Lyžování v Praze - leden 2010


A že toho sněhu letos je... Nejen o sjetí Václaváku.

Letos 5. ledna tomu bylo 123 let, co český sportovec, propagátor a organizátor sportovních soutěží Josef Rössler-Ořovský použil poprvé na našem území lyží a sjel na nich Václavské náměstí. Ví se, že to bylo v noci "...aby si neudělal ostudu". Rovněž se traduje, že se k objednávce lyží dostal v podstatě omylem, neboť, když si psal o ceník bruslí, připsal pod jméno "Bruslařský klub Praha". To si v Norsku vyložili jako Bruslar ski klub - Bruslarův lyžařský klub - i přiložili mu ke katalogu bruslí  též nabídku lyží.

Ze záznamů meteorologické stanice v Klementinu vyplývá, že ty správné "Ladovské" zimy se opakují zhruba ve stoletých periodách, když v mezidobí jsou přívaly sněhu spíše výjimkou. Rovněž úvahy o globálním oteplování, nastupující době ledové a podobné bych nechal do jiných prostor a časů.

Letošní první vlaštovkou - tedy určitě vlaštovkou chlubivou - byl Pepa Beran z 12ky, který 9. ledna 2010 napsal

Ahoj kamarádi!
Kdo nemůže v těchto dnech vyjet z Prahy, má jedinečnou příležitost, která se naskytne tak jednou za 12 let!
Sjet si na lyžích Václavské náměstí!!!
Dnes ráno, jsem si ten dlouhodobý sen splnil. Je to nádherný pocit.
Chce to jen hodně brzy vstát a nočním autobusem (ještě než vyjede metro dojet k Muzeu. Vozovka i chodníky jsou sice i v noci soleny, ale střední pás je kvůli zeleni i v té dlážděné části, která k zeleni přiléhá, neodklizen a neposypán. Alespoň do třetí hodiny ranní.
No a z Můstku doporučuji Rytířskou, Ovocný trh, Celeltnou, Staroměstské náměstí, Karlovou na Karlúv most a Kampu.
Domů, podle bydliště, je nejlepší jet podél Vltavy na jih nebo na východ po cyklostezkách, které taky nikdo tak ráno nesype. Od páté hodiny již jezdí denní tramvaje, které vás dovezou domů, do tepla a do postele.
Pepik Beran

No a vzápětí na to kontroval Mirda Hoza z trojky

Dík Pepo za doporučení,
tuto noc to ještě šlo, pokud by to chtěl někdo zkusit z neděle na pondělí, asi už to nebude to pravý ořechový. Jako reklamní předjezdec Jizerské padesátky jsem 10.01.10 v 01 hod projel Pepou doporučenou trasu.
Mirda Hoza

... posléze zaslal obrazovou dokumentaci pokoření Václaváku na běžkách, kdy družstvo ve složení: Lenka, Hanka, Mirda uskutečnilo akci na počest  Josefa Rösslera-Ořovského. Zároveň 10.  ledna startovala Jizerská 50.

Ale dalo se lyžovat i jinde, jak popsal Lojza, který pryč od předměstských závějí do Jáchymova poslal Olinku, aby se doléčil z nachlazení, leč pohled z okna jej  zlákal k tomu, aby si užil něco té nefalšované radosti z běžkování:

Sníh se sypal od pátku, sypal se i v sobotu a v něděli taky. Auta byla všechna stejná, měla jednotnou čepici - tedy spíš klobouk - kompletní oblouk sněhový, který smazal prakticky značkové rozdíly. Lyže se daly nazout hned u vchodu, přes nejbližší silnici se dalo bez rizika přejít na lyžích. Stopa byla hned kousek od domu, ale jen jedním či dvěma lyžaři kreslená. Nejbližší stromy i lesík byly posypané vysokou vrstvou vaty - no taková jako vánoční idyla. Z kopce to jelo jak kdo chtěl - stačilo v té peřině jen více nebo málo roztáhnout patky, do kopce stačilo lehce přidupnout. A louky a pole jedno jest, trasu sis mohl i sám načít kudy jsi chtěl, oblouky zkrátit, meze zbrázdit. Potkával jsi spokojené ksichty naladěné z té nadílky. I koně v ohradě byly radostný, dvá se tam fakt opakovaně na čumák pusinkovali. Jen v té hospodě to bylo na mále. V 16 hodin už měl hospodský jen 20 piv a pak prej zavře. No to jsem ještě na Točné nezažil, tak honem aspoň jedno pivo a zpátky na sídliště. Tolik sněhu jsem v Praze fakt nezažil. A ráno prej se dalo lyžovat Václavákem od Muzea dolů. Jo a v těch Krušných horách to bylo prej taky dobrý, ale míň sněhu. Já tam ale nebyl.

Sdílej to!

Be the first to comment