Dopis z Doveru


Na jaře 1998 se čerstvá romistka-angličtinářka Káča rozjela s jednou humanitární nadací do UK, aby pomohla lidem, kteří se sobě vlastním naturelem vyjeli do země zaslíbené...

I napsala 4kařům pěkný ilustrovaný list, který přepsán následuje...

29.3.1998
MOJE MILÁ ČTYŘKO!

PÍŠI VÁM S VELKÝM SPOŽDĚNÍM, NEB TU NEMÁM MOC ČASU, JAK SE ASI DALO PŘEDPOKLÁDAT. ZBÝVÁ MI ČTRNÁCT DNÍ (12, ABYCH BYLA DOCELA PŘESNÁ) A UŽ SE NEMŮŽU DOČKAT, AŽ TO DOMA V ČECHÁCH VŠECHNO ZE SEBE SETŘESU. DÁT SI V KLIDU NĚKDE (obrázek piva) V ZAHRADNÍ RESTAURACI ! TO BYCH SI MOC PŘÁLA. DOPISNÍ PAPÍR JE VÝROBKEM MÍSTNÍ SOCIÁLKY, V  JEJÍŽ ODNOŽI PRACUJI.
POVÍM VÁM, CO MI ČINÍ NEJVĚTŠÍ POTÍŽE - JMÉNA. V ZÁSADĚ SE TU VYSKYTUJE JENOM OMEZENÝ POČET RODIN, KTERÉ JSOU NAVZÁJEM PROPOJENÉ PŘES BRATRANCE A PRATETY. NEUSTÁLE ZAMĚŇUJU BRATRY KOZÁKOVY (DUŠANA a ERNESTA), PLETU SI KROKOVOU INGRID A HELENU, A NOVĚ PŘÍCHOZÍ MUŽE (KTEŘÍ SE VŠICHNI TVÁŘÍ, JAKOŽE MĚ ZNAJÍ OD KOLÍBKY, PROTOŽE SI O MĚ VYPRÁVĚJÍ) ZKUSMO OSLOVUJI:" Á, PAN BALOG!.. NEBO GRUNDZI?...TAK TEDY PISKOR!... NO VÝBORNĚ, PÁN MILÁK, TAK POJĎTE DÁL, CO MÁTE ZA PROBLÉM?" MUSÍM ŘÍCT, ŽE MÍSTNÍ MUŽI MĚ MAJÍ DOST RÁDI A NEUSTÁLE SE MI OD NICH DOSTÁVÁ UZNALÝCH POHLEDŮ A POCHVAL. (Peknú postavu mate Karolína! Čo robíte večer? Nechcela byste mojho bratrance Kozára? Čakáme ho pozítří z Michalovec!) V PÁTEK NÁM DO KANCELÁŘE VNIKL MLADÝ KUBÁNEC. KDYŽ JSEM HO VYSTRNADILA ZA DVEŘE, HROZNĚ SE ROZČÍLIL A LÁMANOU ANGLIČTINOU MI VYSVĚTLOVAL, ŽE NA NĚJ NESMÍM ŠAHAT, PROTOŽE PAK PŘESTÁVÁ BÝT PÁNEM SVÉHO MUŽSTVÍ. NU, PRÁCE V TERÉNU JE ČASTO MÍRNĚ ŘEČENO O HUBU, ALE JE TŘEBA TO BRÁT S HUMOREM. TAK TŘEBA STOČTYŘICETICENTIMETROVÁ PANÍ DANA BALOGOVÁ, O TÝDEN MLADŠÍ NEŽ JÁ, VDANÁ, JEDNO DĚCKO. TŘI NEDĚLE NÁS UHÁNĚLA O ZAVEDENÍ PLYNU DO NOVÉHO BYTU. (Karolína Tri mesiace bez plynu! Povedz panu Kichmanovi! Malé děcko mám!) OPAKOVANÉ TELEFONÁTY MÍSTNÍMU MAGNÁTOVI KICHMANOVI SITUACI ZNAČNĚ ZAMLŽILY - PLYN DO TOHO BARÁKU VŮBEC BÝT ZAVEDEN NEMÁ, VŠECHNO JE TAM NA ELEKTŘINU. CO VLASTNĚ CHCE? NAKONEC SE UKÁZALO, ŽE 'PLYN' PRO ROMY ZE SLOVENSKA ZNAMENÁ 'ELEKTRICKÝ SPORÁK'. TŮHLE JSEM BYLA DANU NAVŠTÍVIT POTÉ, CO KONEČNĚ OBDRŽELA SPORÁK. PROCESÍ ROMEK NAKUKOVALO DO KUCHYNĚ: "JÁJ, DANA, MIŠTES, PEKNÝ PLYN MÁŠ, BARO ŠUKÁR!!!" [Pozn. Překladatele: 'ŠUKÁR' nemá se slovem nabíledni nic společného. Znamená to 'hezký, pěkný'. Aha, takže něco společného to přece má!] MIMOCHODEM, ROMSKY TU MOC NEMLUVÍM, PROTOŽE KOMUNIKACE MUSÍ BÝT RYCHLÁ A EFEKTIVNÍ, COŽ MOJE ROMŠTINA ZATÍM NENÍ. ALE KDYŽ SEM TAM NĚCO DÁM DOHROMADY, ROMOVÉ JÁSAJÍ A PLÁCAJÍ SE DO STEHEN. MUSÍM ŘÍCT, ŽE JSOU TO VĚTŠINOU MILÍ LIDÉ.

TAK, MOJI NEJMILEJŠÍ, DOŠEL MI DOPISNÍ PAPÍR A S NÍM INVENCE (A ENERGIE), TAKŽE VÁS VŠECHNY ZDRAVÍM A LÍBÁM,
A TĚŠÍM SE NA VÁS
VAŠE BRITSKÁ KACHNA
2+2 = 4!

Sdílej to!