Na Kubě


Wickie s Vaškem byli od 18.11. do 17.12. 2021 na Kubě. Naplnila se očekávání a s jakými dojmy se z Ostrova svobody vrátili domů?
Následující poznámky byly průběžně posílany do vlasti přímo z místa činu.

23.11.2021 3:54 SEČ

Ahoj všem, kdo mne sledují! Jsme už čtyři dny na Kubě, od 15.11. zrušili povinnou karanténu! Socialismus v praxi! Nádherné koloniální budovy totálně zdevastované, ale stále se v nich bydlí! Na balkonech vnadné Kubánky předvádějí poprsí, mávají, když je fotíme! Všude visí běloskvoucí prádlo! Všichni nosí roušky i na ulicích, na zahradě… Disciplína! Internet a WiFi skoro nikde, přídělový systém - není jídlo! Ale lidi vstřícní, usměvaví - a trpěliví! Zkušenost jako hrom!

23.11.2021 4:03 SEČ

Dnes Viñales, úžasná příroda, kopce "mogotes", všude jezdí koníci s bryčkami a vaqueros na koních, klobouk a doutník... Jen na treku 3x lilo, brodili jsme se bahnem po kolena! Vnitřním hlasem slyším housličky krále Šumavy! Víte co? Ty boty jsem vyprala, ale už nikdy, nikdy je neusuším!

25.11.2021 3:42 SEČ

Po včerejší bahenní lázni jsme pro změnu zvolili pohled na svět z koňského hřbetu! Můj "comandante" rajtuje jako za mlada, já dostala "El Cavallo lento" (pomalého koně) a náš průvodce mne celé tři hodiny - vedl na provázku! Absolvovali jsme i kurz ručního balení doutníků, ale k mému zklamání seňor odmítl předvést válení po stehně! Že prý by to byla depilace! Navíc není krásná mulatka… Škoda!

30.11.2021 1:29 SEČ

Zdravíme všechny! Kuba je velká výzva! Krásná, malebná, plná neuvěřitelně laskavých lidi, na druhou stranu země "zu grunt", kde nefunguje naprosto NIC! Není jídlo, místní na příděl, ale my máme sardelovou pastu! Není doprava - místní jezdí stopem, ale nás nikdo nevezme, je to zakázané! Není internet - WiFi včera v parku v Playa Larga, dnes u Muzea revoluce v Zátoce sviní! Rozhodně obrovská zkušenost! Fideli, Fideli, je to v prd...li!

Včera na Playa Larga ubytování snů s terasou přímo na pláži! Nebe je modré, moře průzračné, písek jako hedvábí! Pod terasou fotogenická palma, na ní jediný nedomrlý kokos. To nevymyslíš! Ten nedomrlý spadl z výšky 5 metrů náčelníkovi na holou leb! Kdyby byl domrlý (ten kokos), přišla bych o velitele! Jak známo, má Václav tvrdou hlavu, na šití to nebylo, otřes mozku u něj nerozeznám a hojí se nám to pěkně! Hoj!

Nejezdime tam, kam bychom snad chtěli, ale kam nás něco sveze! Na Playa Girón jsme ovšem chtěli, tady přece dýchá historie! Taky ta jediná - současnost už dávno dodýchala! TAK kultovní místo překoná hladce i díru po granátu, krom Muzea revoluce tu není absolutně NIC! Škoda, že to ti američtí imperialisti nevyhráli - to bych jim přála?!

2.12. 2021 1:18

Další fáze pohybu proti proudu času! Dálkové autobusy Viazul nejezdí vůbec, protože jsme možná jediní turisti na celém ostrově! Do Cienfuegos jsme nakonec odjeli opět taxíkem (Pámbu zaplať za černý kurz), ve městě navštívili cestovní kancelář. Slečna byla nadšením bez sebe a pištěla: "Vítejte, vítejte, jste moji první klienti! Co pro vás mohu udělat?" A sama si odpověděla: "Bohužel nic! Autobusy nejezdí, výlety není pro koho pořádat! Ale stejně jsem vás ráda poznala! " Našli jsme si ubytování a obešli většinu pamětihodností města. Park José Marti, katedrálu, divadlo… Krásné, většinou klasicistni budovy, i obyčejné domy vypadají jako malé paláce se sloupy, balkónky a terasami s růžovými, bledě zelenými a šmolkově modrými fasádami…

Ráno jsme se svezli lodi k pevnosti Castillo de Jagua a dál se uvidí, kam nás osud zanese!

