tma jako, no.. ve tmě. před mostem na hlavni magistrále u "zpomalovadla pro cyklisty" jsem o 20cm malém přejel metr dlouhýho hada průměru baj woko 7cm. pámbuví co to bylo za potvoru. hrozně rád bych vám psal všem dal, ale takhle to FAKT nejde dal. musím přežit:)

sorry4that. bděte, měl jsem vás rád ! marek

Sdílej to!

Be the first to comment