Vycházka po Vánoční slezině - 20.12.2008


Po vánoční slezině vyšli odpoledne ti, kteří se nenechali odradit sychravým počasím, na vycházku...

Na sraz poslezinové relaxační kulturně poznávací vycházky dorazilo postupně 7 čtyřkařů. To postupně trvalo cca 50 minut. V šestici jsme navštívili Muzeum miniatur na Strahovském nádvoří. Za těch 50,- Kč to opravdu stálo. Nevěřícně jsme zírali do mikroskopů na mravence se zámkem na nožce, okovanou blechu, ZOO na komářím křídle, karavanu velbloudů v uchu jehly, obrazy na rozříznutém makovém zrnku, knížku 0,9x0,9 mm a jiné podivuhodnosti tvůrce Anatolije Koněnka.

Již venku a v konečných 7 jsem konstatovali, že místo v hospodě u Černého vola tradičně nenajdeme, naštěstí nedaleká stylová hospůdka nás překvapila nabídnutou opravdu pohostinnou cenou za pivo. Nedalo se neposedět. Odtud jsme pokračovali směrem na Hrad.

Před portálem Svatovítského chrámu nám František ukázal reliéf na tympanonu nad vchodem, jehož tvoření z místního pískovce byl sám přítomen (Mšené Lázně, cca polovina 20.století).

Pak následoval průchod Zlatou uličkou (zdarma !) a zlatý hřeb : nově zřízená Svatováclavská vinice z nádherným panoramatickým pohledem na osvětlenou Prahu (vchod je branou mezi Opyší a Starými zámeckými schody). Cesta vinicí klesá serpentinami a dole se spojí se Zámeckými schody kousek nad Klárovem.

Nyní jen ve 4 jsme pokračovali přes Karlův most, abychom se přesvědčili, že nad Novotného lávkou se opravdu tyčí věž Staroměstské vodárny, což bylo na vyhlídce předmětem diskuse. Potom již klidnými uličkami Starého Města na našlapané Staroměstské náměstí a Můstek, kde jsme dostatečně relaxováni vycházku ukončili.

  1. Výhled na Prahu ze Svatováclavské vinice
  2. poznání, že na Hradě jsou záchody ZADARMO

Za účastníky : Věru a Michala M., Stáňu D., Frantu Ka., Janu Th. a. Kryšpína sepsal MaPe

Sdílej to!

Be the first to comment