3.12.2021 0:28 SEČ

Už jsme měli krokodýly, plameňáky, ale náčelník prahne po dalších zoologických zážitcích! Pojedeme na delfíny! Už sama cesta městskou hromadnou je silný zážitek, je opravdu HROMADNÁ! V okénku na nádraží jsme dostali lísteček s pořadovým číslem, platit budeme, až jestli se vejdeme! U dveří na perón obrovský chumel lidí, tělo na tělo, žebro na žebro, pánev… radši nepokračovat! Z hloubi zástupu vříská a dožaduje se přednosti malinkatá stařenka: "Jsem stará, já jsem stará!" Co jí odpověděla matrona, která ji dusí mocným poprsím jen hádám, ale podle hurónského smíchu okolí hádám něco jako: "To nás jednou čeká všechny!" Slečna v růžovém tílku triumfuje: "Já mám rybičky!" A opravdu drží nad hlavou igelitový pytlík se třemi skaláry! Dav houstne, přitlačil mne na dveře, děžurná vříská: "Vy ne, nejste na řadě!" Dav hlásí: "Vona nerozumí, nejni vocaď!" Děžurná zakoulí bělmem a hnědým drápem mne vyškubne z houfu na perón! Teď je moje chvíle, vztahuji ruce v zoufalém gestu mrzáka v Lurdech a volám: »Mi marido, por Favor!« Konečně v autobusu, na stojáka, ale jedeéém!
V půli cesty už celý autobus ví, že jedeme na delfíny… Všichni nás dirigují: "Teď ne, až tu druhou - to nebyla stanice! TAK teď!

Delfinárium je hned pár desítek metrů od silnice, u vchodu cedule: "Poslední návštěva ve 14:00 hod."  Je 14:10, to máme štěstí! Delfíni show se sice pro neúčast  publika nekoná, ale to ještě netušíme, že hlavní atrakcí bude český hrdina, seňor Václav.... Plavání s delfiny 1.500 pesos, kontakt pouhé tři stovky! Já to dám, děl Václav odhodlaně! Já nevím, co znamená "kontakt", nejsem přece práškovací letadlo, ale patnáct set je na mne moc a stejně budu muset fotit - jdem na to!  Vzadu na molu už čekají dva mládenci-cvičitelé a fotograf-profesionál, navlékli nás do oranžových záchranných vest (není vyhnutí) a šup do vody, kde se prohánějí dva delfíni! Jsou vydrezírovaní jako cirkusoví pudlíci, na povel nám dávají polibky, panáčkují a tleskají ploutvemi - TAKový kýč! Fotograf velí: "Seňor si lehne na břicho, rozpustit ruce, tak, ano, správně, teď pozor!" Delfín ho podplaval, převrátil se taky na břicho a nabídl Vaškovi ploutve! A už to sviští třetí kosmickou kolem bazénu, Vašek řičí nadšením! Bueno, seňor? Jasně, to je jízda!

Následuje vrcholné artistické číslo! Seňor opět na břicho, klídek, no stress! Cvičitelé stojí na molu, ruce nad hlavou, mlaskají... Teď to přijde! Oba delfíni synchronně připluli za seňora, čenichy se mu opřeli do chodidel a tryskem ho vynesli z vody do stoje! Vašek stojí jako skála rozkročmo na delfinich čumácích, ruce vztyčené ve vítězném gestu a řítí se vstříc objektivu! Krotitel mořských tvorů? Ichtyandr? Neptun - to bude ono! Odteď už s ním nebude k vydržení vůbec!

4.12.2021 2:06 SEČ

Včera jsme prožili nádherný večer ve střešním baru s živou kapelou! Hudebníků pět, diváků - my dva Češi! A hráli tak krásně! Svižnou salsu, sladkobolné balady, nevyhnuli jsme se ani Quantameře! Na závěr pecka, balada o statečném El comandante Che Guevara! Refrén značně připomínal naši oblíbenou "...byl to Shane", možno též připomenout "Komandir geroj, geroj Čapajev".

Následovala výzva: Zpivejte s námi! Zlotřilý Václav pravil, že jeho paní je veéélká umělkyně a mně nezbylo, než se vzchopit! Dala jsem do toho všechno, nad mým přednesem by zbledla závisti i korejská moderátorka! "Besame mucho" má kapela v repertoáru a ovace nebraly konce!

Komu se povede zazpívat si naživo s opravdickou kubánskou kapelou?

6.12.2021 3:59 SEČ

Camagüey je na rozdíl od Trinidadu relativně velké město plné doporučovaných muzeí - ovšem momentálně jsou všechna zavřená! Vaškovi jako synovi dvou kunsthistoriků navzdory!

Večer jsme opět hledali živou muziku, až TAK živá ovšem snad ani být nemusela! "Horečka sobotní noci" - v parku něco jako Matějská, nechybí cukrová vata, blikající světýlka a disko jede! V druhém koutě operetní zpěvák s krátkýma nohama v dlouhém saku, markýruje zřejmě infarkt, vytrvale přikládá ruku na srdce a obrací oči v sloup…

Zklamání! My přece chceme ty karnevalové tanečnice s péry na zadečku! Nebo trochu plnotučného kubánského jazzu! Nehrajou dneska v Redutě?

8.12. 2:40 SEČ

Dnes měl Václav ponor k vraku s krmením žraloků z ruky! Druhý klient byl tlustý Kanaďan. Doufala jsem, že žraloun bude mít dost rozumu, aby si vybral z nabídky tučnější sousto!

