DUP!?


Fejetonek o tom, jak se dá taky bloudit na čas, aneb člověk se pořád učí...

Když mi menší synek - to je ten, co nemá ani 2 metry - nedávno oznámil, že hledají s Katkou do auta na víkend "konzumenta", trošínku jsem znejistěl, ale přesto jsem jim nabídl své služby. WJT se na chvíli odmlčel, asi hledal v duchu co nejslušnější odmítací formuli, aby ji vzápětí použil. Dnes už nemá smysl hledat všechny důvody proč - nejspíše správně odhadl, že by má přítomnost v Katčině 20 let mladém VOLVu natolik změnila jízdní vlastnosti tohoto vozu, že by naděje na úspěch v závodě byly velmi, ale opravdu velmi vzdáleny.

Po závodě

A co co vlastně v závodě DUP jde? Něco napoví rozkódování zkratky: Dobře Utajená Pípa. Úkolem posádek jest projet podle itineráře a map trasu plnou PK (průjezních kontrol) a hlavně PCHK (průchlastových kontrol), kde je povinná předepsaná alkoholická konzumace - letos jich bylo asi 14, přičemž řidič jaksi pomáhat nesmí, a tak si posádka řidič-navigátor většinou vozí sebou onoho zmíněného konzumenta -:)

Celý závod vyhlíží dost vážně, jezdí se sice svižně, leč podle pravidel silničního provozu a sem tam umístěný tajný radar se může postarat o slušný příděl trestných bodů. Celé je to založeno na automobilových orientačních soutěžích (viz aoscz.info), přesto jsou instrukce občas poněkud odlehčeny nějakou tou kulišárnou, jako třeba, když některé mapy jsou nakopírovány zrcadlově převráceně, jindy třeba "dodatečné ústní instrukce" jsou doplněny poznámkou "nevěřte mu" - a opravdu, všechny odbočky jsou naopak. Cestou se plní nejrůznější úkoly: opiš všechny směrové tabule, jaká je vzdálenost kolejí od silnice, co je ... apod. a jejich nesplnění zase přidá nějaké ty trestné body. do toho jsou ještě vkládány i samostatně hodnocené jízdy zručnosti.

A jak to nakonec 26kové mládí, pochopitelně ve voze se startovním číslem 26, zvládlo? V silné mezinárodní - byli tam i slováci -:) - konkurenci 64 posádek, které nastoupily na start 13. ročníku této soutěže, kdy navigátorka Katka se obětovala i v roli konzumentky, dojeli nakonec v pohodě a těsně druzí, přičemž v jízdách zručnosti skončili za jinou posádkou také druzí. V minulých ročnících jim totiž "do toho vždycky kecali konzumenti" a té pohody bylo méně. Asi k výsledku přispěl svou trochou do mlýna i Jirka Valda, jr., co "přítel na telefonu a na internetu" při řešení vědomostních testů v 1. a 2. etapě, ale to už k takové soutěži patří a o to více si na šestadváce úspěch vychutnají. 

A pokud si chcete přečíst o závodě něco dalšího, můžete začít třeba tady ...

Sdílej to!

Be the first to comment