Čína 2018

aneb Wickie s Vaškem na cestách


Wickie cestujíc s Vaškem psala z cesty po Číně…
Ve středu 3.10.2018 se vrátili.

Jedeme do Číny

03.09.2018 00:13

A je po prázdninách - ovšem jak pro koho! Už dnes, v pondělí 3.září 2018 odlétáme na další výpravu - tentokrát do Číny! Pokud všechno dobře dopadne, vrátíme se domů přesně za měsíc - 3.října. Držte palce a třeba se občas koukněte, jestli tady nepřibyla nějaká nová zpráva z průběhu expedice!

Do říše středu.

07.09.2018 17:20

Letíme do Číny. Let do Paříže má zpoždění, takže navazující nám uletěl! Nocleh hradí Air France, ale ten v Pekingu už propadne, protože letíme o den později. Na náměstí Nebeského klidu je hlava na hlavě a řev jak o pouti, cestou po ulici nás 2 prohnali rentgenem a rámem jako na letišti. Zakázané město je obrovský komplex plný paláců a lidí. Možná i proto, že senioři to mají za polovinu. Všichni mají rozevřené deštníky proti slunci a fotí si selfíčka na pozadí historie. Ale stavby jsou nádherné a mají romantická jména. Brána nejvyšší harmonie, palác tříbení mysli... Jak "výstižné"!

Bezdomovcem v Číně

08.09.2018 15:21

Díky komplikacím s příletem i přes nahlášení pozdního příjezdu ubytovaní zrušilo celou dvoudenní rezervaci! V deset večer stojíme s plnou bagáží daleko od centra na autobusové zastávce a marně se snažíme najít jiný hotel.
V Číně totiž platí pravidlo, že mnohé (hlavně ty levnější) hotely nesmí ubytovávat cizince... Diskriminace!
Představte si, že jste mentálně retardovaný hluchoněmý analfabet a budete mít poměrně jasnou představu, jak jsme se cítili! Ale ujal se nás hodný, strašně hodný mladý pár, který čtyřručně volal na všechny strany, orodoval za nás a po DVOU hodinách nás odvezl taxíkem k jedinému hotelu v dosahu s volným pokojem a povolením pro cizince...

Lezeme po Zdi

08.09.2018 15:33

Ráno ostrý start a busem směr Simatai, kde nás čeká ta slavná Velká čínská zeď! Tady naštěstí není tak přelidněno, neb je to 160 km od Pekingu, navíc vystup je tu dost náročný a lanovka drahá... Krajina úchvatná, schody jako do nebe - nejlépe pro kulhavce! Některé pasáže cupitáme jako špičkové baletky, jinde skoro nedosáhneme! Dost fouká a místy je to s prominutím "o hubu" - spadnout by se dalo bez problémů! Prošli jsme celý povoleny úsek s deseti strážnými věžemi a jako úplně poslední návštěvníci Zeď ve čtyři hodiny odpoledne opustili.
Protože na oficialně nepřístupné úseky už se nedá proniknout natajno, plánovaný nocleh na zdi se ruší a dostáváme se do stejné situace v jiném městě jako včera! Tady nám zase pomohli dva mladí policisté ve službě! Booking.com totiž potvrdil rezervaci nám, leč recepční ji nedostala (nebo neví, co to je), nicméně policii se neodvážila odporovat! Kluci se s námi na rozloučenou vyfotili a odkráčeli do noci s klasickou větou: Děláme jen svou práci!

Konfucius, Buddha a císařovna

09.09.2018 14:26

Vracíme se do Pekingu, odkud budeme pokračovat nočním vlakem do Datongu. Stíháme Konfuciův chrám s několika pavilony. Zdá se, že Konfucius je takový čínský Cimrman - vyučoval precizně matematiku, hudbu, sociální vědy... Před chrámem proběhlo taneční vystoupení, neb je sobota. V nedalekém buddhistickém Lama Temple davy zapaluji vonné tyčinky a klaním se sochám - tady opravdu vládne harmonie. Odpoledne ještě rozlehlý Letní palác - vlastně zahrada s jezerem, paláci i lodí, která nikdy nejezdí, protože je z mramoru!

