Čína 2018

aneb Wickie s Vaškem na cestách


Wickie cestujíc s Vaškem píše z cesty po Číně…
Zde nejnovější »Bílá pohádka« (ze čtvrtka 21.09.2018 15:39).

Jedeme do Číny

03.09.2018 00:13

A je po prázdninách - ovšem jak pro koho! Už dnes, v pondělí 3.září 2018 odlétáme na další výpravu - tentokrát do Číny! Pokud všechno dobře dopadne, vrátíme se domů přesně za měsíc - 3.října. Držte palce a třeba se občas koukněte, jestli tady nepřibyla nějaká nová zpráva z průběhu expedice!

Do říše středu.

07.09.2018 17:20

Letíme do Číny. Let do Paříže má zpoždění, takže navazující nám uletěl! Nocleh hradí Air France, ale ten v Pekingu už propadne, protože letíme o den později. Na náměstí Nebeského klidu je hlava na hlavě a řev jak o pouti, cestou po ulici nás 2 prohnali rentgenem a rámem jako na letišti. Zakázané město je obrovský komplex plný paláců a lidí. Možná i proto, že senioři to mají za polovinu. Všichni mají rozevřené deštníky proti slunci a fotí si selfíčka na pozadí historie. Ale stavby jsou nádherné a mají romantická jména. Brána nejvyšší harmonie, palác tříbení mysli... Jak "výstižné"!

Bezdomovcem v Číně

08.09.2018 15:21

Díky komplikacím s příletem i přes nahlášení pozdního příjezdu ubytovaní zrušilo celou dvoudenní rezervaci! V deset večer stojíme s plnou bagáží daleko od centra na autobusové zastávce a marně se snažíme najít jiný hotel.
V Číně totiž platí pravidlo, že mnohé (hlavně ty levnější) hotely nesmí ubytovávat cizince... Diskriminace!
Představte si, že jste mentálně retardovaný hluchoněmý analfabet a budete mít poměrně jasnou představu, jak jsme se cítili! Ale ujal se nás hodný, strašně hodný mladý pár, který čtyřručně volal na všechny strany, orodoval za nás a po DVOU hodinách nás odvezl taxíkem k jedinému hotelu v dosahu s volným pokojem a povolením pro cizince...

Lezeme po Zdi

08.09.2018 15:33

Ráno ostrý start a busem směr Simatai, kde nás čeká ta slavná Velká čínská zeď! Tady naštěstí není tak přelidněno, neb je to 160 km od Pekingu, navíc vystup je tu dost náročný a lanovka drahá... Krajina úchvatná, schody jako do nebe - nejlépe pro kulhavce! Některé pasáže cupitáme jako špičkové baletky, jinde skoro nedosáhneme! Dost fouká a místy je to s prominutím "o hubu" - spadnout by se dalo bez problémů! Prošli jsme celý povoleny úsek s deseti strážnými věžemi a jako úplně poslední návštěvníci Zeď ve čtyři hodiny odpoledne opustili.
Protože na oficialně nepřístupné úseky už se nedá proniknout natajno, plánovaný nocleh na zdi se ruší a dostáváme se do stejné situace v jiném městě jako včera! Tady nám zase pomohli dva mladí policisté ve službě! Booking.com totiž potvrdil rezervaci nám, leč recepční ji nedostala (nebo neví, co to je), nicméně policii se neodvážila odporovat! Kluci se s námi na rozloučenou vyfotili a odkráčeli do noci s klasickou větou: Děláme jen svou práci!

Konfucius, Buddha a císařovna

09.09.2018 14:26

Vracíme se do Pekingu, odkud budeme pokračovat nočním vlakem do Datongu. Stíháme Konfuciův chrám s několika pavilony. Zdá se, že Konfucius je takový čínský Cimrman - vyučoval precizně matematiku, hudbu, sociální vědy... Před chrámem proběhlo taneční vystoupení, neb je sobota. V nedalekém buddhistickém Lama Temple davy zapaluji vonné tyčinky a klaním se sochám - tady opravdu vládne harmonie. Odpoledne ještě rozlehlý Letní palác - vlastně zahrada s jezerem, paláci i lodí, která nikdy nejezdí, protože je z mramoru!

Visutý chrám s jeskyně

15.09.2018 15:24

Další noční vlak nás vyvrhl za úsvitu v Datongu. Neodolatelnou nabídku sdíleného taxi s čínským párem jsme přijali. Dvě největší místní atrakce jsou daleko od města, každá jiným směrem. První je kuriózní visutý chrám trčící na strmé skále na bambusových kůlech. Nejkurióznější na něm je momentálně že je v rekonstrukci, nepřístupný pod lešením. Všivák taxikář! Náhradou nabízí nedaleký komplex chrámů ve svahu HengShanu. Stovky schodů zvládáme klusem. Jeskyně naštěstí v rekonstrukci nejsou a jsou prostě úžasné! Vytesané do skály, v každé socha Buddhy pestře omalované stěny i strop. Jen vstupné vyšší, ale důchodci naštěstí zdarma...

