Mikuláš 2009 & SOP 49/2 - 4.-6.12.2009


Pro video v novém okně si klikni:
  1. Úvod
  2. "Abeceda" (premiéra)
  3. "Abeceda" (repríza)
nebo si spusť audio:

V tradičním mikulášském termínu pozvali Spojení oslavenci - pamětníci narození v druhé polovině roku 1949 - na oslavu svých kulatin 4kaře do Starých Splavů. Spojenectví uzavřeli: Zuzana (Políša) Dobiášová, Petr (Petřík) Lebenhart, Vlasta (Bundáš) Pařízek, Jana Štěpánková a Ivan (Šíma) Šimůnek.

...a přišel i Mikuláš se svou suitou.

Fotkami zatím přispěli Vláďa a Jasánek. Díky.

Do penzionu Mlýn ve Starých Splavech se sjeli 4kaři a 4kařky s dítky, příp. s vnoučátky, aby tato nechali vyděsit hodným Mikulášem... A k tomu se připojily zvěsti, že se v devětačtyřicátém narodilo více 4kařů než jen ti, kteří si připomenuli své šedesátiny na Summitu G49.

V pátek přijelo a ubytovalo se na čtyřicet 4kařů a dítek. V hospodě jsme se přesvědčili, že vařit personál nezapomněl a že velikost porcí se rovněž nezmenšila. Příznivci tenisu zůstali po večeři v hospodě, kde "pili za své" a sledovali marné úsilí Štěpánka ve finále Davisova poháru vyhrát třetí set. Většina se však odebrala do přilehlého sálu, kde oslavenci kázali vyvalit první ze sudů. I hrálo se, zpívalo a mírně tančilo asi do čtvrt na čtyři.

V sobotu jsme se po opulentní snídani vydali na vlastivědnou vycházku do Doks. Žádnou novou hospodu jsme sice neobjevili, spíše jsme si ověřili, že kvalita těch nám již známých výrazně za poslední roky neutrpěla. Něco hraní a zpěvu, trošínka kulečníku. Když táhlo na čtvrtou, tak jsme se začali trousit zpět. Někdo pěšmo, jiní neponechali nic náhodě a prověřili služby Českých drah.

Abeceda pro MaPe (4.trasa)
C                     E
Život je jak abeceda, smysl písmen, slov a vět,
      Ami
někdo našel jiný hledá,
F               G            C        G    C
život je jak abeceda z ní se skládá i tvůj svět.
C                                E
A - je první v abecedě, začínáme vskutku skvěle
         Ami                  F               G
B - jsou bály TAKu slavné, cožpak nás víc                                                nenapadne?
C - jsou cesty, tam a zpátky, někdy dlouhý, jindy krátký
Č - je čtyřka, druhá máma, zůstaň stále s ní a s náma
D - jsou dálky, co nás vábí, ať jsme velcí, nebo malí
E - je eště furt se pije i když ráno už to zlý je
F - jsou fotky, máš jich mraky, připomenou život taky
G - griotka, nápoj trasy, proč nám tolik chutná asi?
H - jsou hory - české, cizí - chodit v nich je radost ryzí
CH- jsou chmury, ty Tě ale nezajímaj – ať jsou malé!
I - je Irča, Tvoje dítě, snad už vůbec nermoutí Tě
J - jsou jitra ve spacáku na stezkách i na širáku
K - jsou Tvoji kamarádi, co Tě mají všichni rádi
L - jsou léta, co to spolu táhnem nahoru i dolů
M - je míra s kterou pijem, ať je květen nebo říjen
N - jsou návraty na místa která máš rád, tím jsem jistá
O - jsou ohně – táboráky, na Bystřičce, Ďáblech taky
P - jsou písně lidu stezky, s nima nám je vždycky hezky
R - jsou ruce v kruhu spjaté, Valčíčkem se loučíš také
S - je stezka, velká, malá, radost ať Ti vždycky dává
Š - je šéf to čtvrté trasy - šediví Ti z toho vlasy
T - je trubka, co vyhání z hospody do hor a strání
U - je urna co nás čeká až s nás zbudou 4 deka
V - je Viktorka a Hruška, odcházet z ní byla fuška
Z - je zdraví, co Ti tady přejem všichni, staří, mladí.
Život je jak abeceda, smysl písmen, slov a vět,
někdo našel, jiný hledá,
život je jak abeceda z ní si složíš i svůj svět.