Visutý chrám s jeskyně

15.09.2018 15:24

Další noční vlak nás vyvrhl za úsvitu v Datongu. Neodolatelnou nabídku sdíleného taxi s čínským párem jsme přijali. Dvě největší místní atrakce jsou daleko od města, každá jiným směrem. První je kuriózní visutý chrám trčící na strmé skále na bambusových kůlech. Nejkurióznější na něm je momentálně že je v rekonstrukci, nepřístupný pod lešením. Všivák taxikář! Náhradou nabízí nedaleký komplex chrámů ve svahu HengShanu. Stovky schodů zvládáme klusem. Jeskyně naštěstí v rekonstrukci nejsou a jsou prostě úžasné! Vytesané do skály, v každé socha Buddhy pestře omalované stěny i strop. Jen vstupné vyšší, ale důchodci naštěstí zdarma...

Cenzura

15.09.2018 15:43

Čínská vláda chce mít internet pod kontrolou, takže blokuje všechny možné servery užívané na západě včetně českých. Nelze se připojit na seznam.cz, Gmail, WhatsApp, Facebook, Skype, Google ap. Podporuje třeba Beido a ChatMe (který zas u nás nikdo nemá). Do internet caffe nesmí pouštět cizince! Ani na takto osekanou síť. Wi-Fi ne vždy chodí, jak by mělo.
Takže se omlouváme a nevylučujeme další komunikační prodlevy

Hliněná armáda

16.09.2018 06:19

Jedním ze zázraků historie je terakotová armáda v XiAnu, objevená překvapivě až v roce 1974 náhodou. Tisíce hliněných vojáků v plné zbroji a mírně nadživotní velikosti, každý jedinečný. Stojí v šiku uprostřed haly zvící hlavního nádraží obklopeni tisící turisty (kupodivu většinou čínskými).
Nevidět znamená neuvěřit.

Pching-jao ( 平遥 )

16.09.2018 06:31

Pingiao nás nadchlo. Oproti centrům ostatních měst zůstalo skutečně historické se spoustou měšťanských domů a paláců i chrámů. Dnes také plný krámů, restaurací a hotelů. Něco jako Český Krumlov.

Panda manie

17.09.2018 16:28

Do Chengdu (成都 čti [ʈʂʰə̌ŋ.tú] - mandarínskou výslovnost z wikipedie přidal -iš-) se jezdí na pandy. V místní ZOO mají dvě v kleci, ale ve výzkumném centru na kraji města jsou jich ve volných výbězích spousty. Jak velké, tak červené. První jen žok oddychujicich chlupů, ale další se živí bambusem a nechá nás pořídít spoustu skvělých záběru. Další lezou vysoko po stromech. Jen déšť nás donutil k odchodu.

Nekonečný Emei Shan (峨眉山)

18.09.2018 16:51

Na treku na jednu ze čtyř nejposvátnějších hor Číny Emei Shan nám počasí nepřeje. Je zataženo a mlha, ale vybírat si nemůžeme. V lese tma, žádné výhledy jen strmé schody až k obzoru. Výš a výš hodinu za hodinou, schod za schodem. Jdeme úplně sami, i ty agresivní opice, před kterými neustále varují cedule jsou někde zalezlé. Začíná pršet, v mlze jsme téměř minuli chrámek. Nedojdem! Síly došly dávno, schody nekončí. Jen setrvačností doklopýtáme za soumraku k cíli. Už nikdy schody!

Největší na světě

19.09.2018 16:14

V Leshanu stojí ve srázu nad řekou největší na světě, 71 metrový "Velký Buddha" (樂山大佛 Le-šan Ta-fo). Samozřejmě památka UNESCO a také největší turistický humbuk! Nahoře u jeho pravého ucha se vine 6x zatočený had návštěvníků ve čtyřstupu, než dosáhnou úzkých schodů dolů svahem ke kýženému palci! Bratru 1½ hodiny. Cvak-cvak, děkujeme, odcházíme. Nejlépe je socha vidět ve správné perspektivě z výletních lodí na řece, ale další frontu už absolvovat nehodláme…

Den tygra

20.09.2018 17:46

Lijiang (丽江) je turistické hnízdo, ale také východisko k velké atrakci Číny a to Soutěsce tygřího skoku. Prý nejhlubší kaňon světa. Úzkou roklí mezi strmými skalami se valí divoká kalná Velká řeka. Strhující podívaná! Stovky čínských turistů vozí cestovky na horní stranu kaňonu. Na vyhlídkovou plošinu dole se můžete nechat i snést na nosítkách, nahoru by to ale nezvládl ani Rambo... My jsme se však tajemným řízením osudu připojili k partě mladých Číňanů a došli po stezce na místo, kam už davy nechodí. Slezli jsme až k peřejím a po visutém můstku na obrovský balvan uprostřed proudu.
Zpátky pár žebříčků. Trochu síla, ale úžasný zážitek. Tygru zdar!

