29. Pražské posedlosti


Další akce 14.trasy ukázala Prahu z jiných úhlů... Měla podtitul Na hřbetě trojské kobyly džunglí do Saigonu. Ze 4ky jsme byli tentokrát tři, z toho Nataša následovala svého nosiče vody - Vláďu

Sraz byl - a pro  některé i oběd - v restauraci Kobyla nad stanicí metra Kobylisy. Po 13h jsme se vydali s Vlachovkou (tedy tou 14kovou - Zuzanou) směrem k Vlachovce. V původním zámečku dnes sídlí Policie ČR. Zatímco ta současná Vlachovka moc nežije a chatičky ze sudů, kdysi tolik oblíbené turisty z DDR jsou v tomto ročním období nevyužité. Naše další kroky vedly k Drákulovu, kterému architekt Jovanovič dal údajně do vínku značnou odolnost proti tektonickým poruchám, obvyklým v jeho domovině.

V ulici Na Dlážděnce se před námi vyloupl tzv. Valdštejnský sloup na vrcholu bývalé hlavní cesty, která byla před třemi stoletími zpevněna kamenem. Pak jsme to vzali ulicí Na Jabloňce přes Trojskou vzhůru k bývalé Kobyliské pískovně, na které ovšem stojí již několik desetiletí paneláky i novější domy a luxusní vily. Místa, kde jsem si hrál, co dítko předškolní, tak připomínají jen názvy ulic (Pod Písečnou apod.). Obloukem se vyhýbame Šutce, kde se snad po letech začalo, alespoň ve všední dny, pracovat, a přes poněkud nepřehledné zahrádkářské kolonie - tady hledat ztracené děti není opravdu žádná sranda - směřujeme k sídlišti Velká Skála s výhledem na Prahu a nedalekou usedlost Vavrouška, která se dostala do soukromých rukou (M.K.).

Botanická zahrada včetně venkovní expozice je od 1.4. za peníze a tentokrát to není apríl. Přesto se Zuzaně podaří srazit obvyklé 60ikorunové vstupně na korunu jednu, i když do sedmdesáti let nám většinou nějaký ten měsíc zbývá... U velbloudózních skulptur, které Zuzana nekompromisně označuje za kobyly, je svačinka s občerstvením a pak i hromadné focení. Před kaplí sv. Kláry nad stejnojmennou vinicí si prohlížíme areál Trojského zámku, kterým se posléze projdeme, a pak zamíříme na Císařský ostrov. Opěrná zeď pozemku, na kterém stála legendární hospoda "U Šoukalů" poblíž přívozu do Troje, stále ještě stojí. Hospoda už ne. Hned za tímto pláckem je dnes cvičiště koní. Teplá neděle sem přilákala množství lidu pražského na vycházku a v hospodě není k hnutí. Opoušíme ji a obdivujeme koně na trenažeru. Nicméně Zuzana velí k ústupu džunglí Císařského ostrova směrem k historické Lindleyově čistírně. Ostrov čeká na nákladnou revitalizaci, tedy pokud EU předisponuje peníze, ale zatím je tu džungle. JaVorka skryta v křovinách patrně zatlačila slzy dojetí při vzpomínce na chatku své babičky, leč musíme dál k čistírně. Kolem bývalé Mauthnerovy továrny se jen jednou kolem dokola projdeme a jsme před cílem naší cesty - Saigonem, kdysi buršácké výletní restaurace nedaleko Bubenečského nádraží, kterou dnes zdobí vývěsní štít "U Pramene".

Zahrádka je téměř plná a tak hodnotíme dnešní vycházku v jednom sklepním salonku. Přes nedostatek hospod na trati se vycházka vydařila a nabídla množtví nečekaných pohledů na Prahu z míst i jen pár stovek metrů vzdálených od obvyklých dopravních tras.

 


Sdílej to!

Be the first to comment