Blanka přichází


Začalo to celkem nevinným fiktivním inzerátem:

 

Pronajmu útulný byt v klidném prostředí u Stromovky, skvělá dopravní obslužnost, škola, školka, obchody v místě…

Dívčí jména jsou od nepaměti zdrojem inspirace pro umělce -  především v písních. Jsou jich celé desítky, snad i stovky: Krásná Meredith, Mariána, Dajána, z našich pak třeba Královna Kristýna, Zuzana, Klára, Tereza, Bláznivá Markéta, slečna Vlasta, co (s prominutím) na něčí účet víno chlastá…  a mnoho dalších. Odhaduji, že jedním z nejplodnějších na tomto poli je Kpt. Kid (Jenoféfa, Malá Jane, Regína, Taťiána a mnoho dalších).

Jedno jméno mi ale v tomto výčtu schází. Snad proto, že se špatně rýmuje, snad že nemá dostatečně romantický nádech. Pro některé z nás tedy rozhodně ne! Je to jméno Blanka. Tedy, aby mi bylo správně rozuměno, TUNEL Blanka. Žijeme totiž s ní a především nad ní. Pod naším rohovým domem prochází napříč jak severní, tak jižní tubus, které jsou právě zde navíc propojeny únikovou spojkou. Nelze také nezmínit šachty vzduchoventilace, jejichž průduchy jsou samozřejmě raženy šikmo na povrch – také nedaleko od našeho útulného obydlí. Obkroužen zpevňujícím lešením otřásá se v intervalech jednak nepravidelných, jednak vždy znovu nečekaných mohutnými poryvy při odstřelech, prokládaných jemnějšími, zato však delšími staccaty sbíječek. Pukliny, vznikající následkem toho ve zdivu domu jsou příslušnými orgány pečlivě monitorovány a nově vznikající zanášeny do výkresů ztrát a úspěchů příslušné stavební společnosti Metrostav. Sklenky a návštěvníci v reakci na tuto realitu nadskakují, chvějí se a prožívají své malé, diskrétní smrti. V důsledku shora uvedených skutečností je náš dům poslední dobou občas součástí televizních novin, jakož i předmětem trestních oznámení a petic postižených majitelů a nájemníků.

Práce probíhají denně včetně sobot a nedělí od 7:30 ráno. Bohudík i Blanka, jako každý živý organismus, má právo být po celodenní dřině trochu unavená. Těsně před desátou hodinou večerní obvykle vydá z posledních sil několik pádných zahřmění a na zbytek noci utichá. Spí klidným spánkem po dobře vykonané práci a i my konečně uléháme ke spánku.

Doporučení? Vstávejte časně. Upečte bábovku, postavte na kafe a svátečně prostřete.

Protože Blanka PŘICHÁZÍ!

Sdílej to!

Be the first to comment