O 4.trase (pro 3. Almanach 1997-2007)


Text publikovaný ve 3. Almanachu, který mapuje období 1998-2007
Čtyřka? Čtyřka. Jó, to je ta trasa co odebírá asi desetinu Stezkových odznaků a hned tak do každé hospody se nevejde... a jak vůbec tolik lidí drží (a vydrží) pohromadě?

Každý čtyřkař vám odpoví, že důvodů je několik a hlavní jsou - jak jinak Čtyři.

Jedním je jistě kapela. Za těch více než 40 let, co TAK a 4. trasa existují, prošla i kapela zákonitě vývojem, aby se dostala do dnešního stádia, kdy muzikant přichází na slezinu, stezku, či trasovou akci, aby SE spolu s dalšími muzikanty bavil a pokud se přidají i další příchozí, tak proč ne. A když si přijde zahrát i někdo jiný, tak proč by neměl dostat z času na čas sólo, i kdyby měl nástroj, který není zrovna příliš slyšet. Výsledek takového společného snažení a hecování je kupodivu často mnohem lepší, než kdyby třeba přišel i 100% profík a vystupoval tak nějak ve stylu "zmlkněte, teď hraji já, abych vás bavil...".

Někdy se ovšem stane, že za muzikanty přijdou i lidi, kteří o TAKu a trasách do té doby vůbec nic netušili. (Pravda, pana radu Vacátka sice na té čtyřce neočekávali, ale co kdyby...) Někteří si poslechnou hraní a zpívání a již nepřijdou. Další si vyzkouší pár trasových či TAKových akcí a někdy se ukáže, že jsou lidmi podobné krevní skupiny a uváznou natrvalo.

Dalším důvodem soudržnosti trasy je zcela nepochybně vedoucí trasy "Malý Petřík". Skutečnost, že to vydržel "ve vedoucí funkci" - a my ostatní s ním - přes 30 let, přesahuje normální lidské chápání. Jeho autorita je založena na téměř bezbřehé, leč nikoli nekonečné, toleranci. A čtyřkaři si zvykli, že je vedoucí nikdy zbytečně nesekýruje, ale naopak, pokud vyhlásí, že se něco udělá, tak s tím čtyřkaři něco udělají.

Od posledního Almanachu trasa prošla několika stádii. Na přelomu tisíciletí byla na trase poměrně významná skupina dorostu, která si chodila zahrát a zazpívat a ani občasný "rodičovský sponzoring" nebyl nezajímavý. Nyní jsou vesměs ekonomicky samostatní, sdružili se do svých tras, které si řídí podle sebe, a na čtyřku zavítají jen zřídka. Z tohoto pohledu čtyřka možná trochu zestárla, ale duchem určitě ne. Kromě pravidelných úterních slezin, se potkáváme nejen na TAKových akcích, jako jsou zejména Stezky, bály, LH, Vítání léta a další, ale i na našich Stezkách (100. čtyřková Stezka už pomalu začne klepat na dveře) a jiných trasových akcích, jako jsou Vánoční ochutnávkové sleziny, Mikuláš, Lochovice, společné čtyřkové dovolené, významné narozeniny, spolu s pětkou předjarní Benecko a další. Kolektivním počinem do TAKového dění čtvrté trasy v posledních deseti letech, které stojí snad za větší zmínku, byla organizace zakončení 44. (jak jinak) Stezky na Velhartickém hradě, kdy mezi stezkaře zavítal sám Karel IV., v soutěži králů byl nasáván Bušek z Velhartic a vnadné myši ohýbaly železné pruty.

Takže proč Čtyřka drží pohromadě? Hlavně díky vzájemné toleranci a respektu k jedinci. A že jsem se zmínil na začátku o čtyřech principech - tak ty další si nechám do dalších Almanachů, anebo prostě přijďte na čtyřku, bavte se a přispějte k zábavě všech.


Sdílej to!

Be the first to comment