Stojí za shlédnutí - Manang po 30 letech


Ve středu 14. září se ve sklepení gotického domu "U Kamenného zvonu" konala vernisáž fotografií Zdeňka Tyčky Thomy a jeho syna Michala nazvaná "Manang po 30 letech", která zaznamenává změny v rozpětí jedné generace v zapadlé himálajské vesnici.

foto z webu projektu, © Thoma 2011

Lehounce praštěný nápad - "všichni cizinci si tam po celá léta fotí přírodu i lidi, tak co kdybychom si své třicet let staré fotky vzali na záda, odnesli je na místo zrodu a udělali tam výstavu" - se podařilo uskutečnit, i když v mírně pozměněném složení. Nynější spoluúčastník, Zdeňkův syn Michal, se ostatně v roce první expedice teprve narodil.

Nejen, že se podařilo uskutečnit stálou výstavu v Manangu, ale pro stávající výstavu U Kamenného zvonu vznikly i "srovnávací" fotky, kdy se vesnice rozrostla o množství hotelů pro trekaře, lidé zestárli a děti poněkud povyrostly. I doba se změnila. Tehdy do ztracené vesnice přicházeli turisté spíše výjimečně, domácí se k nim chovali značně podezíravě a neměli chuť je ani ubytovat. Pošta neexistovala, o telefonním spojení nemluvě. Dnes tam mobily vládnou nejen turisté, ale i domorodci.

V každém případě fotky udělaly místním velkou radost, často provázenou nadšením i slzami dojetí. Celému projektu jsou věnovány zvláštní webové stránky. Jsou na nich, krom výběru okomentovaných fotek, i odkazy na videa, uložená na youtube, sestříhaná ze záběrů natočených v roce 1979 i docela nedávno.

Výstava je přístupná v době od 15.9. do 16.10.2011 (otevřeno út-ne 10-18). Vstup volný.
Autory komentované prohlídky výstavy jsou naplánovány na 22. září od 17h a 1. října od 11h (sraz ve vestibulu domu U Kamenného zvonu).

Sdílej to!

Be the first to comment