Bílá pohádka

21.09.2018 15:39

Ranní bus nás veze do Baishutai (白水台). Mrňavé hnízdo v horách má jednu úžasnou atrakci - bílá travertinová jezírka s modře průzračnou vodou ve svahu nad vesnicí. Podobná známe z tureckého Pamukale. Cesta po zbytcích silnice plné zatáček trvala přes 4 hodiny jedním směrem v dešti a mlze. Na místě jako zázrakem vyšlo na chvíli slunce a my se mohli nejen pokochat a fotit, ale dokonce i vypustit drona a natočit z něj skvělé záběry! Někomu by možná přišlo škoda trmácet se kvůli troše vápence 9 hodin tam a zpět, ale nelitujeme, stojí to zato.

Kousek od Tibetu

23.09.2018 17:58

Nechtěli jsme jet do Shangri-La! Už proto, že Hiltonův Ztracený obzor je fikce. Jenže jsme museli kvůli Baishutai. Dokonce 2x. Klášter (patrně Ganden Sumtsenling, též Sungtseling nebo Guihuasi, tibetsky དགའ་ལྡན་སུམ་རྩེན་གླིང་ pozn.-iš-) si nás magickou silou přitáhl. Nestihli jsme poslední autobus a tak jsme ochutnali yaka, kteří se zde na hranici Yunnanu a Tibetu pasou. Přemrštěné vstupné do kláštera bolí jen chvíli, protože je úžasný!
Z vnějšku samé zlato, střechy zdobené dračími hlavami a uvnitř obrovské sály s fantastickou výzdobou. Vévodí jim obrovští BUDDHOVÉ. Pestře pomalované stěny a stropy, sloupy desítek metrů pestrých látek, svíce, zvonečky, mumlání mnichů. Tajemně nadpozemská atmosféra. Odcházíme užaslí nad nádherou i duší kláštera…

Betonová odysea

25.09.2018 16:09

Ve starém městě v Dali nás nejvíce oslovil pestrý domorodý trh s ovocem, zeleninou, masem, rybami, raky a žábami z místního jezera a několik krojovaných žen bránících se focení. Protože na výlet do hor nebylo počasí, vydali jsme se na vysněnou cestu do Gongshsanu na konci údolí řeky Nu Jiang, kde řeku překonávají pomocí kladky na laně. Jedno tam, druhé zpět. To jsme ještě netušili, že pojedeme přes 200km dlouhou stavbu a cesta se protáhne na 16 hodin! Projíždíme mezi bagry, míchačkami a náklaďáky s kamením. Za provozu jak na Benešovské s mnoha nijak neřízenými zúženími. Už za tmy jsme zapadli do bahna. Dopředu to nejde a couvnout není kam pro štrůdl za námi.
Pomohl bagr. Udusal bahno a jedeme.

Odysea pokračuje

25.09.2018 16:55

Vláčeli jsme se zbytečně. Koho by napadlo, že lana z důvodu rekonstrukce sundají a už to tak asi zůstane, protože staví lávky. Cesta zpět se zdála dlouho rychlejši, až na to, že se do autobusu šíleně prášilo, opět jsme zapadli a po přestupu 6 hodin čekali na odstranění sesuvu na silnici.
V hotelu po namočení vznikla Saše na hlavě betonová přilba, kterou jen těžko smyla…

Kamenný les

26.09.2018 13:08

Kamenný les u Shilinu je oblíbené výletní místo Číňanů. Naštěstí je zajímá "Matějská pouť" hned za branou. Na chození moc nejsou, takže jsme měli celé úžasné skalní město skoro jen pro sebe. Takový čínský Adršpach, jenže ne pískovcový. (Pozn. iš: Zde jsou, dá-li se věřit wikipedii, permské vápence z konce prvohor o stovku milionu let mladší než třeba devonské vápence Moravského krasu. Adršpach je tvořen pískovcem na vápencovém podloží. Společné s "Adrem" je snad jen to, že to bylo kdysi dno moře, později ovlivněno zemětřeseními a ještě později erozí, která se na vápencích uplatní mnohem pomaleji.). Hrany skal jsou ostré, eroze zde proběhla spíž do deskovitých útvarů. Slon, cukrující hrdličky, dívka s nůší…
Troufli jsme si i vypustit drona. Není nad to mít nadhled!

