Nové 4kové stránky

Aktualizováno 17.3.


Ke změně stránek jsem se odhodlával dlouho. Stránky by měly být bezpečnější (https se zámečkem v názvu adresy), ale hlavně by měly být přívětivější pro uživatele mrňavých displejů, které používají majitelé "chytrých" mobilních telefonů...

Co se změnilo?

Rovněž formát Adobe flash, který je z hlediska bezpečnosti vnímán negativně, musel jít pryč. K tomu ještě pachatelé glFusion, na němž jsou stránky postaveny, přestali využívat MooTools a přepsali vše do jQuery. Podrobnosti si pro zájemce nechám třeba do hospody.

Uživatelská jména a hesla jsou stejná jako na 4kových stránkách. Stránky jsou převedeny na subdoménu a.4trasa.cz

 1. Větší vstřícnost pro uživatele chytrých mobilů a tabletů
  • Je-li okno prohlížeče užší než něco, přestane být funkční menu ve vodorovné liště a menu je svislé, jak je zvykem u mobilních aplikací. Taky se trošku zvětší relativní velikost písma. (To lze vyzkoušet třeba i na PC, když zužujeme okno prohlížeče)
  • Náhledy měnících se fotek v článcích nejsou ve flash, ale v HTML5, takže jsou funkční i na tabletech
 2. Přestala být funkční videa ve flash - něco s tím udělám, ale je s tím dost práce
 3. Není podporováno google API pro mapy.
  Tedy je, ale za peníze a musel bych naprogramovat příslušný engine do glFusion. Nyní se zobrazí prázdná okénka, kde v kódu jsou souřadnice WGS84. Je jistá šance, že na www.4trasa.cz to bude fungovat.
 4. Oprava položek v adresáři uživatelem již funguje, tedy doplňkové položky (adresa, 2. email, přezdívka, tefony,...) integrovány do uživatelova profilu. Adresáře funkční jsou. Nepracuje tzv. autotag ("makroinstrukce") profile, kterážto věc generovala z uživatelova profilu hodnoty do textu (např. v bloku "Adresář" vpravo dole).
 5. Sociální sítě
  • Odkazy, tč. do FB a Youtube (jsou v menu dole)
  • Přihlašování, tč. naimplementován Facebook
   Funguje to tak, že je-li uživatel přihlášen k Facebooku, může se kliknutím na tlačítko autentifikovat i na 4kové stránky a dát ke sdíleným článkům komentáře nejen ke článkům na stránkách, ale i na FB. Dávám přednost propojení účtů, kdy se v případě potřeby dá přihlásit jménem a heslem bez FB. Pro propojení účtů je nyní třeba spolupráce s adminem - od verze glF 1.6.6 by to mělo fungovat rovnou.
   Jsou možné i další sítě: Google, Twitter, Microsoft, Linkedin a Github. Pro MojeID to nikdo nenapsal... Je možná i autentifikace pomocí LDAP serveru.
 6. Design stránek
  Nyní je hodně minimalizovaný, zmizelo levé menu (položky jsou ve vodorovném navigačním menu nahoře nebo se přesunuly do pravého sloupce. (Na titulní straně se tam zobrazují blížící se akce, ev. údaje o přihlášené osobě apod. V mobilech se zobrazí pod články.) Položky z pravého menu se přesunuly dolů.
  Ponechávám k diskusi, zda má být na stránkách nějaký banner (pruh s fotkou, třeba nahoře, která pro mobilní uživatele zmízí), jaké má být barevné ladění stránek apod.
 7. Též byly stránky přesunuty na rychlejší server s PHP 7.1. Jest využíván certifikát Let's Encrypt. CMS glFusion byl upgradován z ver. 1.2.2 na verzi 1.6.5
 8. Co ještě nefunguje, ale vadí spíše opticky
  • Akce tlačítek založené na mootools (opraveno.)
  • Klikací mapy (např. na fotkách z historických stezek se fotka přizpůsobí displeji, ale klikací souřadnice ne, lze to řešit programem - provizorně jsou fotky nastaveny tak, aby se nezmenšily a zobrazily se v oknech s posuvníky)
  • Hledejte další blbiny a dejte vědět

Chcete-li 4kové spolupracovníky motivovat jinak než pochvalou, pošlete peníze na Petříkův 4kový účet 2900161810/2010 s variabilním symbolem 444.

Sdílej to!

Be the first to comment