Večer jsme, posíleni o další čtyřkaře a čtyřkařky, pozřeli nabídnutou krmi (dva pláty masa s oblohou, přílohy z polévkových mis - hranolky, krokety americké brambory, rýže) a přesunuli se z hospody. Dítky se dočkaly Mikuláše ve společenské místnosti Penzionu, kde se jeho úlohy zhostil - namísto tradičního pachatele F.K. - mírně rozlétlý ohrobecký bard Rumpál.

Večerní program konferoval slavnostně oblečený Milánek. Nejprve předal hlavnímu oslavenci Petříkovi pamětní tričko "4MAPE" čti [fór MaPe] a vyzval ho k usednutí na vyvýšenou barovou stoličku. Vychválil ho za vedení trasy. Když MaPe podotkl něco v tom smyslu, že po šedesáti letech by se šéfem měl stát někdo jiný, bylo mu dáno za pravdu s tím, že až bude šéfovat těch šedesát let, tak o tom třeba začnou 4kaři uvažovat. Nyní ať se kouká udržet v psychické i fyzické kondici, aby doklepal co šéf alespoň let 44, což by mělo nastat někdy v roce 2020.

Pak byli náhodně vylosováni 4 zástupci 4kařů, aby ve 4 scénkách či soutěžích předvedli šéfovi, jak se má pokud možno ideální čtyřkař zachovat. Nebyl u toho sice notář a ani se při losování "neptali doktora Šímy" - a snad taky proto mne vylosovali jako prvního. Na další vylosování ostatních oslavenců nebylo třeba dlouho čekat. V první soutěži bylo třeba pomocí jízdních řádů, map a průvodců po nočních podnicích najít cestu vlakem a pěšky do Petříkova. Ukázalo se, že soutěžícím chybějí správné brýle, rychlé mobilní připojení a kdesi cosi. Nicméně se však nevymlouvali a cesty našli a popsali - ta pěší byla pochopitelně dražší a nevynechala žádnou významnou hospodu či pivovar. Druhá soutěž byla na téma zbytečně nemluvit aneb "Vyděržaj, pijoněr" - přístroj přinesla mladistvá pionýrka Romana Červená - soutěžící ani nemukli, byť po odnesení ďábelského přístroje Bundáš do pléna sdělit, že dostal "šlupku jako prase". Třetí soutěž spočívala v tom, aby vylosovaní předvedli, jak má správný čtyřkař rychle zabalit spacák a karimatku a opustit během 4 minut nocleh s tím, že každý má mít dvě součásti oděvu někoho jiného. Díky benevolenci rozhodčích to nebylo složité a tak jsem si mohl vyměnit věci s Bundášem a nikoli třeba s Janou, s níž bych si tak mohl vyměnit akorát kapesník.

Čtvrtá soutěž byla na volné téma, kdy všichni - doplněni Petříkem - měli ostatním předvést svou kreativitu. Po několika poněkud delších okamžicích, kdy jsme rázně zapracovali na svém mladistvém zjevu, jsme nastoupili s transparentem "Takoví jsme byli..." (stařečci ze společné oslavy Jany a Bundáše před 10 lety) a předvedli publiku, že to s námi není až tak zlé. Petřík po vyřešení drobných technických problémů (však pro nás již dávno problémy neexistují - pouze výzvy), zarecitoval v šeru "Už vám, holky není dvacet let..."

Pak byl Petřík dotázán, zda si tak nějak představuje, že by 4kaři měli vypadat. I odpověděl v tom smyslu, že hlavně mají 4kaři zůstat sví.

Jako první gratulanti se dostavili údajné děti rodičů z oslavy před deseti lety - "jako by jim z oka vypadli"...

Po té náledovala skvostná "Abeceda", jejíž text napsali, zazpívali a na kytary zahráli Irča s Milanem.

Nu a potom došlo na předání dortů s podobiznami oslavenců na blahopřání a na předávání darů.

Vím, že všichni oslavenci měli radost a rád bych zde jménem všech za všechny dárky a blahopřání znovu ještě alespoň čtyřikrát poděkoval. A byť se dárci mnohdy nedočkali reakcí při rozbalování, věřte, že jste nám udělali radost nejen přáními a dárky, ale už i vaší přítomností.

Takže čtyřkaři a čtyřkařky 4x DÍKY!

Sdílej to!

Be the first to comment