Bambus není vždy bambus

28.09.2018 16:35

Jeskyně Bambusové flétny je obrovský krasový dóm, větší než jsme si dokázali představit. Úžasně štíhlé sloupy, záclony a jiné pohádkové útvary. Snad jen těch barevných efektů mohlo být méně, ale celkový dojem je ohromující.
Další den konečně plavba po řece Li na "bambusovém" voru (Číně vládne plast), mezi homolemi okolních kopců je nejúžasnější zážitek - když neprší. Nám pršelo a celá scénerie byla v oparu. Prý příště…

V krajině Avatarů

30.09.2018 15:58

NP Wulingyuan u města těžko vyslovitelného jména Zhangjiajie (张家界 vyslov zhruba čank-ťiá-ťije) patří k nejpopulárnějším místům Číny, zvláště od té doby co se zde natáčely exteriéry filmu Avatar. Také nejdražší vstupné - v přepočtu cca 850 Kč je strašně moc i přes čtyřdenni platnost. Strávili jsme 2 dny v této neskutečně pohádkové krajině. Je posetá vysokými pískovcovými věžemi. Člověk úplně vidí, jak mezi nimi proplouvají vzduchem útlé postavičky s modrými obličeji.
My musíme od vyhlídky k vyhlídce většinou pěšky po tolika tisících schodech, že jsme jich tolik nikdy neabsolvovali a to jsme využili i lanovku. I po dvou dnech jsme byli pořád okouzleni tou velkolepostí a majestátností přírody!

Když se kopou základy, i král se najde.

01.10.2018 15:40

Nemáme rádi velkoměsta. Ale bohužel z jednoho takového už poletíme domů. Guangzhou (Kuang-čou 廣州) známé též jako Kanton je především městem obchodu a jídla. Krámky se vším možným i nemožným a restaurace jsou na každém kroku. Velkým zážitkem bylo muzeum hrobky Zhao Mi více než 2000 let staré.
Nejprve si prohlédnete pohřební komory a po té všechny nálezy zevnitř setříděné dle účelu. Mimo popisky i v angličtině je vždy nákres složení nebo v případě neúplnosti kam artefakty patří a k čemu slouží. Tak má vypadat muzejní práce! A kdyby to přeci nebylo jasné, promítání animací vás už nenechá na pochybách. Asi nejúžasnější je pohřební rubáš krále sestavený z tisíců nefritových destiček spojených hedvábnou nití. Ležel tak, ještě dalším nefritem obložený, ve dvojité malované rakvi obklopen šperky, svými konkubínami, strážci, vysokými úředníky i kuchařem. Holt když umře král…

Strážní věže

04.10.2018 08:17 (doplněno po návratu)

Poslední den v Číně. Protože odlétáme večer, jedeme se ještě podívat na strážní věže (Diaolou) v okolí Kaipingu. Nejmalebnější je Ruishi Lou ve vesnici Jiang Jiang Gli asi ještě další hodinu autobusem. Architekturou trochu připomíná indické paláce s kulatými sloupovými altánky v rozích ochozu. Prostě krása!
A hurá na letiště, naštěstí dnes už davy nejsou tak hrozné jako včera, kdy byl svátek.

Srk, mlask, mlask.....

04.10.2018 08:35 (doplněno po návratu)

Po té, co nám odebrali zapalovače a pečlivě prohlédli všechny akumulátory i powerbanku, nás se Sašou na let do Paříže rozsadili každého mezi dva Číňany. Je to trochu náročné se najíst, když vám do uší zní stereo srk, mlask, mlask, mlask, mlask, srk...! V Paříži bezpečnostní pracovnice věnovala velkou pozornost mému baťůžku. Vyndala vše do poslední nitě (zubní). Když jsem očekával, že to zas uloží, tak nás sprostě "vyfakovala". Holt jsme zpátky v civilizaci. Kdybychom měli čas, zařídil bych jí přeřazení na úklid toalet. Praha nás uvítala typicky podzimním počasím (v Kantonu bylo přes 30°C), vyndaváme z batohů bundy a těšíme se na poctivý český a hlavně nesladký chleba!

Sdílej to!

Be the first to comment