Ponor byl prý moc pěkný, vrak zajímavý, jen žraloci - došli! Asi taky nemají co žrát, když nejsou turisti…

11.12. 2:04 SEČ

…[na psaní zpráv] máme obvykle jen několik minut! Teď jsme v Santiago de Cuba, dochází čas, docházejí peníze, síly taktéž! Zážitky nemusí být krásné, stačí, že silné, jak známo!

Moc se na vás těšíme, TAK ahoj!

12.12. 23:30 SEČ

Po 12 hodinách harcování jsme dorazili do zřejmě poslední zastávky na naší cestě, Santiago de Cuba!

Obrazili většinu místních památek včetně hřbitova - leží tam José Marti a rodina Bacardi - pro nás už místo nezbylo!

Dnes budíček ve tři ráno, odjezd k Pico Tarquillo, nejvyšší hoře Cuby. Bohužel výstup se nekonal, hora je PRÝ kvůli Covidu zavřená! Ještě bychom nakazili vrcholek! Tady berou všechna nařízení smrtelně vážně! Doufám, že naše Sněžka má ukončenou vakcinaci a je stále negativní!?

Náš čas se chýlí, ještě chvíli a budeme DOMA!

14.12. 1:48 SEČ

Nejsilnější zážitek naší cesty a možná i našeho života nastává při přesunu ze Santiago do Matanzas, naší už opravdu poslední zastávky! Vyrážíme v šest večer, už za tmy sdíleným taxíkem (zdejší specialita) na 800km trasu, kterou bych bez přehánění nazvala "Cestou ke smrti"! Silnice, která by v soutěži noční orby bezpečně vyhrála první cenu, je plná opilců, neboť je sobota večer a celý svět se baví! Tedy kromě nás! Ze tmy se na poslední chvíli vynořují neosvětlené bryčky, tažené koníkem, tři osoby na jediném bicyklu, jinde zbloudilá kráva… Nic z toho nedonutí řidiče přizpůsobit rychlost stavu vozovky, auto se řítí nocí a v plné rychlosti vjíždí do děr v asfaltu, nadskočí do vzduchu - až se převrátíme, bude to rychlé!

Hodina za hodinou, ale netroufnu si zavřít oči, mohla bych zaspat vlastní smrt! Pokud jsem si párkrát v životě myslela, že se ale fakt moc bojím, bylo to jen proto, že nebylo srovnání! Tichounce kničím... Měsíc už zase leží na břiše, za chvíli zaujmu stejnou polohu - on na nebi, já na nebesích...

Přežili jsme, řidič Edie nonstop za volantem neuvěřitelných patnáct hodin! Není divu, že Fidelovi muži zvítězili v Zátoce sviní nad tou obrovskou přesilou - Kubánci jsou prostě chlapi z ocele!

16.12. 4.12 SEČ

…vyplnili jsme všechny formuláře, snad nás zítra pustí DOMŮ! Moc se na vás všechny těšíme, hlavně stále držíme palce Píďovi, ať má aspoň tenhle příběh dobrý konec!

TAK ahoj!

16.12.2021 23:40 SEČ

Dnes jsme měli fičák! Ráno dvouhodinová fronta na PCR test, který, což je pikantní, nežádají ani Kubánci, ani Češi, ALE Air France, a to nekompromisně! Před dvěma dny nepustili do Havany očkovanou pracovnici české ambasády!

Odpoledne výlet za město poklonit se Papá Hemingwayovi na jeho fincu La Vigia! Sice zrovna nebyl doma, ale nechal okna dokořán a těmi jsme mohli nahlížet do jídelny, pracovny, ložnic i koupelny! Všude (vč. WC) mraky knih a afrických trofejí, krásné vzdušné místo! Jen o ten trávník by se mohl někdo trochu víc postarat a možná napustit vodu do toho slavného bazénu, kde se ondyno koupala Ava Gardner úplně nahatá! Možná ji zpod pergoly sledoval sám velký Ernesto se sklenkou daiquiri v ruce?

Na zpáteční cestě v hromadné dopravě na Vaškovi rozervali kožený batoh. Autobusy nemají jízdní řády, zato intervaly sobích spřežení na Čukotce a o tom, koho sveze a koho už ne, rozhoduje řidič! Vašek se mu jevil zjevně přespočetný, já z hloubi busu naříkala »Mi esposo, mi marido!«. Ne že bych se o něj tolik bála, ale že nevím, kde mám vystoupit! Jak se píše v Saturninovi, cestující se rozdělili do několika skupin ve stylu: "Táhněte vlevo, Táhněte vpravo a Táhněte k čertu, vždyť mne přetrhnete!" Kdo nedosáhl, aspoň fandil! Tady je všechno, hmmm - vzrušující!

Naše kubánská odysea končí, dnes odlétáme z Havany domů! Opouštíme zemi, kde je nebe věčně modré a moře průzračné, kde neexistuji jízdní řády a oře se v roušce! Byla to obrovská zkušenost! Bude-li nám svatý Kryštof nakloněn a Francouzi výjimečně vlídní, budeme zítra večer v Praze! Kdyby něco, z Paříže už to dojdeme pěšky!

Hasta la vista, Cuba!

 


Odkaz na album zaslaných fotek je zde

Sdílej to!

Be the first to comment