Cenzura

15.09.2018 15:43

Čínská vláda chce mít internet pod kontrolou, takže blokuje všechny možné servery užívané na západě včetně českých. Nelze se připojit na seznam.cz, Gmail, WhatsApp, Facebook, Skype, Google ap. Podporuje třeba Beido a ChatMe (který zas u nás nikdo nemá). Do internet caffe nesmí pouštět cizince! Ani na takto osekanou síť. Wi-Fi ne vždy chodí, jak by mělo.
Takže se omlouváme a nevylučujeme další komunikační prodlevy

Hliněná armáda

16.09.2018 06:19

Jedním ze zázraků historie je terakotová armáda v XiAnu, objevená překvapivě až v roce 1974 náhodou. Tisíce hliněných vojáků v plné zbroji a mírně nadživotní velikosti, každý jedinečný. Stojí v šiku uprostřed haly zvící hlavního nádraží obklopeni tisící turisty (kupodivu většinou čínskými).
Nevidět znamená neuvěřit.

Pching-jao ( 平遥 )

16.09.2018 06:31

Pingiao nás nadchlo. Oproti centrům ostatních měst zůstalo skutečně historické se spoustou měšťanských domů a paláců i chrámů. Dnes také plný krámů, restaurací a hotelů. Něco jako Český Krumlov.

Panda manie

17.09.2018 16:28

Do Chengdu (成都 čti [ʈʂʰə̌ŋ.tú] - mandarínskou výslovnost z wikipedie přidal -iš-) se jezdí na pandy. V místní ZOO mají dvě v kleci, ale ve výzkumném centru na kraji města jsou jich ve volných výbězích spousty. Jak velké, tak červené. První jen žok oddychujicich chlupů, ale další se živí bambusem a nechá nás pořídít spoustu skvělých záběru. Další lezou vysoko po stromech. Jen déšť nás donutil k odchodu.

Nekonečný Emei Shan (峨眉山)

18.09.2018 16:51

Na treku na jednu ze čtyř nejposvátnějších hor Číny Emei Shan nám počasí nepřeje. Je zataženo a mlha, ale vybírat si nemůžeme. V lese tma, žádné výhledy jen strmé schody až k obzoru. Výš a výš hodinu za hodinou, schod za schodem. Jdeme úplně sami, i ty agresivní opice, před kterými neustále varují cedule jsou někde zalezlé. Začíná pršet, v mlze jsme téměř minuli chrámek. Nedojdem! Síly došly dávno, schody nekončí. Jen setrvačností doklopýtáme za soumraku k cíli. Už nikdy schody!

Největší na světě

19.09.2018 16:14

V Leshanu stojí ve srázu nad řekou největší na světě, 71 metrový "Velký Buddha" (樂山大佛 Le-šan Ta-fo). Samozřejmě památka UNESCO a také největší turistický humbuk! Nahoře u jeho pravého ucha se vine 6x zatočený had návštěvníků ve čtyřstupu, než dosáhnou úzkých schodů dolů svahem ke kýženému palci! Bratru 1½ hodiny. Cvak-cvak, děkujeme, odcházíme. Nejlépe je socha vidět ve správné perspektivě z výletních lodí na řece, ale další frontu už absolvovat nehodláme…

Den tygra

20.09.2018 17:46

Lijiang (丽江) je turistické hnízdo, ale také východisko k velké atrakci Číny a to Soutěsce tygřího skoku. Prý nejhlubší kaňon světa. Úzkou roklí mezi strmými skalami se valí divoká kalná Velká řeka. Strhující podívaná! Stovky čínských turistů vozí cestovky na horní stranu kaňonu. Na vyhlídkovou plošinu dole se můžete nechat i snést na nosítkách, nahoru by to ale nezvládl ani Rambo... My jsme se však tajemným řízením osudu připojili k partě mladých Číňanů a došli po stezce na místo, kam už davy nechodí. Slezli jsme až k peřejím a po visutém můstku na obrovský balvan uprostřed proudu.
Zpátky pár žebříčků. Trochu síla, ale úžasný zážitek. Tygru zdar!

Bílá pohádka

21.09.2018 15:39

Ranní bus nás veze do Baishutai (白水台). Mrňavé hnízdo v horách má jednu úžasnou atrakci - bílá travertinová jezírka s modře průzračnou vodou ve svahu nad vesnicí. Podobná známe z tureckého Pamukale. Cesta po zbytcích silnice plné zatáček trvala přes 4 hodiny jedním směrem v dešti a mlze. Na místě jako zázrakem vyšlo na chvíli slunce a my se mohli nejen pokochat a fotit, ale dokonce i vypustit drona a natočit z něj skvělé záběry! Někomu by možná přišlo škoda trmácet se kvůli troše vápence 9 hodin tam a zpět, ale nelitujeme, stojí to zato.

Sdílej to!

Be the first to comment